Coventry University. Brytyjski model kształcenia drogą do międzynarodowej kariery

Coventry University. Brytyjski model kształcenia drogą do międzynarodowej kariery

Studia Wrocław - Coventry University Wroclaw

25.04.2022

Coventry University. Brytyjski model kształcenia drogą do międzynarodowej kariery

Coventry University Wrocław to jedyna w Polsce uczelnia oferująca studia oparte na brytyjskiej koncepcji edukacji. Jakie są różnice między kształceniem „Made in Poland” a „Made in United Kingdom”?

Kiedy zastanawiamy się nad tym, z czego słynie Wielka Brytania od razu przychodzą nam do głowy: The Beatles, Black Sabbath, ruch lewostronny, czy rodzina królewska. Dość często zapominamy jednak o tym, że Wielka Brytania to także najsłynniejsze uczelnie, które swój prestiż i dobre imię zawdzięczają nie tylko bogatej historii i wybitnym nazwiskom w gronie absolwentów, ale przede wszystkim określonemu podejściu do kształcenia. Czy jest to podejście oryginalne, nieznane nigdzie indziej? Polskie uczelnie coraz śmielej modyfikują swoje programy i formy nauczania.

Coraz łatwiej odnaleźć takie propozycje kształcenia, których część stanowią zajęcia praktyczne. Wprowadzane udoskonalenia to nie tylko wynik zmiany myślenia o nauce, ale przede wszystkim odpowiedź na wymagania, jakie stawia współczesny rynek. Nie trzeba być poważnym znawcą tematu, aby wiedzieć, że rynek potrzebuje jasno określonych umiejętności, wiedzy, dzięki której łatwo wykonywać konkretne zadania i realizować założone cele. Niestety, nietrudno odgadnąć, że musi pojawić się jakieś „ale”.

Gdybyśmy poprosili studentów o opracowanie zestawienia zalet i wad polskiej koncepcji kształcenia wyższego, część z nich – w drugiej rubryce – umieściłaby łatanie dziur i wypełnianie programów przedmiotami, które dalekie są od tematu studiów, bądź nie łączą się z nim w ogóle. Naturalnie, warto posiadać wszechstronną wiedzę i móc wypowiedzieć się na wiele tematów, ale często zdarza się, że harmonogramy zajęć zawierają przedmioty, które wydają się najzwyczajniej w świecie niepotrzebne.

Edukacja ogólnorozwojowa to cecha programu opracowanego dla szkół średnich. Kształcenie wyższe powinno być dokładniej zdefiniowane. Kolejną wadą, o której mogliby wspomnieć studenci to fakt, że nie wszystkie studia, nie wszystkie kierunki i nie wszystkie realizowane programy nauczania przygotowują do wejścia na rynek pracy. Każdy z nas słyszał o absolwentach, których działalność zawodowa niezwiązana jest z obszarem studiów. Mówiąc inaczej: studiowali jedno, a robią drugie. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że kiedy kończyli naukę i odbierali dyplomy rynek nie wyrażał zapotrzebowania na ich wykształcenie.

Co oczywiste, nie będziemy wyłącznie narzekać. Zwłaszcza, że nie mamy ku temu powodów, bowiem we współczesnym świecie otrzymujemy możliwość wyboru i możemy studiować na innych zasadach. Wspomnieliśmy o brytyjskich uczelniach oraz podejściu do kształcenia, które zapewniło im rangę i poważanie. Jedną z nich jest Coventry University, założony w 1843 roku i mogący pochwalić się między innymi tym, że kształcą się w nim studenci z ponad 130 krajów świata. Co najważniejsze, aby studiować w Coventry University i realizować brytyjski model kształcenia, nie trzeba wcale przekraczać kanału La Manche. Wystarczy udać się do stolicy Dolnego Śląska.

 

Coventry University i brytyjski model kształcenia

Coventry University jest brytyjskim uniwersytetem, który otwierając placówkę we Wrocławiu umożliwił studentom skorzystanie z brytyjskiej koncepcji edukacji. Koncepcja ta wyróżnia się przede wszystkim praktyczną stroną, ale w odróżnieniu od polskiego schematu pojęcie praktycznego kształcenia zawiera w sobie znacznie więcej elementów i nie dotyczy wyłącznie umieszczania w programie ćwiczeń, czy warsztatów.

