Warszawski Uniwersytet Medyczny po raz kolejny triumfuje

Warszawski Uniwersytet Medyczny po raz kolejny triumfuje

Studia Warszawa - Warszawski Uniwersytet Medyczny

07.04.2023

Warszawski Uniwersytet Medyczny po raz kolejny triumfuje

 
W roku akademickim 2022/2023 na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich medycyna wybrana została przez ponad 21 tys. kandydatów, tym samym należąc do grupy najpopularniejszych kierunków. Ich charakterystyczną cechą jest fakt, że ilość oferowanych miejsc jest zdecydowanie mniejsza od ilości kandydatów. W ubiegłym roku studia medyczne w Warszawie  cieszyły się dużą popularnością, można przypuszczać, że w tym roku będzie podobnie. 
WUM jest publiczną uczelnią medyczną, oferującą 16 kierunków studiów w Warszawie w języku polskim, a 3 w angielskim oraz studia doktoranckie i podyplomowe. Rekrutacja na studia na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym zbliża się wielkimi krokami, dlatego warto sobie przypomnieć, że za prestiżem szkoły stoją jej liczne triumfy i osiągnięcia
 
Zaledwie kilka dni temu szkoła poinformowała o sukcesie przeprowadzenia przełomowej operacji na WUM - pierwsze w Polsce laroskopowe pobranie fragmentu wątroby od żywego dawcy. Zabieg przeprowadzono w Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby WUM.Klinika kierowana przez profesora uczelni - Michała Grąta to jedyny ośrodek w Polsce, w którym wykonuje się pobrania frahmentów wątroby od żywych dawców.
Owa operacja była pionierem w pobraniu fragmentu wątroby metodą małoinwazyjną! Profesor podkreślał, że dzięki umożliwieniu przeprowadzenia małoinwazyjnej operacji dawcy będą mogli szybciej powrócić do aktywności, zmniejszy sie również ryzyko powikłań, a ból w okresie pooperacyjnym będzie mniejszy.
W przypadku operacji przeprowadzonej na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym dawca zwyszedł ze szpitala po 7 dniach. Jego fragment wątroby trafił do dwuletniego dziecka, tym sam ratując mu życie. Narząd został przyjęty przez organizm i podjął czynność bezpośrednio po przeszczepieniu. Sukces operacji jest małym krokiem dla człowieka, ale wielkim skokiem dla polskiej medycyny!

Komentarze (0)