Wyniki matury 2024 CKE kiedy i gdzie je sprawdzić

Wyniki matury 2024 CKE kiedy i gdzie je sprawdzić

Wyniki matury 2024 CKE kiedy i gdzie je sprawdzić

29.05.2024

Wyniki matur 2024 CKE kiedy i gdzie je sprawdzić

Wyniki matur 2024 w terminie głównym oraz dodatkowym zostaną opublikowane online w systemie ZIU we wtorek 9 lipca 2024 r. po godzinie 8:30 rano. Tego samego dnia szkołom zostaną wydane świadectwa, aneksy oraz informacje o wynikach. Z kolei wyniki sierpniowych matur poprawkowych opublikowane zostaną 10 września 2024 roku.

Do matury w 2024 roku przystąpiło łącznie ok. 339 tys. abiturientów szkół ponad podstawowych w tym 263 tys. w formule 2023 i 76 tys. w formule 2015.

Najczęściej wybierane przedmioty na poziomie rozszerzonym na maturze 2024 roku:

 1. 1. język angielski – 183 688 osób (tj. 69,8% absolwentów 2024 r.)
 2. 2. matematyka – 72 614 osób (tj. 27,6% absolwentów 2024 r.)
 3. 3. geografia – 61 788 osób (tj. 23,5% absolwentów 2024 r.)
 4. 4. język polski – 52 751 osób (tj. 20,1% absolwentów 2024 r.)
 5. 5. biologia – 43 476 osób (tj. 16,5% absolwentów 2024 r.)
 6. 6. chemia – 21 485 osób (tj. 8,2% absolwentów 2024 r.)
 7. 7. wiedza o społeczeństwie – 16 010 osób (tj. 6,1% absolwentów 2024 r.)
 8. 8. historia – 15 533 osoby (tj. 5,9% absolwentów 2024 r.)
 9. 9. fizyka – 15 474 osoby (tj. 5,9% absolwentów 2024 r.)
 10. 10. informatyka – 9 568 osób (tj. 3,6% absolwentów 2024 r.).

Wyniki matury są niezmiernie ważne dla ucznia, ponieważ stanowią kluczowy punkt w jego edukacyjnej ścieżce. Po pierwsze, dobre wyniki matury otwierają drzwi do renomowanych uczelni. Pozwalają również dostać się na wymarzone studia, dzięki czemu uczeń może kontynuować wybraną przez siebie ścieżkę edukacji.

Jest to moment, na który większość maturzystów czeka z ogromną niecierpliwością, ale również często ogromnym stresem. Matura stanowi test wiedzy i umiejętności, które są istotne nie tylko w kontekście studiów, ale jest to też pierwszy tak ważny egzamin w życiu młodego człowieka. Matura zastępuje egazmin wstępny na studia (na niektórych kierunkach wciąż wymagany np. architektura), a wyniki z poszczególnych przedmiotów brane są pod uwagę w procesie rekrutacjiKiedy i gdzie uczniowie będą mogli odebrać wyniki matury w 2024 roku?

Wyniki matury

Matura 2024 wyniki kiedy

Wyniki matur w 2024 roku zostaną opublikowane tego samego dnia w całej Polsce. W praktyce oznacza to, że uczniowie o tym, czy zdali maturę czy nie – dowiedzą się tego samego dnia. Termin ogłoszenia wyników przypada na 9 lipca 2024 roku. Informacje o wynikach zostaną podane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną – indywidualnie będzie mógł je sprawdzić każdy uczeń na specjalnie dedykowanym do tego koncie.

Dodatkowo każdy maturzysta pozna je także dzięki odebraniu specjalnych dokumentów ze szkoły – świadectwa razem z aneksem maturalnym.

 

Wyniki matur 2024 - data

 • Data: 9 lipca 2024 r.
 • Godzina: 8:00-10:00
 • Miejsce: strona OKE w systemie ZIU lub szkoła

 

Etapy Wyniki matur 2023 - termin
ogłoszenie wyników egzaminu maturalnego 9 lipca 2024 r., godz. 8:00-10:00
przekazanie szkołom świadectw, aneksów i informacji o wynikach 9 lipca 2024 r.
wydanie zdającym świadectw, aneksów i informacji o wynikach 9 lipca 2024 r.

