Informatyka Politechnika Białostocka

Informatyka – Politechnika Białostocka

Politechnika Białostocka to największa uczelnia techniczna w północno- wschodniej Polsce, oferująca szeroki wachlarz kierunków kształcenia. Jednym z nich jest Informatyka, prowadzona na studiach pierwszego i drugiego stopnia.

Kierunek Informatyka na Politechnice Białostockiej realizowany jest na Wydziale Informatyki. Celem kształcenia jest uzyskanie jest wszechstronnej wiedzy, na którą składają się różne zagadnienia, takie jak: systemy informatyczne, budowa współczesnych komputerów i urządzeń z nimi współpracujących, systemy operacyjne, sieci komputerowe, bazy danych.

Studia na kierunku Informatyka na Politechnice Białostockiej, na drugim stopniu, dzielą się na następujące specjalności: Systemy aplikacyjne grafiki i multimediów, Informatyka i finanse, Inteligentne technologie internetowe, Inżynieria oprogramowania, Systemy informatyczne. Każda realizowana specjalność ma za zadanie przekazać wiedzę z konkretnego obszaru, a co za tym idzie nakierować na konkretną ścieżkę zawodową.

Specjalność Systemy aplikacyjne grafiki i multimediów zakłada przygotowanie studentów do przyszłej pracy w zespołach tworzących rozwiązania informatyczne o charakterze aplikacyjnym – zarówno w charakterze wykonawców, jak i zarządzających.

Specjalność Informatyka i finanse ma na celu przekazanie dogłębnej wiedzy z zakresu zarządzania bazami danych, programowania aplikacji w sieciach komputerowych, podstaw metod ekonometrycznych w finansach oraz prognozowania, inżynierii finansowej, czy zarządzania ryzykiem.

Specjalność Inteligentne technologie internetowe to nauka projektowania implementacji, wdrażania i eksploatacji aplikacji i systemów internetowych, eksploracji zasobów internetowych, zagadnień dotyczących języków, technik, narzędzi i metodologii tworzenia aplikacji i systemów internetowych.

Specjalność Inżynieria oprogramowania to projektowanie, implementacja i testowanie różnorodnych systemów informatycznych.

Specjalność Systemy informatyczne zakłada zdobywanie wiedzy z obszaru wdrażania, zarządzania i rozwijania systemów informatycznych, zarówno lokalnych, jak również rozproszonych, w tym sieciowych i internetowych, projektowania i korzystania z baz danych.

Lista przedmiotów do zaliczenia na kierunku Informatyka nie jest najkrótsza, a znajdują się na niej, między innymi, takie zagadnienia jak: programowanie obiektowe, matematyka dyskretna, architektura komputerów, przetwarzanie sygnałów, systemy operacyjne, technika cyfrowa, sieci bezprzewodowe, bezpieczeństwo sieci komputerowych.

Podczas szukania odpowiedniej oferty edukacyjnej, kandydaci na uczelnie zadają wiele pytań by upewnić się w swoim wyborze. Jakie ma Politechnika Białostocka opinie? Marcin, student II- stopnia Informatyki mówi:

„Nie da się funkcjonować bez informatyki i informatyków. Dlatego od wielu, wielu lat ten kierunek studiów należy do najbardziej popularnych, a zawody z nim związane do najlepiej opłacanych. Mój przepis na sukces zawodowy jest prosty: istotny kierunek studiów i dobra uczelnia. „

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Informatykę na Politechnice Białostockiej:

Absolwent posiada wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • zarządzania i rozwijania systemów informatycznych,
 • projektowania i wykorzystania relacyjnych baz danych oraz pozyskiwania z nich informacji,
 • transmisji danych i sieci komputerowych,
 • tworzenia aplikacji i systemów sieciowych,
 • tworzenia stron internetowych,
 • prowadzenia i rozwijania działalności gospodarczej w swojej dziedzinie.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Informatyka na Politechnice Białostockiej:

Absolwent kierunku Informatyka na Politechnice Białostockiej znajdzie zatrudnienie:

 • w działach IT różnych firm,
 • w firmach tworzących oprogramowanie
 • w instytucjach handlu elektronicznego,
 • w bankach,
 • w towarzystwach ubezpieczeniowych,
 • w funduszach inwestycyjnych,
 • w urzędach wdrażających internetowe systemy obsługi klientów.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze:

Najważniejszym przedmiotem w procesie rekrutacji na kierunek Informatyka jest matematyka. Na maturze warto zadbać także o dobrą ocenę z języka obcego.

*wymagania rekrutacyjne czasem się zmieniają, dokładne informacje znajdziesz tutaj

 

 # MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia informatyczne wybrać

Studia na kierunku Informatyka - wszystko co musisz wiedzieć

Studia informatyczne w Białymstoku

Politechnika Białostocka kierunki

Jakie są kierunki informatyczne w Białymstoku

Co zdawać na maturze

Studia na Wydziale Informatyki PB 

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Białostocka

Komentarze (0)