Automatyka i robotyka Uniwersytet Zielonogórski

Automatyka i robotyka – Uniwersytet Zielonogórski

Uniwersytet Zielonogórski to 73 kierunki kształcenia. Jednym z nich jest Automatyka i robotyka, prowadzone na studiach pierwszego i drugiego stopnia.

Kierunek Automatyka i robotyka na Uniwersytecie Zielonogórskim realizowany jest na Wydziale Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki. Celem kształcenia jest przygotowanie do konstruowania nowoczesnych maszyn i urządzeń oraz wykorzystywania systemów komputerowych w sterowaniu produkcją, również w oparciu o nowoczesną wiedzę z zakresu sztucznej inteligencji.

Studia na kierunku Automatyka i robotyka na Uniwersytecie Zielonogórskim dzielą się na następujące specjalności: Automatyka przemysłowa, Komputerowe systemy sterowania i diagnostyki, Komputerowe systemy automatyki. Każda realizowana specjalność zakłada przekazanie wiedzy z konkretnego obszaru, a ca za tym idzie nakierowanie na konkretną ścieżkę zawodową; a na przykład:

specjalność Komputerowe systemy sterowania diagnostyki zakłada przygotowanie do projektowania i eksploatacji zautomatyzowanych systemów pomiarowych oraz monitorujących, wykorzystujących metody i techniki komputerowe. Istotne jest także przekazanie wiedzy z obszaru tworzenia i rozwijania specjalistycznego oprogramowania na potrzeby sterowania procesami produkcyjnymi.

Lista przedmiotów do zaliczenia nie jest najkrótsza, a znajdują się na niej, między innymi, takie zagadnienia jak: analiza matematyczna, metody komputerowe w obliczeniach inżynierskich, teoria sterowania, metody optymalizacji, przetworniki pomiarowe, automatyka zabezpieczeniowa.

Zdobytą wiedzę i rozwinięte umiejętności absolwenci Automatyki i robotyki na Uniwersytecie Zielonogórskim mogą wykorzystać jako projektanci nowoczesnych systemów automatyzacji, inżynierowie odpowiedzialni za utrzymanie ruchu układów automatyki oraz robotyki, czy też konstruując systemy pomiarowe.

Podczas szukania odpowiedniej oferty edukacyjnej, kandydaci na uczelnie zadają wiele pytań by upewnić się w swoim wyborze. Jakie ma Uniwersytet Zielonogórski opinie? Andrzej,  student II- stopnia Automatyki i robotyki mówi:

„Studiuję na Uniwersytecie Zielonogórskim z dwóch względów. Po pierwsze, chcę zdobyć dobre wykształcenie a oferta kształcenia zielonogórskiej uczelni jest dla mnie w stu procentach satysfakcjonująca. Po drugie, pochodzę z Zielonej Góry i nie chciałem jej nigdy opuszczać. Uniwersytet Zielonogórski to świetna oferta dla osób wymagających, takich jak ja.”

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Automatykę i robotykę na Uniwersytecie Zielonogórskim:

Absolwent posiada wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • systemów sterowania stosowanych w odniesieniu do odnawialnych źródeł energii,
 • odnawialnych źródeł energii i ich układów sterowania,
 • automatyki ciągłej i dyskretnej,
 • projektowania układów napędowych,
 • cyfrowego przetwarzania sygnałów,
 • zarządzania zespołami ludzkimi.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Automatyka i robotyka:

Absolwent kierunku Automatyka i robotyka na Uniwersytecie Zielonogórskim znajdzie zatrudnienie:

 • jako projektant i konstruktor urządzeń elektroenergetyki odnawialnej,
 • jako projektant zautomatyzowanych układów napędowych,
 • jako konstruktor systemów pomiarowych,
 • jako projektant integratorów rozproszonych,
 • w jednostkach badawczo-rozwojowych,
 • w firmach prowadzących marketing, usługi serwisowe i szeroko pojętą obsługę urządzeń elektroenergetyki odnawialnej oraz systemów automatyki zawodowej.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze:

Najważniejszymi przedmiotami w procesie rekrutacji na studia na kierunku Automatyka i robotyka są matematyka i fizyka. Należy także pamiętać o wysokiej kondycji języka obcego. 

*wymagania rekrutacyjne czasem się zmieniają, dokładne informacje znajdziesz tutaj

 

 # MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia inżynierskie wybrać

Studia na kierunku Automatyka i robotyka - wszystko co musisz wiedzieć

Studia inżynierskie w Zielonej Górze

Uniwersytet Zielonogórski kierunki

Jakie są kierunki inżynierskie w Zielonej Górze

Co zdawać na maturze

Studia na Wydziale Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki 

Komentarze (0)