Matura 2024 wyniki o której godzinie

Wyniki egzaminu maturalnego 2024 zostaną ogłoszone około godziny 8:30 rano. Uczeń będzie mógł je sprawdzić w portalu przygotowanym przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną oraz szkole, w której zdawał egzamin.

Matura 2024 wyniki gdzie

Wyniki matur 2024 - online

Wyniki matury w 2024 roku, podobnie jak w latach poprzednich, uczniowie będą mogli sprawdzić na stronie OKE w systemie ZIU. Każdy maturzysta otrzymał swój własny login i hasło, przy pomocy którego będzie mógł się zalogować. Uczeń będzie miał także możliwość zalogowania się do systemu poprzez użycie profilu zaufanego.

Dyrektorzy szkół będą mogli z kolei sprawdzić wyniki maturalne za pośrednictwem systemu SIOEO.

Należy jednak pamiętać, że w dniu sprawdzania wyników maturalnych systemy mogą być nieco przeciążone, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość w tej kwestii.

Wyniki maturalne można również sprawdzić osobiście – żeby to zrobić, uczeń powinien udać się w tym celu do szkoły. Będzie miał możliwość odebrania ich (najprawdopodobniej w sekretariacie szkoły).

WAŻNE: Warto wiedzieć również, że każdy uczeń będzie miał prawo do wglądu swoich prac, jednak wymaga to wcześniejszego zgłoszenia do OKE.

 

Wyniki matur 2024 - stacjonarnie

Wyników matur nie trzeba sprawdzać online, można to zrobić również osobiście w placówce, do której uczęszczał uczeń. Wyniki matur można również sprawdzić bez logowania się do systemu ZIU – w tym celu należy udać się do szkoły i odebrać świadectwo z wynikami.

 

Zobacz jak wyglądały wyniki matur w twojej szkole:

 

Wyniki matur na stronach Okręgowych Komisji Egazminacyjnych

 

WOJEWÓDZTWA OKE
pomorskie, kujawsko-pomorskie OKE Gdańsk
śląskie OKE Jaworzno
małopolskie, podkarpackie, lubelskie OKE Kraków
podlaskie, warmińsko-mazurskie OKE Łomża
łódzkie, świętokrzyskie OKE Łódź
wielkopolskie, lubuskie, zachodnio-pomorskie OKE Poznań
mazowieckie OKE Warszawa
dolnośląskie, opolskie OKE Wrocław

Wyniki matury 2024 – jak się zalogować

Maturzysta, by móc poznać swoje wyniki maturalne w 2024 roku, musi zalogować się do ZIU (zintegrowany interfejs użytkownika). Oto instrukcja, co dokładnie należy zrobić.

 1. Najpierw trzeba wejść do "systemu ZIU”.
 2. Następnie w polach: login i hasło trzeba wpisać dane otrzymane wcześniej przez dyrektora szkoły. Jeżeli uczeń zgubi hasło – należy kliknąć w link "nie pamiętam hasła". W takiej sytuacji system wyśle nam wygenerowane nowe hasło na nasz adres e-mail.
 3. Po zalogowaniu można zmienić hasło.
 4. Następnie trzeba wybrać egzamin maturalny - wtedy pokażą się nam procentowe wyniki egzaminu.
 5. Aby sprawdzić poprawność odpowiedzi, należy kliknąć na konkretny egzamin.

 

Wyniki matur – problem z logowaniem

W dniu publikowania wyników każdy z uczniów chce je poznać możliwie jak najszybciej. To z kolei może powodować ogromne obciążenie systemów, które publikują te wyniki, co może prowadzić do opóźnień i trudności w dostępie do informacji.

Oznacza to, że strona, na którą pojawiają się wyniki, może działać z opóźnieniem lub chwilowo nie działać w ogóle – może się zawieszać. Uczniowie mogą zauważyć również błąd strony w postaci komunikatu 503 (Service Unavailable). Jest to spowodowane przeciążeniem serwera.

Wynika to z faktu, że zbyt wiele osób w tym samym czasie chce wejść na stronę. Warto zrozumieć, że emocje związane z oczekiwaniem na wyniki są ogromne, ale ważne jest, aby być cierpliwym w takim czasie.

Nie należy stale odświeżać strony co kilka sekund, ponieważ może to dodatkowo obciążyć serwer. Jeśli po wprowadzeniu danych na stronie nadal pojawia się błąd, należy sprawdzić, czy wprowadzone dane logowania (login i hasło) są poprawne.

Wyniki matury 2024 - ile trzeba mieć punktów, by zdać

W 2024 roku absolwenci, aby zdali maturę muszą uzyskać conajmniej 30% maksymalnej liczby punktów z egzaminów obowiązkowych w części ustnej i pisemnej oraz przystąpić do jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym lub w przypadku języka nowożytnego na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym (bez określania progu)

Kiedy można odebrać świadectwo maturalne 2024

 

 

Zgodnie z harmonogramem opublikowanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną – w 2024 roku uczniowie będą mogli odebrać swoje świadectwo maturalne oraz aneksy i informacje o wynikach – 9 lipca 2024 roku. Termin ten dotyczy maturzystów z całej Polski.

 

Odbiór zaświadczenia o wynikach egzaminu maturalnego

9 lipca 2024 roku każdy z uczniów będzie mógł osobiście odebrać swoje wyniki z egzaminu maturalnego w swojej szkole. Żeby to zrobić niezbędne będzie wylegitymowanie się dokumentem, który potwierdzi naszą tożsamość.

Jeżeli uczeń z jakichś powodów nie będzie miał możliwości, by odebrać wyniki oraz świadectwo maturalne osobiście – może upoważnić do tego jakąś osobę. Należy wtedy napisać specjalne upoważnienie, w którym będzie zawarte imię i nazwisko takiej osoby, a także nasz odręczny podpis.

 

Jak wpisać wyniki matur w systemie IRK

Na początku lipca 2024 roku uczniowie będą mogli odebrać wyniki swoich egzaminów maturalnych. Dla wielu z nich będzie to dość stresujący moment, ponieważ właśnie wtedy okaże się, czy będą one przepustką do tego, by dostać się na wymarzone studia i wybraną uczelnię.

Zanim jednak to się stanie, maturzyści muszą wziąć udział w procesie rekrutacji, podczas którego będą musieli udostępnić wyniki matury 2024 w systemie IRK lub ERK.

Zobacz jak wpisać wyniki matur w systemie IRK krok po kroku

 

Jak liczyć punkty na maturze 2024

W 2017 roku została przeprowadzona reforma, której konsekwencją była likwidacja gimnazjów i przywrócenie ośmioletnich szkół podstawowych, czteroletnich liceów oraz pięcioletnich techników. Już niebawem maturzyści napiszą maturę w nowej formule po raz drugi (funkcjonuje ona pod nazwą matury w Formule 2023).

Jak będą punktowane prace egzaminacyjne – zarówno w starej, jak i nowej formule.

Czytaj dalej

jak liczyć punkty matura 2024

kalkulator maturalny

Kiedy poprawa matury 2024

Poprawa matury w 2024 roku odbędzie się 20 sierpnia 2024 roku o godzinie 9:00 (jest to wtorek) – dotyczy to części pisemnej wszystkich egzaminów. Z kolei matury w sesji poprawkowej w formie ustnej odbędą się 21 sierpnia 2024 roku (jest to środa).

Matura poprawkowa stanowi szansę dla uczniów, którzy nie osiągnęli zamierzonych wyników podczas pierwszej próby, czyli matury właściwej w maju. Należy jednak pamiętać o tym, że do egzaminu poprawkowego może przystąpić osoba, która nie zdała matury jedynie z jednego przedmiotu.

