Jak dojechać na uczelnię

Jak dojechać na uczelnię

komunikacja uczelnie w warszawie

Jak dojechać na uczelnię, czyli komunikacja w Warszawie

Wśród studentów warszawskich uczelni zdecydowanie wygrywa komunikacja zbiorowa. Ale poruszanie się po mieście tramwajami i autobusami, kiedy do wyboru mamy ponad trzysta linii autobusowych i tramwajowych jest dość skomplikowane. Jak przemieścić się z miejsca na miejsce i nie zwariować?

 


Autobusy i tramwaje w Warszawie

Tramwaje – numeracja jedno- lub dwucyfrowa

Autobusy – tu sprawa jest bardziej problematyczne. Autobusy w Warszawie zostały podzielone na kilka podgrup:
1xx, 2xx, 3xx – linie zwykłe, zatrzymujące się na wszystkich przystankach
4xx, 5xx – linie przyśpieszone (oznaczone na czerwono)
E-x – linie ekspresowe kursujące w godzinach szczytu w dni robocze (oznaczone na czerwono)
7xx – linie podmiejskie
8xx – linie podmiejskie kursujące w dni robocze
Nxx – linie nocne kursujące w godzinach: 23.15-04.30

Bilety komunikacji publicznej można nabyć w kioskach, punktach ZTM a także w biletomatach (które umożliwiają płatność gotówką i kartą). Jak w wielu miastach bilety kodowane na karcie miejskiej można kupić przez telefon komórkowy. Za brak opłaty przejazdowej grozi grzywna w wysokości 180 złotych (kara może ulec zmniejszeniu, jeżeli zostanie zapłacona w ciągu 7 dni od wystawienia mandatu).

Ceny biletów ZTM (z uwzględnieniem zniżek dla studentów)

 • Bilet jednorazowy — od 2,20 zł do 3,50 zł
 • Bilet dobowy — od 7,50 zł do 13 zł
 • Bilet miesięczny — od 55 zł do 196 zł
 • Bilet 90-dniowy — od 140 zł do 268 zł

Od końca maja do września w weekendy i dni świąteczne, na trasie od Centrum przez prawobrzeżną stronę Wisły do Centrum, kursuje Warszawski Tramwaj Promocyjny. Jest on utrzymany w prawdziwym stylu „retro” — ma całkiem drewniane wnętrze, pianino, ale wbrew złudzeniom łączy on tradycję z nowoczesnością. Posiada system nagłaśniania, monitory LCD i łącze WIFI. To prawdziwy tramwaj na miarę XXI wieku! Na podróżnych czekają konkursy oraz koncerty fortepianowe. W tramwaju promocyjnym obowiązują bilety MZK.

Oprócz tego miasto stołeczne ma do dyspozycji metro, które łączy Żoliborz (stacja Młociny) z Ursynowem (Kabaty). W niedalekiej przyszłości planowane jest otworzenie drugiej linii. W metrze obowiązują bilety ZTM.

 


Taksówki w Warszawie

To dość drogi sposób komunikacji, ale dla studenta bywa niezastąpiony po imprezie albo gdy wypadek unieruchomi komunikację miejską. Najlepiej skorzystać z korporacji i wezwać podwózkę przez telefon, a jeżeli już wsiadamy szukamy na postoju dobrze jest zwrócić uwagę na kilka szczegółów. W Warszawie taksówki posiadające stosowne zezwolenia są oznakowane herbem Warszawy (na przednich drzwiach), wzdłuż przednich bocznych szyb powinny się ciągnąć żółto-czerwone pasy. Na samochodzie musi być widoczna tabliczka z informacją o opłacie za kilometr.

Aktualnie obowiązujące ceny (maksymalne dopuszczalne stawki):

 • Opłata początkowa: 6 zł – 8 zł
 • Taryfa dzienna w strefie miejskiej: 3 zł za km
 • Taryfa nocna w strefie miejskiej oraz dzienna
 • w niedziele i święta: 4,50 zł za km

Taryfa dzienna w strefie podmiejskiej:

 • 6 zł za km

Taryfa nocna w strefie podmiejskiej oraz nocna

 • w niedziele i święta: 7 zł za km
 • 1 godzina postoju: 40 zł


Samochodem po Warszawie

Czasami dla posiadających własne cztery kółka praktycznie niewyobrażalne jest zamienienie samochodu na autobus. Korzystanie z samochodu może i wygodne, ale bywa w dużych miastach dość uciążliwe. Warszawa jest zakorkowana, centrum objęte strefa płatnego parkowania (od poniedziałku do piątku w godzinach 8 – 18) a parkingi pod uczelniami zwykle też nie są bezpłatne.

Wysokość opłat za parkowanie w centrum:

 • pierwsza godzina: 3 zł
 • druga godzina: 3,60 zł
 • trzecia godzina: 4,20 zł
 • czwarta i każda kolejna godzina: po 3 zł


Studenckie zwiedzanie Warszawy

Osoby, które chciałyby pozwiedzać Warszawę mają do dyspozycji kilka ciekawych możliwości:

Warsaw City Tour, czyli wycieczki szlakiem najważniejszych zabytków stolicy. Podróż piętrowym autobusem trwa około dwóch godzin, a podczas niej zobaczysz większość interesujących miejsc: pałace, kościoły, parki, muzea,  cmentarze i zabytkowe dzielnice.

W pojazdach można wysłuchać przewodników audio w dwunastu językach. Ważnym jest także to, że nie musisz oglądać miasta wyłącznie zza szyby autobusu: dzięki formie „hop on hop off” możesz wysiąść na wybranym przystanku a następnie wrócić i pojechać dalej. „Warsaw City Tour” zaczyna (i kończy) kurs przy Galerii Zachęta przy ulicy Królewskiej.

Ceny biletów:

1 dzień: normalny - 60 zł, ulgowy - 54 zł

2 dni: normalny - 80 zł, ulgowy - 72 zł

1 przejazd: normalny - 40 zł, ulgowy - 34 zł (bez opcji hop on hop off)

Autobusy City Sightseeing to podobne rozwiązanie do poprzedniego. W czasie wycieczki można korzystać z formy „hop on hop off” i wysiadać na dowolnych przystankach. W pojazdach dostępny jest przewodnik audio w ośmiu językach, a podróż standardowo trwa dwie godziny. Chętni mogą zakupić bilety 24- i 48-godzinne. Kursy odbywają się od poniedziałku do niedzieli co dwie godziny (pierwszy autobus odjeżdża o 10, ostatni o 17).

Ceny biletów:

 • bilet na 24 godziny: normalny - 60 zł, ulgowy - 54 zł
 • bilet na 48 godzin: normalny - 80 zł, ulgowy - 72 zł

Dużą atrakcja turystyczną są także czekające w centrum dorożki oraz przejażdżka kolejką staromiejską, która w sezonie wakacyjnym kursuje codziennie, a poza nim w weekendy. W mieście są organizowane wycieczki na skuterach i segwayach.

Położenie Warszawy nad Wisłą sprzyja rejsom i ogólnej rekreacji na wodzie. Po rzece pływa m. in. tramwaj wodny „Wars” (od maja do końca sierpnia). Od maja do czerwca tramwaj pływa tylko w soboty, niedziele i dni świąteczne a od lipca także w piątki. Podczas rejsu przewidziane są dwa przystanki: na Cyplu Czerniakowskim i przy Moście Poniatowskiego. Przepływ trwa dwie godziny.

Na podstawie: http://warsawtour.pl/

 

 

 

(Dominika Chachuła)

Komentarze (0)