Matura poprawkowa z matematyki 2023
Ponad 31 000 absolwentów szkół średnich zadeklarowało chęć podejścia do matury poprawkowej. We wtorek 22 sierpnia 2023 r. o godzinie 9:00 rozpoczęła się egzamin poprakowy z matematyki. Na rozwiązanie arkusza abiturienci mieli 180 minut w formule 2023 oraz 170 minut w formule 2015. "Poprawka była o wiele trudniejsza" mówili zdający.
Matematyka — królowa nauk
Do egzaminu poprawkowego podchodzą ci absolwenci szkół średnich, którym nie udało się zdobyć wyniku 30% lub wyższego na majowej maturze z przedmiotów obowiązkowych. Najwięcej zdających co roku podchodzi do poprawki z matematyki. To właśnie przed maturą z tego przedmiotu panuje największa panika, co zazwyczaj skutkuje tym, że matematyka jest maturą o największym procencie niezdawalności spośród wszystkich egzaminów obowiązkowych. Polecenia znajdujące się w arkuszu poprawkowym często bywają bardziej skomplikowane niż te w podstawowym terminie. Ponadto stres towarzyszący abiturientom jest jeszcze większy, bowiem podchodzą do egzaminu z przeświadczeniem, że jest to ich ostatnia szansa na uzyskanie świadectwa dojrzałości w tym roku.
Statystycznie, matura poprawkowa z matematyki bywa trudniejsza od tej, która odbyła się w pierwszym terminie. Tak również było w tym roku. Zdecydowana większość absolwentów szkół średnich, którzy podeszli do matury poprawkowej 2023 z matematyki podzielili się swoim niezadowoleniem z treści zadań na swoich profilach społecznościowych: "Jak robiłem arkusze z poprzednich lat, to szło mi dobrze. Natomiast ta matura to jest jakiś nieśmieszny żart, co to ma być, to jest chyba jedna z trudniejszych poprawek" - pisali. Pośród wszystkich opinii pojawiło się kilka nielicznych pozytywnych, takich jak np.: "poprawkowa z matmy też była prosta". Jednakże zdecydowana większość zdających była załamana tą poprawką, uczniowie powtarzali "spotkamy się na poprawce za rok". Niektórzy tę poprawkę egzaminacyjną nazwali nawet "najcięższym arkuszem z ostatnich lat".
Arkusz egzaminacyjny
Warto przypomnieć, że do matury poprawkowej mogą przystąpić ci abiturienci, którym nie powiodło się tylko na jednym egzaminie obowiązkowym. W sytuacji, w której absolwent nie zdał dwóch lub większej ilości przedmiotów był zmuszony do powtórzenia egzaminu maturalnego w przyszłym roku. Każdy absolwent szkoły średniej, podchodzący do matury musiał uzyskać co najmniej 30 %. W arkuszu z matematyki na poziomie podstawowym znalazły się zarówno zadania otwarte, jak i zamknięte. Zdający mógł uzyskać maksymalnie 46 punktów za poprawne wypełnienie arkusza. Na maturze poprawkowej obowiązywały te same wymagania, jak na egzaminie, który odbył się w maju.
Do egzaminu poprawkowego podeszli zarówno absolwenci, którzy pisali formułę 2015 matury, jak i 2015. W arkuszach pojawiły się m.in. zadania z funkcji, nierówności, potęg, ułamków, logarytmów, kątów, układów równań i współrzędnych oraz ciągów arytmetycznych. Zdający poprawkowe egzaminy poprawkowe poznają wyniki 8 września 2023 r. Już w ten sam dzień w swoich szkołach będą mogli odebrać świadectwa dojrzałości, aneksy do świadectw dojrzałości oraz zaświadczenia i informacje o wynikach egzaminu maturalnego. Od tego momentu abiturienci będą również mieli możliwość wzięcia udziały w trwających rekrutacjach uzupełniających na uczelniach.