Warunkiem jest również to, by wcześniej przystąpiła ona do wszystkich egzaminów maturalnych i żaden z nich nie został unieważniony.

sprawdź harmonogram matur 2024

 

Kiedy wyniki matury poprawkowej 2024

Wielu uczniów z pewnością zastanawia się, kiedy będzie można poznać wyniki matury poprawkowej w 2024 roku i czy nastąpi to jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego, czyli początkiem października.

Termin ogłoszenia wyników egzaminu maturalnego w sesji poprawkowej odbędzie się 10 września 2024 roku. Tego samego dnia do szkół zostaną przekazane świadectwa, aneksy i informacje o wynikach. Oznacza to, że uczeń jeszcze w tym samym roku będzie mógł wziąć udział w dodatkowej rekrutacji na studia, a w konsekwencji – rozpocząć rok akademicki razem ze swoimi rówieśnikami.

 

Wyniki matur poprawkowych 2024

 • Data: 10 września 2024 r.
 • Godzina: 8:00-10:00
 • Miejsce: strona OKE w systemie ZIU lub szkoła

 

Etapy Wyniki matur poprawkowych 2024
ogłoszenie wyników egzaminu maturalnego 10 września 2024 r.
przekazanie szkołom świadectw, aneksów i informacji o wynikach 10 września 2024 r.
wydanie zdającym świadectw, aneksów i informacji o wynikach 10 września 2024 r.

Kiedy składać dokumenty na studia 2024

Maturzyści po poznaniu wyników maturalnych powinni wprowadzić niezwłocznie wszelkie dane do systemu w procesie rekrutacji na studia. Składanie dokumentów na studia odbywa się między początkiem kwietnia a końcem października.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że każda z uczelni ma swoje indywidualne terminy, do których uczeń powinien się dostosować. Bardzo ważne jest więc sprawdzenie oraz przestrzeganie harmonogramu uczelni, na którą chcemy się dostać, by kontynuować swoją naukę.

Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia

 

Rekrutacja na studia: jakie dokumenty trzeba złożyć?

Dokumenty, jakie należy złożyć podczas rekrutacji na studia, zależą od konkretnych wymogów danej uczelni. Podstawą podczas każdej rekrutacji jest jednak świadectwo maturalne, które potwierdza wyniki uzyskane z egzaminu dojrzałości.

Wymagane jest także podanie o przyjęcie na studia oraz wypełniony formularz rekrutacyjny, który jest właściwy dla wydziału uczelni, na którą próbujemy się dostać. Wszelkie szczegółowe informacje na temat wymogów należy sprawdzić na stronie internetowej uczelni lub zgłosić się po szczegółowe informacje do dziekanatu danej uczelni.

Sprawdź rekrutacja na studia 2024

Jakie były wyniki matur w 2023 roku

W do matury 2023 w terminie główym w maju przystąpiło 253 495 osób. Jak podało CKE Maturę 2023 zdało 84,4% wszystkich osób podchodzących do egzaminów co stanowi wzrost o 6,2 pkt proc. względem 2022 r. Prawo do poprawki w sierpniu 2023 ma 11,3% (o 4,2 pkt proc. mniej niż w 2022 r.), natomiast  4,3% (o 2 pkt proc. mniej niż w 2022 r.) osób musiało przełknąć gorycz porażki i poczekać na swoją szansę do przyszłego roku.
Tradycynie najczęściej oblewanym przedmiotem okazała się matematyka, gdzie nie zdało jej 12 % osób oraz język polski 3%.
 

Ile osób zdawało maturę w 2023 roku

Do egzaminu maturalnego w 2023 r. z przedmiotów obowiązkowych przystąpiło 253 495 absolwentów liceów ogólnokształcących, techników, szkół artystycznych oraz branżowych szkół drugiego stopnia.

Grono absolwentów liceów obejmowało 151 076 osoby, natomiast grono absolwentów techników 102 419 osób. Do matury przystąpiło również 113 obywateli Ukrainy.

 

Zdawalność matury 2023 - przedmioty

Procentowa zdawalność matury w terminie głównym 2023 z podziałem na przedmioty obowiązkowe (wszystkie typy szkół):

 • Język polski: 97% (cz. pisemna), 99% (cz. ustna)
 • Matematyka: 88%

Języki obce:

 • angielski: 97% (cz. pisemna), 98% (cz. ustna)
 • niemiecki: 90% (cz. pisemna), 95% (cz. ustna)
 • rosyjski: 95% (cz. pisemna), 99% (cz. ustna)
 • włoski: 98% (cz. pisemna), 98% (cz. ustna)
 • francuski: 98% (cz. pisemna), 100% (cz. ustna)
 • hiszpański: 93% (cz. pisemna), 98% (cz. ustna)

 

wyniki matur przedmioty obowiązkowe

 

Liczba niezdanych egzaminów maturalnych 2023

 • 1 egzamin - 11,28%
 • 2 egzaminy - 2,99%
 • 3 egzaminy - 1,01%
 • 4 egzaminy - 0,24%
 • 5 egzaminów - 0,04%

 

liczba niezdanych matur 2023

 

Średnie wyniki matur 2023

Średnie wyniki egzaminów obowiązkowych na poziomie podstawowym (w terminie głównym)

 • język polski to 66 proc. (formuła 2023), 57 proc. (formuła 2015) możliwych do uzyskania punktów,
 • matematyka to 71 proc. (formuła 2023), 51 proc. (formuła 2015) możliwych do uzyskania punktów,
 • język angielski - 85 proc. (formuła 2023), 73% (formuła 2015) możliwych do uzyskania punktów.
 • język niemiecki - 69 proc. (formuła 2023), 51% (formuła 2015) możliwych do uzyskania punktów.

 

średnie wyniki matur 2023

 

Średnie wyniki egzaminów na poziomie rozszerzonym (absolwenci liceum w formule 2023)

 • biologia – 48%
 • chemia – 47%
 • filozofia – 46%
 • fizyka – 43%
 • geografia – 53%
 • historia – 45%
 • historia muzyki – 53%
 • historia sztuki – 46%
 • informatyka – 45%
 • język polski - 50%
 • język angielski - 69%
 • język niemiecki - 58%
 • matematyka 50%
 • WOS – 42%

 

Średnie wyniki egzaminów na poziomie rozszerzonym (absolwenci technikum w formule 2015)

 • biologia – 26%
 • chemia – 14%
 • filozofia – 22%
 • fizyka – 16%
 • geografia – 37%
 • historia – 27%
 • historia muzyki – 25%
 • historia sztuki – 39%
 • informatyka – 30%
 • język polski - 49%
 • język angielski - 57%
 • język niemiecki - 47%
 • matematyka - 17%
 • WOS – 22%

 

Porównanie wyników matur 2023, 2022 i 2021

 

2023

2022

2021

Liczba zdających, którzy przystąpili do wszystkich egzaminów obowiązkowych

253495 100%

268257

100%

273 419

100%

osoby, które zdały egzamin

214025 84,4%

209837

78,2%

203 593

74,5%

osoby, które mają prawo przystąpienia do egzaminu poprawkowego w sierpniu

28 604 11,3%

41587

15,5%

48 366

17,7%

osoby, które nie zdały egzaminu maturalnego z więcej niż jednego przedmiotu

10 866 4,3%

16833

6,3%

21 460

7,8%

Absolwenci, którzy przystąpili do egzaminów z wszystkich przedmiotów obowiązkowych w terminie głównym (w maju 2023, 2022 i 2021 r.) – odsetek sukcesów

 

Najczęściej wybierane przedmioty dodatkowe 2023

Najczęściej wybierane przez tegorocznych maturzystów (formuła 2023) egzaminy z przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym to: 

 • język angielski – 78% absolwentów 2023 r.
 • matematyka – 32% absolwentów 2023 r.
 • język polski – 27% absolwentów 2023 r.
 • biologia – 24% absolwentów 2023 r.
 • geografia – 21% absolwentów 2023 r.
 • chemia – 14% absolwentów 2023 r.
 • historia – 8% absolwentów 2023 r.
 • fizyka – 8% absolwentów 2023 r.
 • wiedza o społeczeństwie – 7% absolwentów 2023 r.

