Automatyka i robotyka
Łódź
POKAŻ
Specjalności na kierunku automatyka i robotyka
Specjalności na kierunku automatyka i robotyka
Studia na kierunku automatyka i robotyka to studia inżynierskie lub magisterskie z obszaru nauk inżynieryjno - technicznych, których program kształcenia koncentruje się w zagadnieniach z dziedziny automatyki, elektroniki i elektrotechniki.
Studia na kierunku automatyka i robotyka | |
---|---|
Rok akademicki | 2023/2024 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia) |
Uczelnie
Studia na kierunku automatyka i robotyka możesz podjąć na 25 uczelniach publicznych oraz 2 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | automatyka i robotyka - uczelnie >
Studia zazwyczaj trwają od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia) i kończą się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra lub magistra inżyniera).
Studenci w trakcie studiów otrzymują rozległą i interdyscyplinarną wiedzę z zakresu między innymi: matematyki, fizyki oraz informatyki, którą potrafią wykorzystać do projektowania i uruchamiania systemów automatyki i robotyki.
Specjalności
Współczesne studia z automatyki i robotyki charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku automatyka i robotyka: automatyka i eksploatacja inteligentnych budynków, automatyka maszyn i procesów, automatyka procesowa, automatyka przemysłowa, automatyka przemysłowa i systemy informatyczno-pomiarowe.
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku automatyka i robotyka najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: chemia, informatyka, fizyka, język obcy oraz matematyka.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Praca po studiach
Absolwenci są przygotowani do pracy w przemyśle maszynowym, spożywczym, chemicznym, przetwórczym na stanowisku: konstruktora, projektanta, programisty, automatyka czy technologa.
Każda osoba, która zainteresowana jest rozpoczęciem studiów inżynierskich na kierunku automatyka i robotyka powinna zdawać sobie sprawę, jak wygląda proces rekrutacji i jakie kierunki zdawane na maturze sprawią, że szansę na dostanie się znacznie wzrosną.
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku automatyka i robotyka:
W przypadku tego pod uwagę w pierwszej kolejności brane są matematyka i język obcy nowożytni.
Oprócz tych przedmiotów w procesie rekrutacji uwzględniane są wyniki z chemii lub fizyki (tutaj przyszły student może wybrać jeden z tych przedmiotów). Oczywiście egzamin maturalny należy zdawać na poziomie rozszerzonym, by mieć szansę na dostanie się na ten kierunek.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Ceny
Program studiów przemyślany jest tak, aby wykształcić najlepszych specjalistów, zajmujących się automatyką i robotyką, a więc zagadnienia, z którymi zetkną się studenci będą obejmowały bardzo duży zakres wiedzy.
Przedmioty, które stanowią filar nauczania na tym kierunku to oczywiście matematyka oraz fizyka. Bez ich doskonałego opanowania nie byłoby możliwe zrozumienie zagadnień takich jak:
Wiedza teoretyczna stanowi na tych studiach inżynierskich niezbędną podstawę, jednak równie duży nacisk kładziony jest na zajęcia praktyczne, które uczą, jak specjalistyczną wiedzę wykorzystywać już w namacalnych problemach konstrukcyjnych.
Studenci muszą mieć świadomość poziomu nauczania, obowiązującego na kierunku automatyka i robotyka. Jednak odpowiednia determinacja sprawi, że te studia okażą się fascynującym wyzwaniem dla przyszłych technologicznych kreatorów.
W programie studiów na kierunku automatyka i robotyka znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Absolwent będzie posiadać wiedzę z zakresu:
Co sprawia, że studia na kierunku automatyka i robotyka cieszą się od wielu lat niemalejącą popularnością? Jest to bez wątpienia jeden z wyjątkowo wymagających, a przez to elitarnych kierunków.
Od studentów wymaga sie zaangażowania, którego podstawą stanowi zamiłowanie do nauk ścisłych i technicznych. Studia te łączą w sobie dwie bardzo rozbudowane dziedziny – automatykę, która zajmuje się zagadnieniami związanymi ze sterowaniem technologicznym i przemysłowym oraz robotykę.
Ta druga dziedzina ma charakter dyscyplinarny, czyli jej zakres obejmuje różne nauki, np. mechanikę, sensorykę, czy cybernetykę. Kształcenie na tym kierunku otwiera wiele drzwi, dających szansę na przyszły rozwój własnej kariery, jednak trzeba mieć świadomość, że nie są to studia dla każdego. J
eżeli czujesz, że jesteś uzdolniony w zakresie nauk ścisłych, od zawsze fascynują cię zagadnienia związane z techniką, fizyką, programowaniem – to te studia są stworzone niewątpliwie dla Ciebie!
Nauka na kierunku automatyka i robotyka może przebiegać zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Polskie uczelnie coraz częściej przygotowują atrakcyjne oferty dla studentów, które pozwalają na przykład na równoległy rozwój kariery naukowej.
Studia na kierunku automatyka i robotyka możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedzialku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Jednak należy pamiętać, że studia zaoczne są dużo bardziej wymagające z tego względu, że zdecydowaną większą partię materiału teoretycznego trzeba opracowywać we własnym zakresie, ponieważ podczas weekendowych zjazdów nie sposób omówić wspólnie wszystkich zagadnień.
2. Program studiów i przedmioty
Program studiów na tym kierunku jest wyjątkowo różnorodny i obejmuje mnóstwo specjalistycznych zagadnień, które opierają się na doskonałej i szczegółowej wiedzy z zakresu matematyki oraz fizyki.
Te dwie nauki stanowią swojego rodzaju filar, na którym opiera się nauka. Bez ich opanowania student nie będzie w stanie zrozumieć zjawisk automatyki i robotyki. Także właściwie każdy semestr nauki przebiega w odniesieniu do tych dwóch nauk.
Ponadto studenci podczas całego toku kształcenia zapoznają się z zagadnieniami już ściśle związanymi z dyscypliną studiów.
W programie studiów na kierunku automatyka i robotyka znajdziesz takie przedmioty jak np.:
To tylko nieznaczna część ze specjalistycznych przedmiotów, z jakimi zetkną się studenci w czasie całego toku studiów.
3. Nabywane umiejętności
Wykwalifikowany absolwent tych studiów musi dysponować wszechstronną wiedzą z zakresu materiałoznawstwa i dobierania odpowiednich materiałów konstrukcyjnych. Podstawę jego wykształcenia stanowi znajomość teorii mechanizmów i maszyn.
Absolwenci swoje umiejętności muszą opierać na kwalifikacjach interdyscyplinarnych, które obejmują: matematykę, fizykę, chemię, informatykę oraz elementy programowania. Wszystko to czyni absolwentów tego kierunku elitarną grupą zawodową.
Umiejętności, jakie otrzymują studenci kierunku automatyka i robotyka, to przede wszystkim:
Absolwenci tego kierunku przygotowani są do wykonywania zadań związanych ze sztuczną inteligencją, algorytmów obliczeniowych i wszelkiego typu urządzeń technicznych. Rozbudowana wiedza stanowi postawę do rozwoju praktyki.
4. Gdzie studiować automatykę i robotykę
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek automatyka i robotyka:
Liczba kandydatów na kierunek automatyka i robotyka (studia I stopnia - stacjonarne) na popularnych uczelniach w roku akademickim 2023/2024
automatyka i robotyka:
Liczba kandydatów pod względem liczby osób na 1 miejsce na kierunek automatyka i robotyka (studia jednolite - stacjonarne) na popularnych uczelniach w roku akademickim 2023/2024
automatyka i robotyka:
Studia na kierunku Automatyka i robotyka trwają w zależności od wybranego stopnia od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia).
Studia inżynierskie na kierunku automatyka i robotyka podzielone są na dwa komplementarne cykle kształcenia. Co to oznacza w praktyce? Kierunek ten zaliczany jest do tych, które obejmują naukę na dwóch stopniach studiów. Finalizacją pierwszego z nich jest obrona pracy inżynierskiej po 3,5 lub 4 latac nauki. Wtedy osoba kończąca ten kierunek otrzymuje tytuł inżyniera.
Dysponowanie takim wykształceniem już otwiera pewne możliwości rozwoju zawodowego. Jednak należy pamiętać, że w przypadku takiego kierunku jest to wykształcenie niepełne, które nie daje wszystkich uprawnień.
Podczas drugiego stopnia nauki studenci piszą pracę magisterską i przygotowują się do jej obrony, a także poszerzają kwalifikacje i umiejętności pozyskane podczas pierwszego etapu edukacji. Kształcenie na studiach magisterskich w tym przypadku trwa od 1,5 do 2 lat.
Czy te studia są dla ciebie
Jeżeli zastanawiasz się nad rozpoczęciem studiów na kierunku automatyka i robotyka, to na początku powinieneś odpowiedzieć sobie na kilka elementarnych pytań.
Czy nauka przedmiotów ścisłych nie stanowiła dla ciebie nigdy problemu, a najbardziej skomplikowane zadania z matematyki są jedynie intelektualnym wyzwaniem, któremu bez problemu chcesz sprostać?
