Matura z fizyki 2023 - "to był jakiś kosmos"

Matura z fizyki 2023 - "to był jakiś kosmos"

Matura z fizyki 2023 -

19.05.2023

Matura z fizyki 2023 - "to był jakiś kosmos"

Maturalny maraton zbliża się ku końcowi. Przez ostatnie dwanaście dni przeprowadzono 99% egzaminów, które zadeklarowali zdający. Pozostały tylko dwa dni i wakacje! Pomimo tego abiturienci fizyki nie będą spać spokojnie, zdecydowana większość z nich jest załamana przebiegiem dzisiejszego egzaminu.

Fizyka uważana jest za jedną najtrudniejszych matur. W ubiegłym roku mediana wyniku końcowego zdających wyniosła zaledwie 39%. Absolwenci liceów i techników obawiają się, że w tym roku nie będzie lepiej. "Coś czuję, że pokona mnie ta fizyka, ale co ma być to będzie" mówili przed egzaminem.

Matura na poziomie rozszerzonym z wybranego przedmiotu dodatkowego nie ma progu zdawalności. Oznacza to, że aby uzyskać świadectwo dojrzałości należy się tylko zjawić na sali egzaminacyjnej. Jednakże należy pamiętać, że wynik końcowy może przesądzić o tym, czy dostaniemy się na wymarzone studia.

Egzamin z fizyki na poziomie rozszerzonym rozpoczął się o godzinie 9:00 i potrwał 180 minut. W arkuszu miało znaleźć się od 25 do 35 zadań, za ich poprawne rozwiązanie można było uzyskać maksymalnie 60 punktów. 80% wyniku końcowego stanowiły zadania otwarte, w których należało samodzielnie sformułować odpowiedź w oparciu o przeprowadzenie obliczeń lub ustaleń prawidłowości zjawisk fizycznych

Na maturze 2023 z fizyki znalazły się zagadnienia związane z:

  1. mechaniką punktu materialnego i bryły sztywnej
  2. grawitacją i elementami astronomii
  3. drganiami, falami i optyka
  4. elektrycznością i magnetyzmem
  5. własnościami materii, termodynamiką, hydrostatyką i aerostatyką
  6. elementami fizyki atomowej i jądrowej.

 

"Co to było" – spełnił się najgorszy koszmar zdających – w arkuszu z fizyki na poziomie rozszerzonym znalazły się niesamowicie trudne zadania, których rozwiązanie sprawiło im niesamowity problem. "Ta fizyka to jakiś żart" pisali na Twitterze abiturienci "przez tę fizykę żyć mi się odechciało". Pośród opinii pojawiły się również głosy mówiące, że matura próbna była zdecydowanie trudniejsza: "Jak grudniowy egzamin był jeszcze na logikę i z kart wzorów coś się dało wymyślić, to to był jakiś kosmos" oraz "Ta fizyka to było zebranie wszystkiego, czego akurat nie umiem".

czytaj dalej matura z fizyki 2023

 

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia