Studia Gdańsk | Gdynia | Sopot - Politechnika Gdańska

28.04.2023

Kim jest Gdański Kraken?

Uroczyste otwarcie budynku Centrum Kompetencji STOS PG odbyło się 25 kwietnia. Podczas wydarzenia zaprezentowano również superkomputer "Kraken". Nowy kompleks jest jednym z najbardziej postępowych i nowoczesnych centrów informatycznych w tej części Europy! Sercem i mózgiem budynku jest wyspecjalizowana serwerownia. Kosztorys inwestycji wyniósł prawie 250 milionów złotych. 

Czym tak naprawdę jest Kraken? Ten superkomputer łączy siedem wyspecjalizowanych serwerowni, może działać jako zespół kilku osobnych superkomputerów bądź w pojedynkę. Krakena ukryto pod ziemią, przy Górze Szubienicznej w Gdańsku Wrzeszczu i skraju kampusu uczelni. 
Superkomputer PG umożliwi wykonanie zaawansowanych prac badawczych i skomplikowanych symulacje. Ów system przyczyni się do rozwoju algorytmów sztucznej inteligencji, energetyki jądrowej, technologii ochrony środowiska oraz medycyny i farmaceutyki. Kraken nieustannie rośnie w siłę, pod koniec roku jego moc obliczeniowa wyniesie 13,6 PFlops. Dzięki temu superkomputer wyląduje w TOP 100 najmocniejszych superkomputerów na świecie i w czołówce superkomputerów używanych w Europie!
STOS PG jest centrum, w którym nauka, innowacje i gospodarka łączą się w nowoczesnym wydaniu. To miejsce charakteryzuje się niewzykłym stężeniem nowoczesnych technologii i przyszłościowej nauki. Kompleks znacznie podniesie konkurencyjność i atrakcyjność zarówno Politechniki Gdańskiej, jak i całego regionu Pomorza.
Pragniesz podjąć się studiów w Gdańsku? Szukałeś nowoczesnej uczelni, która może pochwalić się licznymi osiągnieciami naukowymi - nie błądź, bo już ją znalazłeś! PG posiada dostęp do pionierskiej technologii, informatycznego zaplecza oraz superkomputera Krakena, który z pewnością przyczyni się w dużym stopniu do rozwoju nauki na arenie miedzynarodowej. Zapewnij sobie świetlaną przyszłość, usłaną kodami i algorytmami - zapoznaj się z ofertą kierunków studiów Politechniki Gdańskiej i przystąp do nadchodzącej rekrutacji na studia na PG!

Komentarze (0)