Czy nie boisz się działania pod presją czasu? Czy praca w grupach projektowych jest tym rodzajem aktywności, które lubisz najbardziej? Jeżeli odpowiedziałeś na te pytania twierdząco, to możesz poważnie zacząć myśleć o swojej kandydaturze na kierunek automatyka i robotyka.
Jakie przedmioty brane są pod uwagę
Najbardziej istotną kwestią jest jednak odpowiednie przygotowanie do matury, ponieważ to, jak kandydat wypadnie podczas procesu rekrutacji, ma najbardziej decydujące znaczenie.
Doskonała znajomość matematyki, fizyki i chemii na poziomie rozszerzonym to podstawa, by móc się ubiegać na studia na tym kierunku.
Oprócz tego liczą się wysoko rozwinięte umiejętności językowe. Jeżeli chciałbyś aplikować na te studia, to intensywne przygotowania do matury powinieneś zacząć już dziś.
Jak zdobyć maksymalną liczbę punktów
Jeżeli jesteś wybitnie uzdolniony z zakresu przedmiotów ścisłych, to dobrze byłoby rozważyć udział w olimpiadzie przedmiotowej, ponieważ bycie jej laureatem lub finalistą sprawia, że dostajesz się na wymarzony kierunek studiów poza kolejnością. W przypadku automatyki i robotyki olimpiady, które są brane pod uwagę to:
Kolejnym bardzo ważnym etapem jest orientacja, jakie dokumenty należy złożyć po zakończeniu procesu rekrutacji. Na ogół jest to złożenie świadectwa maturalnego, zdjęć, skanów dowodu osobistego, potwierdzenia opłaty rekrutacyjnej i różnego rodzaju podań.
Warto dobrze zapoznać się z terminami składania tego typu dokumentów, ponieważ opóźnienie może sprawić, że zostaniesz skreślony z listy studentów.
Absolwenci studiów na kierunku automatyka i robotyka stanowią elitarną grupę zawodu ze względu na specjalistyczny i jednocześnie interdyscyplinarny zakres swojego wykształcenia.
Absolwenci ze stopniem magistra przygotowani są do rozpoczęcia twórczej i kreatywnej pracy badawczej, które związane z rozwojem, modernizacją i komputeryzacją różnego rodzaju sektorów przemysłowych (spożywczy, przetwórczy, czy włókienniczy).
Możliwe ścieżki Twojej przyszłej kariery zawodowej:
Umiejętności, jakie absolwenci nabyli w czasie toku studiów, czynią ich profesjonalistami, którzy gotowi są do podejmowania intelektualnych wyzwań z zakresu konstruowania i programowania.
Osoby kończące ten kierunek z powodzeniem mogą rozpocząć pracę na stanowiskach takich jak: technolog, automatyk, robotyk, czy projektant. Wykształcenie, którym dysponują studenci tego kierunku pozwala im na samodzielne rozwiązywanie złożonych problemów z zakresu robotyki i automatyki.
Nie bez powodu zainteresowanie tymi studiami rośnie z roku na rok. Absolwenci znajdują pracę w nowoczesnych firmach systemów sterowania czy technologii IT. Jako absolwent będziesz w stanie projektować systemy automatyki, obsługiwać zautomatyzowane stanowiska produkcyjne oraz programować sterowniki cyfrowe oraz łączyć je z innymi urządzeniami zewnętrznymi. Dzięki tej wiedzy i umiejętnościom staniesz się pożądanym pracownikiem nowoczesnych firm. |
Bez problemu powinieneś znaleźć zatrudnienie w branżach gospodarki opartych na systemach automatyki i programowania mikroprocesorów.
Co więcej, będzie również mógł podjąć pracę w laboratorium zajmującym się najnowszymi technologiami. Jeżeli chciałbyś zostać specjalistą w dziedzinie automatyki, a Twoim zamiłowaniem są nauki ścisłe to na pewno jest to kierunek dla ciebie!
Studia na tym kierunku niewątpliwie nie należą do najłatwiejszych. Jednak przy odrobinie determinacji i pasji te studia mogą okazać się najbardziej fascynującą przygodą życia, która stanowi tylko wstęp do rozwoju kariery naukowej, która po tych studiach może przybrać zawroty rozwój.
Wojtek, student automatyki i robotyki, mówi:
Wraz z grupą przyjaciół tworzy właśnie projekt, którego naczelnym zadaniem jest usprawnienie technologii związanych z chirurgią naczyniową. Tworzymy maszyny chirurgiczne, które oscylują już na pograniczu sztucznej inteligencji. To niesamowite, że mogę być częścią tego projektu. Na tych studiach czekają same wyzwania!
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach: