Kierunek lekarsko-dentystyczny studia jednolite magisterskie - Gdańsk

Kierunek lekarsko-dentystyczny studia jednolite magisterskie - Gdańsk

Kierunek lekarsko-dentystyczny studia jednolite magisterskie - Gdańsk

Studia jednolite w Gdańsku

kierunek lekarsko-dentystyczny

Odkryj kierunek lekarsko-dentystyczny w Gdańsku i sprawdź, gdzie możesz studiować 

30.10.2024

Kierunek lekarsko-dentystyczny studia jednolite magisterskie Gdańsk | woj. pomorskie

Kierunek lekarsko-dentystyczny w Trójmieście (Gdańsk, Gdynia, Sopot) to 5-letnie studia (jednolite magisterskie), które kończą się uzyskaniem dyplomu lekarza dentysty. Studia można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej.

Opis kierunku

Kierunek lekarsko-dentystyczny od wielu lat cieszy się niegasnącą popularnością. Kierunki medyczne dają nie tylko możliwość zdobycia wszechstronnej wiedzy, lecz przyczyniają się przede wszystkim do znalezienia satysfakcjonującej pracy! Studenci kierunku lekarsko-dentystycznego poznają tajniki współczesnej stomatologii. Nauczą się nie tylko jak leczyć, lecz również jak skutecznie zapobiegać różnorodnym chorobom zębów i jamy ustnej.

Jaka zawodowa przyszłość czeka absolwentów kierunku lekarsko-dentystycznego? Stomatolodzy po zdaniu odpowiednich egzaminów będą mogli pracować nie tylko w publicznych placówkach. Część dentystów decyduje się na prowadzenie własnej, prywatnej praktyki.
 

Uczelnie

W Trójmieście (Gdańsku, Gdyni, Sopocie) kierunek lekarsko-dentystyczny (studia jednolite magisterskie) możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

Jakie są wymagania na jednolite studia magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym w Gdańsku

Kandydaci na kierunki studiów w Gdańsku takie jak kierunek lekarsko-dentystyczny muszą spełnić określone wymagania rekrutacyjne.

W procesie rekrutacji na studia na kierunku lekarsko-dentystycznym w Trójmieście najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

  • biologia,
  • chemia,
  • fizyka,
  • matematyka.

Prócz obowiązkowych dla wszystkich maturzystów przedmiotów zdawanych na poziomie podstawowym musisz zdawać rozszerzoną biologię oraz inny wybrany przedmiot na poziomie rozszerzonym: chemię, fizykę, matematykę. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej wybranej uczelni.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU LEKARSKO-DENTYSTYCZNYM?

Kierunek lekarsko-dentystyczny to propozycja kształcenia dla osób, które myślą o karierze medycznej, ale nie stricte w zakresie medycyny. Leczenie ludzi i dbanie o zdrowie jest wielowymiarowe, dlatego wiele osób specjalizuje się między innymi w stomatologii, kierunku równie dochodowym, co kierunek lekarski.

Studia medyczne w tym zakresie to kompleksowe połączenie nauk medycznych i stomatologicznych. Kierunek wymaga od kandydatów zdolności manualnych oraz zainteresowania naukami biologicznymi i chemicznymi. Już niedługo będziesz zajmował/a się chirurgią szczękowo-twarzową bądź chorobami przyzębia i błony śluzowej. Studia w zakresie nauk medycznych i dentystycznych umożliwią Ci zdobycie potrzebnej wiedzy i umiejętności, które przełożą się na praktykę zawodową.

 

Typ i tryb studiów


Studia na kierunku lekarsko-dentystycznym możemy podzielić na:

1. Typ:

  • Studia jednolite magisterskie

2. Tryb:

  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku lekarsko-dentystycznym w Trójmieście realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat.

Uczelnie w Trójmieście umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku. 

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.

 

Program studiów i przedmioty

Kierunek lekarsko-dentystyczny w Gdańsku to kompleksowa odpowiedź na zapotrzebowania medycznego rynku pracy. Studia w tym zakresie łączą nauki morfologiczne, medyczne, przedkliniczne, a nawet humanistyczne. Prócz podstaw medycyny studenci zgłębiają wiedzę odnoszącą się do stomatologii. W siatce zajęć nie brakuje przedmiotów takich jak:

  • stomatologia wieku rozwojowego
  • protetyka stomatologiczna
  • chirurgia stomatologiczna
  • chirurgia szczękowo-twarzowa
  • radiologia stomatologiczna
  • patologia jamy ustnej

Program kształcenia wypełniony jest również naukami ogólnolekarskimi, takimi jak choroby wewnętrzne, pediatria, choroby zakaźne, dermatologia i wenerologia, medycyna katastrof, fizjologia ciąży. Studenci odbywają także praktyki w zakresie organizacji ochrony zdrowia, praktyki lekarskie, praktyki w zakresie asysty lekarzowi, praktyki lekarsko-dentystyczne.

 

Gdzie studiować na kierunku lekarsko-dentystycznym w Trójmieście

Kierunek lekarsko-dentystyczny (studia jednolite magisterskie) - uczelnie w Trójmieście:

czytaj dalej uczelnie w Trójmieście

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku lekarsko-dentystycznym w Trójmieście trwają 5 lata (jednolite magisterskie).

Studia w Gdańsku na kierunku lekarsko-dentystycznym możesz realizować w ramach jednolitych studiów magisterskich, które trwają pięć lat, czyli dziesięć semestrów. Po ukończeniu kształcenia absolwenci zdobywają tytuł lekarza dentysty i mogą rozpocząć praktykę zawodową lub kontynuować kształcenie na studiach doktoranckich bądź podyplomowych.

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU LEKARSKO-DENTYSTYCZNYM?

Absolwenci kierunku lekarsko-dentystycznego może zajmować się stomatologią zachowawczą, protetyką, stomatologią dziecięcą, chorobami przyzębia i błony śluzowej, stomatologią zintegrowaną wieku dorosłego. Zdobywana wiedza i umiejętności umożliwiają podjęcie pracy w klinikach i zakładach bądź w gabinecie stomatologicznym.

Studia medyczne oferują bardzo wiele możliwości rozwoju oraz zatrudnienie w różnego typu miejscach. Absolwenci pracują w:

  • publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej
  • ośrodkach badawczo-rozwojowych
  • instytucjach, które zajmują się propagowaniem edukacji prozdrowotnej
  • gabinetach publicznych

 

Zawodowo będziesz prowadził badania i leczenie pacjentów w zakresie problemów stomatologicznych. Zajmiesz się diagnozą chorób, oceną i opisem stanu stomatologicznego, jak również  chirurgią stomatologiczną, chirurgią twarzowo-szczękową, ortodoncją.

Komentarze (0)