Zmiany w szkołach 2022/2023

Zmiany w szkołach 2022/2023

Zmiany w szkołach 2022/2023

17.10.2022

Zmiany w szkołach 2022/2023

Rok szkolny 2022/2023 będzie czasem dużych zmian dla uczniów. Po wakacjach pojawią się nowe przedmioty, zmiany będą dotyczyły także matur. Będzie to duża rewolucja nie tylko dla uczniów, ale też nauczycieli i dyrektorów, którzy będą musieli zmierzyć się z nowymi wyzwaniami.

Reforma szkolnictwa trwa, a niebawem obejmie ona zmianę programów nauczania, co w konsekwencji będzie oznaczać wprowadzenie nowych przedmiotów zarówno w szkole podstawowej, jak i w liceach, technikach i branżowych szkołach zawodowych. Dodatkowo zmienią się zasady wystawiania zwolnień dla uczniów z wychowania fizycznego.

Nowy przedmiot: HIT

Historia i teraźniejszość ma zastąpić w szkole ponadpodstawowej wiedzę o społeczeństwie (WOS) w zakresie podstawowym, natomiast WOS w zakresie rozszerzonym pozostanie bez zmian.

Ta zmiana nie będzie dotyczyła jednak wszystkich uczniów, a jedynie tych, którzy w 2022 roku rozpoczną naukę w pierwszej klasie szkoły ponadpodstawowej. Przedmiot będzie kontynuowany aż do ostatniej klasy szkoły średniej. Z kolei uczniowie, którzy rozpoczęli naukę w szkole ponadpodstawowej jeszcze przed wejściem w życie tej zmiany – dalej będą uczyć się zgodnie z dotychczasową podstawą programową, czyli wiedzy o społeczeństwie.

Przedmiot Historia i Teraźniejszość będzie bazował na podstawie programowej z zakresu WOS, jednak dodane zostaną do niej też zagadnienia związane z historią świata z lat 1945-2015.

„W zakresie podstawowym zostaną wkomponowane w kontekst historyczny, co umożliwi uczniom lepsze zrozumienie złożonych procesów historycznych oraz społeczno-politycznych" – brzmi komunikat na stronach ministerstwa.

 

Uczniowie będą mieć następującą liczbę godzin w tygodniu z przedmiotu historia i teraźniejszość.

  • liceum ogólnokształcące – klasa I – 2 godziny, klasa II – 1 godzina (łącznie 3 godziny),
  • technikum – klasa I – 1 godzina, klasa II – 1 godzina, klasa III – 1 godzina (łącznie 3 godziny),
  • branżowa szkoła I stopnia – klasa I – 1 godzina.

 

Według zapowiedzi rządzących nowe zajęcia mają łączyć ze sobą elementy wiedzy historycznej z wiedzą o społeczeństwie, a to ma pomóc uczniom w lepszym zrozumieniu mechanizmów współczesnego świata.

Pojawiły się jednak liczne kontrowersje i wątpliwości związane z wprowadzeniem do szkoły nowego przedmmiotu. "HiT to nic innego jak przeładowany i przyspieszony kurs ideologizacji, obarczony licznymi błędami merytorycznymi i nie mający nic wspólnego ze sztuką dydaktyki. Więcej w jego treści obsesji i lęków niż obiektywnej wiedzy, więcej języka publicystyki niż języka naukowego - brzmi wypowiedź przedstawicielki ZNP, Edyty Książek.

Obawy rodziców oraz specjalistów dotyczą także podręczników do przedmiotu historia i teraźniejszość.

Sprawdź 

Dalsza część artykułu pod reklamą

Przysposobienie obronne znowu w szkołach

Do szkoły ma wrócić też przysposobienie obronne. Proponowane zmiany zajdą w zakresie nauczania przedmiotu Еdukacja dla bezpieczeństwa.

"Wzrastające zagrożenie bezpieczeństwa państwa wymaga uzupełniania celów kształcenia i treści nauczania" – brzmi uzasadnienie projektu nowelizacji ustawy o podstawie programowej dla szkół średnich.

W ramach PO uczniowie mają uczyć się między innymi podstaw ratownictwa i udzielania pierwszej pomocy.

Tego przedmiotu mają uczyć się uczniowie ósmych klas szkoły podstawowej oraz uczniowie pierwszych klas szkoły ponadpodstawowej. Co więcej w ramach tego przedmiotu uczniowie maja mieć także zajęcia na strzelnicy. Jeśli jednak szkoły nie wyrobią się z przygotowaniem pomieszczeń przeznaczonych na strzelnicę, uczniowie podstaw strzelania zaczną uczyć się dopiero od roku szkolnego 2024/2025.

 

W ramach PO uczniowie mają uczyć się następujących zagadnień:

  • reagowanie w sytuacji zagrożenia działaniami wojennymi (tzw. survival, w tym miejsca schronienia),
  • zasady pierwszej pomocy w sytuacji wystąpienia zagrożenia z użyciem broni konwencjonalnej,
  •  w przypadku szkoły podstawowej – wymagania z zakresu: terenoznawstwa, cyberbezpieczeństwa w wymiarze wojskowym, przygotowania do szkolenia strzeleckiego;
  • w przypadku szkół ponadpodstawowych – wymagania z zakresu: reagowania w sytuacji zagrożenia działaniami wojennymi, cyberbezpieczeństwa w wymiarze wojskowym, szkolenia strzeleckiego. Zmiany w podstawie programowej dla przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa w przypadku szkół ponadpodstawowych zostały przygotowane przy założeniu kontynuacji wiedzy nabytej na poziomie teoretycznym w szkole podstawowej.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Zmiany w maturze 2023

Kolejną zmianą dla uczniów będzie nowa matura. Zmieni się format matury, ponieważ w kolejnym roku szkolnym do egzaminu dorosłości przystąpią uczniowie, którzy kończą edukację w nowym systemie (8 lat szkoły podstawowej i 4 lata szkoły ponadpodstawowej). Zmieni się am arkusz egzaminu, a maturzystów będzie obowiązywać bardziej rozbudowany program, np. z języka polskiego.

Uczniowie będą musieli wykazać się wiedzą lektur obowiązkowych (których ostatnio przybyło), a także z kontekstu historyczno-filozoficzno-literackich. Co więcej, sam egzamin potrwa dłużej niż do tej pory, bo będzie zawierać więcej zadań.

zobacz więcej zmiany na maturze 2023

Dalsza część artykułu pod reklamą

Nowe zasady dotyczące zwolnień z W-F

Zmiany dotyczą także zwolnień z zajęć wychowania fizycznego. Do tej pory na cały semestr lub rok takie zwolnienie mógł wystawić lekarz rodzinny.

Od września 2022 roku taką możliwość będzie miał jedynie lekarz specjalista, np. kardiolog. Ma to zmniejszyć liczbę uczniów, którzy nie ćwiczą na zajęciach.

Zmiany w zakresie zwolnień z WF-u zapowiedział na antenie RMF FM minister sportu i turystyki, Kamil Bortniczuk.

„Te statystyki zostaną radykalnie zmniejszone, ponieważ tzw. zwolnienia z lekcji wf-u, semestralne czy dłuższe, będą respektowane tylko wówczas, gdy wystawi je lekarz specjalista, a nie tak jak dotychczas, lekarz rodzinny” - odpowiedział na pytanie o to, dlaczego tak wysoki odsetek dzieci nie uczestniczy w zajęciach z wychowania fizycznego.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować