Najlepsze uczelnie biznesowe w Europie według „Financial Times”

Najlepsze uczelnie biznesowe w Europie według „Financial Times”

Najlepsze uczelnie biznesowe w Europie według „Financial Times”.

Brytyjski dziennik „Financial Times” już po raz szesnasty opublikował ranking najlepszych uczelni biznesowych w Europie. W zestawieniu 100 szkół wyższych znalazły się dwie uczelnie z naszego kraju: Akademia Leona Koźmińskiego i Szkoła Główna Handlowa.

W czołówce zestawienia od kilku lat nie zachodzą znaczące zmiany. W tegorocznej klasyfikacji miano lidera przypadło paryskiej HEC - École des hautes études commerciales de Paris, mającej na koncie wiele innych prestiżowych nagród i wyróżnień. Na drugim miejscu uplasowała się London Business School, a medal brązowy wszedł w posiadanie włoskiego Universita Bocconi w Mediolanie. Co zasługuje na baczniejszą uwagę to fakt, że w zestawieniu brytyjskiego dziennika znalazły się dwie warszawskie uczelnie: Akademia Leona Koźmińskiego na 48. miejscu oraz Szkoła Główna Handlowa na miejscu 69. Polskie uczelnie pokonały w rankingu między innymi: University of Exeter Business School, ESC Clermont Business School, czy Uniwersytet w Zurychu.

Ranking „Financial Times” opracowywany jest na podstawie wielu kryteriów, między innymi na fundamencie pozycji uzyskanych w kilku wcześniejszych rankingach, dotyczących studiów stacjonarnych MBA, Executive MBA, magisterskich z zarządzania i Executive Education. Twórcy notowania rozsyłają ankiety do absolwentów, od których uzyskują informacje o ich karierze i awansie finansowym w trzy lata po ukończeniu nauki. Część kryteriów dotyczy ogólnych warunków studiowania. Na tym polu pozycje polskich uczelni uległy nieznacznym zmianom.

Zestawienie to zdecydowana dominacja uczelni z Europy Zachodniej, wśród których pierwszą pozycją środkowo- europejską jest Akademia Leona Koźmińskiego. Innymi klasyfikowanymi uczelniami z tej części kontynentu są między innymi Uniwersytet Ekonomiczny w Pradze, Corvinus University of Budapest, czy Uniwersytet w Ljubljanie.

Najlepsze uczelni biznesowe w Europie według „Financial Times”.

  1. HEC Paris – Francja

  2. London Business School – Wielka Brytania

  3. Universita Bocconi / SDA Bocconi – Włochy

  4. Uniwersytet w St. Gallen – Szwajcaria

  5. Insead – Francja

  6. Iese Business School – Hiszpania

  7. Essec Business School – Francja

  8. IE Business School – Hiszpania

  9. ESMT Berlin – Niemcy

  10. University of Oxford: Said – Wielka Brytania

 

(JJ)

Komentarze (0)