 

wyniki matur 2023 przedmioty dodatkowe

 

Wyniki matur 2023 - unieważnienie egzaminu

Egzamin maturalny 2023 (w terminie głównym) został unieważniony 118 osobom (najmniej w ostatnim dziesięcioleciu). Najczęstszą przyczyną okazała się niesamodzielność oraz naruszenie przepisów przeprowadzania.

Unieważnienie egzaminu maturalnego w trakcie i po

 • niesamodzielność: 22
 • naruszenie przepisów przeprowadzania: 39
 • wniesienie/korzystanie z urządzeń telek.:  48
 • zakłócanie przebiegu egzaminu: 0
 • zagubinie/zniszczenie arkusza: 0
 • inne przypadki: 9

 

Zdawalność matury 2023 - typ szkoły

Zdawalność matury w terminie głównym 2023

 • Liczba osób przystępujących do matury 2023 - 253 495 osób
 • Liczba osób, które zdały maturę 2023 - 214 025 (84%) osób
 • Liczba osób, które nie zdały matury 2023 - 39 470 (15,6%) osób

 

Ile osób zdało maturę w 2023 roku (podział na szkoły)

 • absolwenci liceum, którzy zdali maturę 2023 - 137 583 (91% zdających)
 • absolwenci technikum, szk. art, szk. branż., którzy zdali maturę 2023 - 76 442 (74,6% zdających)

 

Ile osób nie zdało matury w 2023 roku (podział na szkoły)

 • absolwenci liceum, którzy nie zdali matury 2023 - 13 493 (8,9% zdających)
 • absolwenci technikum, szk. art, szk. branż., którzy nie zdali matury  2023 - 25 977 (25,4%% zdających)

 

Wyniki matur 2023 - absolwenci liceów

Egzamin maturalny (w terminie głównym) zdało 91% absolwentów liceów ogólnokształcących, w tym z języka polskiego zdało 98%, egzamin z matematyki zdało 94 % absolwentów, a ci którzy wybrali język angielski, zdało 98 %.

 

Wyniki matur 2023 - absolwenci techników, szk. art. i szk. branż.

Egzamin maturalny (w terminie głównym) zdało 74% absolwentów technikum, szkół artystycznych oraz szkół branżowych II stopnia, w tym z języka polskiego zdało 95%, egzamin z matematyki zdało 80% absolwentów, a ci którzy wybrali język angielski, zdało 95%.

 

Wyniki matur 2023 - województwa

Absolwenci z województw małopolskiego oraz mazowieckiego (w terminie głównym) poradzili sobie najlepiej. W województwie małopolskim 88% absolwentów zdało egzamin dojrzałości, a w mazowieckim 86%.

 

wyniki matury 2023 województwa

 

Wyniki matur 2023 - województwa (formuła 2023)

Wśród absolwentów zdających maturę w formule 2023 najlepsze wyniki (w terminie głównym) uzyskano w woj. małopolskim, opolskim i świętokrzyskim. Maturę zdało w nich 93% maturzystów. Najgorzej poszło absolwentom w województwie zachodniopomorskim, łódzkim oraz lubelskim, gdzie maturę zdało 89% absolwentów.

 

wyniki matur formuła 2023

 

Wyniki matur 2023 - województwa (formuła 2015)

Wśród absolwentów zdających maturę w formule 2015 najlepsze wyniki (w terminie głównym) uzyskano w woj. małopolskim. Maturę zdało w nich 81% maturzystów. Najgorzej poszło absolwentom w województwie dolnośląskim, gdzie maturę zdało 68% absolwentów.

 

wyniki matury 2023 formuła 2015

 

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia