Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Kierunek lekarsko-dentystyczny w Krakowie to 5-letnie studia jednolite magisterskie, które kończą się uzyskaniem dyplomu lekarza dentysty. Studia można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej.
Opis kierunku
Kierunek lekarsko-dentystyczny od wielu lat cieszy się niegasnącą popularnością. Kierunki medyczne dają nie tylko możliwość zdobycia wszechstronnej wiedzy, lecz przyczyniają się przede wszystkim do znalezienia satysfakcjonującej pracy! Studenci kierunku lekarsko-dentystycznego poznają tajniki współczesnej stomatologii. Nauczą się nie tylko jak leczyć, lecz również jak skutecznie zapobiegać różnorodnym chorobom zębów i jamy ustnej.
Jaka zawodowa przyszłość czeka absolwentów kierunku lekarsko-dentystycznego? Stomatolodzy po zdaniu odpowiednich egzaminów będą mogli pracować nie tylko w publicznych placówkach. Część dentystów decyduje się na prowadzenie własnej, prywatnej praktyki.
Uczelnie
Biologia, chemia – to właśnie te trzy przedmioty powinny stanowić dla ciebie podstawę kształcenia podczas przygotowań do procedury rekrutacyjnej na kierunek lekarsko-dentystyczny w Krakowie.
Pamiętaj, że na listach osób przyjętych znajdą się wyłącznie najlepsi absolwenci szkół średnich. Nie zapomnij również o tym, by część z wybranych przez siebie przedmiotów zdawać na poziomie rozszerzonym.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Studia medyczne od wielu lat cieszą się największą popularnością wśród ambitnych absolwentów szkół średnich. Coraz częściej dostrzegamy bowiem, jak ważna jest dbałość o nasze zdrowie i wczesną profilaktykę chorób. Współczesna medycyna również wychodzi naprzeciw naszym oczekiwaniom i pozwala na dużo bardziej zaawansowane diagnozy oraz techniki leczenia. Pacjenci również coraz chętniej korzystają z usług specjalistów, ponieważ wiedzą, że częste badania kontrolne mogą znacznie poprawić jakość życia.
Kierunek lekarsko-dentystyczny można zaliczyć do obszaru nauk stomatologicznych. Stomatologia, czy też inaczej dentystyka, zajmuje się badaniem i leczeniem wszelkich schorzeń, które pojawiają się w obrębie jamy ustnej. Dziś już na szczęście wizyt u dentysty nie musimy kojarzyć z przeraźliwym bólem – medycyna stomatologiczna rozwinęła się tak bardzo, że dziś większość zabiegów (po odpowiednim znieczuleniu) jest niemal bezbolesna. Studia na tym kierunku zaadresowane są do osób, które nie boją się intelektualnych wyzwań, a w kręgu ich ulubionych przedmiotów znajdują się biologia oraz chemia.
Studia jednolite magisterskie
2. Tryb:
studia stacjonarne
studia niestacjonarne
Studia na kierunku lekarsko - dentystycznym w Krakowie realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat.
Uczelnie w Krakowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Studia jednolite magisterskie mają na ogół bardzo rozbudowane programy dydaktyczne. Tak dzieje się również w przypadku kierunku lekarsko-dentystycznego. Na początku poznawać będziesz podstawy teoretyczne, do których można przykładowo zaliczyć:
Każdy kolejny semestr kształcenia nabierać będzie dużo bardziej specjalistycznego znaczenia – poznasz dokładnie budowę narządów żucia, kształcić się będziesz w zakresie chirurgii szczękowej, poznasz szczegółowo specjalistyczne sprzęty wykorzystywane w stomatologii.
Kierunek lekarsko - dentystyczny (studia jednolite magisterskie) - uczelnie w Krakowie
Studia na kierunku lekarsko - dentystycznym w Krakowie trwają 5 lat (studia jednolite).
Studia na kierunku lekarsko-dentystycznym trwają pięć lat. Oznacza to, że przed ukończeniem tego czasu nie będziesz posiadać żadnych uprawnień do wykonywania tego odpowiedzialnego zawodu. Program studiów stomatologicznych jest niezwykle rozbudowany, dlatego ma on charakter ciągły. Dlatego też mówimy o nich, że są to studia jednolite magisterskie. Na zakończenie kształcenia nie będziesz jednak przygotowywać pracy dyplomowej, lecz przystąpisz do Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego. Jeśli zdasz go pomyślnie, będziesz mógł zająć się pracą zawodową.
Uczelnie w Krakowie kształcą najlepszych specjalistów, którzy doskonale wiedzą, jak radzić sobie ze schorzeniami swoich pacjentów. Warto podkreślić, że dziś statystyki pokazują, że jesteśmy zdecydowanie bardziej chętni, by korzystać z usług lekarzy, którzy pomogą poprawić nam jakość naszego życia. Studia na kierunku lekarsko-dentystycznym pozwolą ci rozwinąć się zawodowo i sprawiać, że twoi pacjenci będą mogli cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.
Jako stomatolog rozpoczniesz pracę przede wszystkim w gabinetach dentystycznych – zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym. Czekają na ciebie również:
Pamiętaj, że jako dentysta możesz pomyśleć także o założeniu własnej działalności gospodarczej, a twoja kariera może rozwijać się także na arenie międzynarodowej.
Przedmioty rekrutacyjne
Jedna z najbardziej podstawowych informacji, jakie należy zgłębić przed aplikacją na kierunek lekarsko-dentystyczny, dotyczy przedmiotów branych pod uwagę w procesie rekrutacji. Mogą się one różnić w zależności od wybranej uczelni oraz ulegać pewnym zmianom, dlatego nim aplikujesz, zapoznaj się ze stroną internetową wybranej placówki.
Jak wygląda proces rekrutacji?
Proces rekrutacji często okazuje się decydujący w perspektywie ukształtowania swojej przyszłości akademickiej w optymalny sposób. Jeśli myślisz o realizowaniu kierunku lekarsko-dentystycznego, powinieneś postarać się o uzyskanie jak najwyższych wyników na maturze. Pamiętaj, że konkurencja może być duża, dlatego rozważ zdawanie chociaż niektórych przedmiotów na poziomie rozszerzonym.
Czy te studia są dla ciebie?
Idealni kandydaci na kierunek lekarsko-dentystyczni powinni nie tylko pasjonować się naukami medycznymi, ale również posiadać zdolności manualne, które będą nieocenione podczas wykonywania wszelkich zabiegów stomatologicznych, ortodontycznych i chirurgicznych. Jeśli czujesz, że jest to kierunek dla ciebie, nie wahaj się dłużej i aplikuj!
Lista zalet wynikających ze studiowania kierunku lekarsko-dentystycznego jest bardzo długa, co przekonuje wielu przyszłych kandydatów na studia wyższe do wyboru właśnie tej dyscypliny. Plan kształcenia zwykle jest po brzegi wypełniony przedmiotami z zakresu ludzkiej fizjologii, anatomii i genetyki, a także farmaceutyki, biotechnologii i innych nauk pokrewnych.
W związku z powyższym kierunek lekarsko-dentystyczny jest doskonałą propozycją dla tych, którzy marzą o uzyskaniu wszechstronnych kompetencji, które pozwolą na zdobycie atrakcyjnej pracy w zawodzie. Jako absolwent możesz pracować w klinikach stomatologicznych, zająć się protetyką, ortodoncją lub chirurgią szczękową.
Zatem jeżeli jesteś ambitny, chcesz poświęcić kilka najbliższych lat na zdobywanie kompetencji kierunkowych, a ponadprzeciętnie rozwinięte zdolności manualne są twoim dodatkowym atutem, bez wahania aplikuj na studia lekarsko-dentystyczne w Krakowie!
Kierunek lekarsko-dentystyczny w Krakowie możesz realizować w trybie stacjonarnym oraz wieczorowym. Studia wieczorowe najczęściej mają charakter spotkań w godzinach wieczornych i popołudniowych. Poza tą zmianą, studenci nie odnotują istotnych różnic pomiędzy realizowanym programem na każdym z poszczególnych trybów kształcenia.
Dla kogo tryb wieczorowy będzie najbardziej odpowiedni? Dla wszystkich, którzy z jakichś powodów woleliby uniknąć nauki od rana. Taka organizacja pozwoli ci na równoległe realizowanie drugiego kierunku lub podjęcie pracy zawodowej. Pamiętaj, że kształcenie wieczorowe będzie od ciebie wymagało opłat za czesne w kwocie odgórnie ustalonej przez uczelnię.