Programy nauczania realizowane w Coventry University opracowywane są we współpracy z biznesem, bowiem tylko ci, którzy funkcjonują na rynku wiedzą jakie mają potrzeby. Uczelnia współpracuje z wieloma międzynarodowymi korporacjami, odbiera sygnały o trendach, a dzięki temu aktualizuje programy kształcenia i dostosowuje je do wymagań rynku. Warto zaznaczyć, że w ofercie dydaktycznej widnieją kierunki unikatowe, tworzone przez uczelnię, a ich ideą jest to, aby absolwenci potrzebowali jak najmniej czasu po otrzymaniu zatrudnienia, by stać się pełnowartościowymi i samodzielnymi pracownikami.

Po co idziemy na studia? Zadając takie pytanie możemy otrzymać wiele, nierzadko zaskakujących odpowiedzi. Jak to możliwe? Powodów, dla których młodzi ludzie decydują się na podjęcie studiów jest bardzo wiele. Niektórzy idą na studia, aby rozwijać zainteresowania i sprawić, aby ich pasja stała się zawodem. Inni idą na studia, ponieważ po zdaniu egzaminów maturalnych i tak nie mają innego pomysłu na siebie.

Jeszcze inni decydują się na studia, aby nikt nie powiedział im, że tego nie zrobili. A co z tymi osobami, które nie decydują się na studia?Wśród tych, którzy nie podejmują dalszego kształcenia znajdują się osoby, które swoją decyzję argumentują tym, iż nie chcą uczyć się tego, co nie wiąże się z ich zainteresowaniami, jak również boją się doznania porażki przez niezaliczenie przedmiotu, który w ogólnym procesie nie ma znaczenia.

Nie ma znaczenia, ale i tak widnieje w harmonogramie zajęć. Pomimo tego, że brytyjski model kształcenia nie jest super bohaterem rodem z komiksów, to przychodzi z pomocą, bowiem zakłada edukację dla osiągnięcia konkretnego celu. Co to dokładnie oznacza?

 

Studia dla kariery

Kierunki studiów oferowane przez Coventry University Wrocław nastawione są na przyszłą karierę, a zatem mają wykształcić specjalistów w jasno określonych dyscyplinach. Oznacza to, że programy nauczania w Coventry University Wrocław są przygotowane tak, żeby rozwijać praktyczne umiejętności studentów. Co równie istotne, aby wprowadzać studentów do przyszłego życia zawodowego, zamiast egzaminów dostają oni projekty zaliczeniowe, które oparte są na rzeczywistych „case studies” ze świata biznesu.

Kolejnym wyraźnym elementem odróżniającym brytyjski model od tego, znanego nad Wisłą jest kształcenie modułowe. Polega ono na tym, że przez sześć tygodni studenci skupiają się na jednym temacie i dopiero później przechodzą do następnego. Takie podejście pozwala uczelni na przeprowadzanie rekrutacji aż sześć razy w roku, bowiem studenci rozpoczynają naukę wraz z nowym modułem. Dodatkowo, uczą się w blokach i niewielkich grupach. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku, w godzinach 9:00 – 13:00, dzięki czemu otrzymują możliwość realizowania staży, czy też rozwijania innych zainteresowań poza murami uczelni.

 

Studia po angielsku?

Przeglądając katalogi dydaktyczne uczelni coraz łatwiej natrafić na oferty studiów po angielsku, jednak oznaczają one realizowanie zajęć w tym języku obcym. Coventry University Wrocław oferuje model kształcenia, przeniesiony prosto z Wysp Brytyjskich, który charakteryzuje się konkretnymi aspektami, wpływającymi na życie studenta zarówno w uczelni, jak i poza nią. Oferowane przez uczelnię kierunki skoncentrowane są na karierze, a zatem kształcą w taki sposób, aby móc realizować założone plany zawodowe i samodzielnie poruszać się po współczesnym rynku zatrudnienia.

Nowoczesne kształcenie oznacza nacisk na zdobywanie praktycznych umiejętności, na które istnieje zapotrzebowanie. Ścisła współpraca uczelni ze światem biznesu sprawia, że realizowane programy dostosowane są do rzeczywistych potrzeb i wymagań, a studenci już w trakcie nauki otrzymują dostęp do stosowanych w biznesie modeli, czy programów. Wzbogaceniem procesu nauczania są spotkania z przedstawicielami firm, którzy wprowadzają studentów w tajniki funkcjonowania w przestrzeni ich działalności.

Brytyjska edukacja to zestaw kilku elementów, które razem tworzą zupełnie różny od polskiego model kształcenia. Model, który wskazuje, że droga do międzynarodowej kariery może prowadzić przez brytyjskie uczelnie.

Komentarze (0)