Ogólne zasady rekrutacji na APOŻ na rok 2025/2026

Akademia Pożarnicza w Warszawie rekrutacja 2025/2026

Opracowanie zawiera zasady rekrutacji na studia w roku akademickim 2025/2026 w Akademii Pożarniczej w Warszawie. W zestawieniu znajdziesz informacje na temat rekrutacji na poszczególne kierunki studiów, przeliczniki punktów, przedmioty maturalne brane pod uwagę w procesie kwalifikacji, limity miejsc oraz terminy rekrutacji 2025.

 

UCHWAŁA nr 13/06/2024 SENATU AKADEMII POŻARNICZEJ z dnia 19 czerwca 2024 r. w sprawie ustalenia warunków, trybu oraz terminu rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji na studia w Akademii Pożarniczej na rok akademicki 2025/2026

Na podstawie art. 28 ust. 1 pkt 10 i art. 70 ust. 1 w związku z art. 443 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742, z późn. zm.), Senat Akademii Pożarniczej uchwala, co następuje:

§1.

Przyjmuje się, warunki i tryb rekrutacji na pierwszy rok stacjonarnych jednolitych studiów magisterskich dla strażaków w służbie kandydackiej na kierunku Inżynieria bezpieczeństwa w Akademii Pożarniczej, w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

§2.

Ustala się, warunki, tryb oraz termin rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji oraz sposób jej przeprowadzania na studia pierwszego stopnia w Akademii Pożarniczej, w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 2 do niniejszej uchwały.

§3.

Ustala się, warunki, tryb oraz termin rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji oraz sposób jej przeprowadzania na studia drugiego stopnia w Akademii Pożarniczej, w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 3 do niniejszej uchwały.

§4.

Ustala się, sposób przeliczania ocen ze świadectw i dyplomów równorzędnych świadectwu polskiej szkoły średniej, wydanych poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 4 do niniejszej uchwały.

§5.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Głosowało 13 osób uprawnionych, w tym:

  • „za” - 12 osób;

  • „przeciw” – 0 osób;

  • „wstrzymało się” - 1 osoba.

Załącznik nr 1 do uchwały nr 13/06/2024 Senatu APoż z dnia 19 czewca 2024 r.

Warunki i tryb rekrutacji na pierwszy rok stacjonarnych jednolitych studiów magisterskich dla strażaków w służbie kandydackiej na kierunku Inżynieria bezpieczeństwa

§ 1. Warunki rekrutacji

  1. Na stacjonarne jednolite studia magisterskie dla strażaków w służbie kandydackiej na kierunku Inżynieria bezpieczeństwa (dalej „studia”) przyjmowane są wyłącznie osoby posiadające świadectwo dojrzałości, które równocześnie spełniają wymagania określone w art. 28 ust. 1 i art. 112 ust. 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2024 r. poz. 127) i rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 11 sierpnia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad, warunków i trybu przyjmowania do służby kandydackiej w Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. poz. 638, z późn. zm.), to jest:

    1. posiadające obywatelstwo polskie;

    2. posiadające co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe;

    3. niekarane za przestępstwo lub za przestępstwo skarbowe;

    4. korzystające z pełni praw publicznych;

    5. które nie przekroczyły 25. roku życia, przy czym za wartość graniczną wieku przyjmuje się rok kalendarzowy, w którym osoba ubiegająca się o przyjęcie do służby kandydackiej w Państwowej Straży Pożarnej (dalej „PSP”) kończy 25. rok życia (urodzona w roku 2000 lub młodsza);

    6. które złożyły zobowiązanie do pełnienia służby w PSP po ukończeniu nauki;

    7. posiadające odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia służby w PSP.

  2. Osoba ubiegająca się o przyjęcie na studia, w dniu złożenia zgłoszenia rekrutacyjnego w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów (dalej „system IRK”) musi mieć ukończone 18 lat, co wynika z art. 112 ust. 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2024 r. poz. 127), stanowiącego, że osoba ubiegająca się o przyjęcie do służby kandydackiej w PSP musi korzystać z pełni praw publicznych, a wniosek o przyjęcie na studia stanowi równocześnie wniosek o przyjęcie do służby kandydackiej w PSP.

  3. Od kandydatów wymaga się, aby w części pisemnej egzaminu dojrzałości przystąpili do egzaminu z przedmiotów:

    1. matematyki;

    2. języka obcego nowożytnego;

    3. fizyki albo chemii, albo informatyki, albo biologii.

§ 2. Test sprawności fizycznej

  1. W celu przyjęcia do służby kandydaci zdają test sprawności fizycznej oraz sprawdzian z pływania. Test sprawności fizycznej oraz sprawdzian z pływania organizowany jest przez Akademię Pożarniczą (dalej „APoż”).

  2. Test sprawności fizycznej obejmuje:

    1. podciąganie się na drążku;

    2. bieg po kopercie;

    3. próbę wydolnościową – beep test.

  3. Wymagania dotyczące zakresu testu sprawności fizycznej określone są w rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 28 ust. 14 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2024 r. poz. 127).

  4. Do sprawdzianu z pływania dopuszczeni są tylko kandydaci, którzy zaliczyli test sprawności fizycznej.

  5. Sprawdzian z pływania odbywa się na basenie o głębokości nie mniejszej niż 1,8 m i rozpoczyna się wykonaniem skoku do wody.

  6. Sprawdzian z pływania uznaje się za zaliczony, jeżeli kandydat przepłynął 50 m dowolnym stylem w czasie nie większym niż 90 sekund.

  7. Kandydat zostanie zdyskwalifikowany ze sprawdzianu z pływania w przypadku:

    1. korzystania z pomocy ściany, liny lub innego kandydata;

    2. nie dotknięcia ściany basenu podczas wykonywania nawrotu;

    3. rezygnacji z pływania;

    4. doznania kontuzji uniemożliwiającej kontynuowanie pływania;

    5. nie stawienia się na start w wyznaczonym czasie.

§ 3. Przeliczanie punktacji

  1. Przeliczania wyniku maturalnego z części pisemnej egzaminu dojrzałości na punkty rekrutacyjne, dalej „PR”, dokonuje się wg poniższego wzoru:

PR za przedmiot = wynik maturalny x waga przedmiotu x waga poziomu

gdzie:

    1. wynik maturalny - wynik maturalny z części pisemnej wyrażony w skali punktowej

wynikający w stosunku 1:1 ze skali procentowej;

    1. waga przedmiotu:

matematyka

fizyka

chemia

informatyka

biologia

język obcy

nowożytny

1,0

0,9 *

0,8 *

0,7 *

0,6 *

0,5

* przedmioty dodatkowe - podstawą do naliczania sumy punktów rekrutacyjnych jest przedmiot dający kandydatowi największą liczbę punktów rekrutacyjnych

    1. waga poziomu**:

      1. poziom podstawowy – 0,5 ;

      2. poziom rozszerzony – 1,0 ;

      3. poziom dwujęzyczny – 1,4 (dotyczy wyłącznie wyniku maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie dwujęzycznym).

** jeżeli kandydat posiada na świadectwie dojrzałości w części pisemnej z przedmiotu wymaganego wynik z poziomu rozszerzonego i podstawowego, podstawą naliczenia punktów rekrutacyjnych za ten przedmiot jest wynik dający większą liczbę punktów

  1. Laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych otrzymują z przedmiotów maturalnych objętych postępowaniem rekrutacyjnym, maksymalną liczbę punktów za przedmiot z uwzględnieniem wagi poziomu rozszerzonego.

  2. Gdy kandydat zdaje maturę na obu poziomach z danego przedmiotu i/lub posiada wyniki maturalne z kilku języków lub przedmiotów dodatkowych, Komisja Rekrutacyjna wylicza sumę punktów rekrutacyjnych PR na podstawie PR z poszczególnych przedmiotów w najkorzystniejszej dla kandydata konfiguracji.

  3. Na podstawie sumy punktów rekrutacyjnych z matematyki, języka obcego nowożytnego oraz fizyki albo chemii, albo informatyki, albo biologii tworzy się listę rankingową kandydatów. Lista rankingowa obejmuje listę osób zakwalifikowanych do dalszego procesu rekrutacyjnego oraz listę rezerwową.

  4. W przypadku uzyskania takiej samej liczby punktów rekrutacyjnych po przeliczeniu wyników z matur, o zajęciu wyższej pozycji na liście rankingowej decydują lepsze wyniki testu sprawności fizycznej.

  5. Sposób przeliczania ocen ze świadectw i dyplomów równorzędnych świadectwu polskiej szkoły średniej, wydanych za granicą stanowi załącznik nr 4 do niniejszej uchwały.

§ 4. Komisja Lekarska

  1. Po ogłoszeniu listy rankingowej, na badania do właściwej komisji lekarskiej podległej ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych kierowane są osoby kolejno z listy rankingowej, aż do wypełnienia limitu miejsc na studia.

  2. W przypadku uzyskania negatywnego orzeczenia komisji lekarskiej o posiadaniu zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby w PSP i nauki w APoż kwalifikowane i kierowane na badania do komisji lekarskiej są kolejne osoby z listy rankingowej, aż do wypełnienia limitu miejsc na studia.

  3. Kandydat zostaje dopuszczony do udziału w przeszkoleniu z zakresu ochrony przeciwpożarowej po uzyskaniu pozytywnego orzeczenia komisji lekarskiej o posiadaniu zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby w PSP i nauki w APoż.

§ 5. Przyjęcie do służby w PSP

Kandydat zostaje przyjęty do służby kandydackiej w PSP, gdy spełni następujące kryteria:

    1. zda test sprawności fizycznej;

    2. zda sprawdzian z pływania;

    3. po przeliczeniu wyników maturalnych z części pisemnej egzaminu dojrzałości na punkty rekrutacyjne, znajdzie się na liście osób zakwalifikowanych do dalszego procesu rekrutacyjnego;

    4. uzyska pozytywne orzeczenie o posiadaniu zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby w PSP i nauki w APoż właściwej komisji lekarskiej podległej ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych.

§ 6. Przyjęcie na studia

Warunkiem przyjęcia na studia jest łączne spełnienie następujących wymogów:

  1. ukończenie przeszkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej;

  2. złożenie ślubowania;

  3. immatrykulacja.

§ 7. Terminy rekrutacji

  1. Terminy rekrutacji (terminy złożenia zgłoszeń rekrutacyjnych na studia w systemie IRK):

    1. rozpoczęcie rekrutacji: 14.04.2025 r.;

    2. zakończenie rekrutacji: 31.05.2025 r.

  2. Terminy rozpoczęcia i zakończenia poszczególnych etapów postępowania rekrutacyjnego określi Rektor-Komendant APoż w terminie do dnia 31 marca 2025 r.

§ 8. Proces rekrutacji

  1. Rekrutacja kandydatów na studia prowadzona jest w formie elektronicznej na stronie internetowej irk.apoz.edu.pl, obsługiwanej przez system IRK.

  2. Indywidualne konto rekrutacyjne w systemie IRK jest głównym źródłem przekazywania kandydatowi informacji dotyczących postępowania rekrutacyjnego. Wiadomości umieszczone na indywidualnym koncie kandydata uznaje się za dostarczone i wiążące.

  3. Aby wziąć udział w procesie rekrutacji na studia, kandydat zobowiązany jest:

    1. założyć indywidualne konto w systemie IRK oraz uzupełnić wymagane dane, niezbędne do złożenia zgłoszenia rekrutacyjnego na studia;

    2. wczytać do systemu IRK skan świadectwa dojrzałości (wydanego przez OKE) – w przypadku zdawania egzaminu maturalnego w 2025 r. wystarczy uzupełnienie danych dot. przedmiotów, z których będą zdawane egzaminy (w przypadku kilku świadectw dojrzałości należy scalić wszystkie skany w jeden plik pdf);

    3. wczytać do systemu IRK cyfrową wersję kolorowej fotografii na białym tle - zdjęcie kandydata powinno spełniać wymagania, jak zdjęcie do dowodu osobistego;

    4. złożyć zgłoszenie rekrutacyjne na studia w systemie IRK;

    5. dokonać, w terminie do dnia zakończenia rekrutacji, opłaty rekrutacyjnej na indywidualny rachunek bankowy wygenerowany w systemie IRK (numer indywidualnego rachunku bankowego zostanie wygenerowany po złożeniu zgłoszenia rekrutacyjnego);

    6. wczytać do systemu IRK skan podania do Rektora-Komendanta APoż o przyjęcie na studia. Dokument powinien być wygenerowany z systemu IRK, wydrukowany i własnoręcznie podpisany w terminie do dnia zakończenia rekrutacji na studia;

    7. wczytać skan zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego zdolność do przystąpienia do testu sprawności fizycznej (treść zaświadczenia musi być zgodna ze wzorem, który zostanie udostępniony do pobrania w indywidualnym koncie kandydata w systemie IRK; zaświadczenie nie może być wystawione wcześniej niż 30 dni przed testem; oryginał zaświadczenia należy przedstawić przy wejściu na test - jest to konieczne, aby wziąć udział w teście).

  4. Po wpisaniu kandydata na listę osób zakwalifikowanych do dalszego procesu rekrutacyjnego oraz po uzyskaniu pozytywnego orzeczenia o posiadaniu zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby w PSP i nauki w APoż od właściwej komisji lekarskiej podległej ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, kandydat w wyznaczonym przez Komisję Rekrutacyjną terminie dostarcza do APoż:

    1. oryginał podania do Rektora-Komendanta APoż o przyjęcie na studia;

    2. oryginał lub odpis świadectwa dojrzałości (oraz posiadane aneksy) – wydany przez OKE;

    3. podanie o zwolnienie z opłaty rekrutacyjnej – jeżeli kandydat ubiegał się o zwolnienie i jego wniosek został zaakceptowany przed zakończeniem składania zgłoszeń rekrutacyjnych na studia.

  5. Kandydat legitymujący się świadectwem dojrzałości uzyskanym za granicą, składa dodatkowo:

    1. świadectwo uzyskane za granicą – oryginał lub odpis;

    2. tłumaczenie świadectwa na język polski sporządzone lub poświadczone przez tłumacza przysięgłego;

    3. zaświadczenie o nostryfikacji potwierdzające równoważność świadectwa uzyskanego za granicą z polskim świadectwem dojrzałości, wydane przez kuratora oświaty właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej, a w przypadku braku takiego miejsca – kuratora oświaty właściwego ze względu na siedzibę APoż.

  6. Świadectwo, o którym mowa w ust. 5, wydane przez szkołę lub instytucję edukacyjną działającą w systemie edukacji państwa członkowskiego Unii Europejskiej, państwa członkowskiego Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, nie podlega formalnej nostryfikacji. Świadectwo powinno zawierać adnotację o uprawnieniu do podjęcia studiów wyższych.

  7. Niedopełnienie formalności, o których mowa w ust. 3 albo 4 albo 5 traktowane jest przez Komisję Rekrutacyjną jako rezygnacja z udziału w procesie rekrutacji na studia.

  8. Dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE, w celu rekrutacji.

Załącznik nr 2

do uchwały nr 13/06/2024

Senatu APoż

z dnia 19 czerwca 2024 r.

Warunki i tryb rekrutacji na pierwszy rok studiów stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego stopnia

§ 1. Warunki rekrutacji

  1. Na studia przyjmowane są wyłącznie osoby posiadające świadectwo dojrzałości.

  2. W przypadku studiów niestacjonarnych dla strażaków w służbie stałej na kierunku Inżynieria bezpieczeństwa, dodatkowym wymogiem jest posiadanie:

    1. dyplomu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik pożarnictwa;

    2. skierowania na studia od właściwego przełożonego uprawnionego do mianowania, zatwierdzone przez Komendanta Głównego PSP.

  3. Obywatel Polski, rekrutujący się na studia na kierunku Inżynieria bezpieczeństwa – studia wspólne z Czerkaskim Instytutem Bezpieczeństwa Pożarowego im. Bohaterów Czarnobyla w Czerkasach, powinien posługiwać się językiem ukraińskim na poziomie umożliwiającym podjęcie studiów w Czerkaskim Instytucie Bezpieczeństwa Pożarowego im. Bohaterów Czarnobyla w Czerkasach. Znajomość języka ukraińskiego zostanie potwierdzona na rozmowie kwalifikacyjnej z kandydatem na studia. Rekrutację dla obywateli Ukrainy prowadzi Czerkaski Instytut Bezpieczeństwa Pożarowego.

§ 2. Przeliczanie punktacji

  1. „Stara matura” – świadectwo dojrzałości uzyskane do roku 2004 (dot. liceów) lub do roku 2005 (dot. techników).

    1. Przeliczanie punktów:

Ocena z pisemnego egzaminu

dojrzałości skala 3-5

Ocena z pisemnego egzaminu

dojrzałości skala 2-6

Wynik maturalny

5,0

6,0

100

---------------------------------------

5,0

80

4,0

4,0

60

---------------------------------------

3,0

40

3,0

2,0

20

 

    1. W przypadku świadectwa, na którym brak jest ocen z przedmiotów wymaganych dla danego kierunku, dokonuje się przeliczenia na „wynik maturalny” oceny na świadectwie ukończenia szkoły średniej w sposób, o którym mowa w ust. 1 pkt. 1) z zastrzeżeniem, że “wynik maturalny” przemnożony jest przez współczynnik 0,8.

  1. „Nowa matura” – świadectwo dojrzałości uzyskane od roku 2005 (dot. liceów) lub roku 2006 (dot. techników).

    1. Przeliczanie punktów wg wzoru:

PR za przedmiot = wynik maturalny x waga poziomu x waga przedmiotu gdzie:

      1. wynik maturalny – wynik maturalny z części pisemnej wyrażony w skali punktowej wynikający w stosunku 1:1 ze skali procentowej;

      2. waga poziomu*:

        • poziom podstawowy - 0,5 ,

        • poziom rozszerzony - 1,0 ,

        • poziom dwujęzyczny – 1,4 (dotyczy egzaminu z języka nowożytnego na poziomie dwujęzycznym).

* jeżeli kandydat posiada na świadectwie dojrzałości w części pisemnej z przedmiotu wymaganego wynik z poziomu rozszerzonego i podstawowego, podstawą naliczenia punktów rekrutacyjnych za ten przedmiot jest wynik dający większą liczbę punktów

      1. waga przedmiotu:

 

 

 

 

 

 

Kierunek

studiów

Waga przedmiotu

 

matematyka

 

biologia

 

fizyka

 

chemia

wiedza o społeczeństwie/ historia i teraźniejszość

 

geografia

 

historia

 

informatyka

 

Język obcy nowożytny

Bezpieczeństwo

wewnętrzne

0,5 (N)

-

-

 

0,9*(N)

0,5*(N)

0,7*(N)

0,7*(N)

0,5

Bezpieczeństwo

i higiena pracy

1

0,7*(N)

0,9*(N)

0,8*(N)

0,6*(N)

-

-

0,7*(N)

0,5

Inżynieria

bezpieczeństwa

1

0,6*(N)

0,9*(N)

0,8*(N)

-

-

-

0,7*(N)

0,5

Inżynieria bezpieczeństwa

– studia dla

strażaków

w służbie stałej

 

 

1

 

 

0,6*(N)

 

 

0,9*(N)

 

 

0,8*(N)

 

 

-

 

 

-

 

 

-

 

 

0,7*(N)

 

 

0,5

Ratownictwo

medyczne

1 (N)

0,8*(N)

0,9*(N)

0,8*(N)

-

-

-

-

0,5

Ratownictwo, ochrona ludności

i pomoc

humanitarna

 

 

0,5 (N)

 

 

-

 

 

-

 

 

-

 

 

0,9*(N)

 

 

0,5*(N)

 

 

0,7*(N)

 

 

0,7*(N)

 

 

0,5

* przedmioty dodatkowe - podstawą do naliczania sumy punktów rekrutacyjnych jest przedmiot dający kandydatowi największą liczbę punktów rekrutacyjnych

(N) - przedmiot niewymagany na „nowej maturze” - w przypadku świadectwa, na którym brak jest wyniku z przedmiotu przyjmuje się jako liczbę punktów wartość zero

  1. Gdy kandydat zdaje maturę na obu poziomach z danego przedmiotu i/lub posiada wyniki maturalne z kilku języków lub przedmiotów dodatkowych, Komisja Rekrutacyjna wylicza sumę

punktów rekrutacyjnych PR na podstawie PR z poszczególnych przedmiotów w najkorzystniejszej dla kandydata konfiguracji.

  1. Sposób przeliczania ocen ze świadectw i dyplomów równorzędnych świadectwu polskiej szkoły średniej, wydanych za granicą stanowi załącznik nr 4 do niniejszej uchwały.

  2. Listę rankingową kandydatów tworzy się na podstawie sumy punktów rekrutacyjnych z matematyki, języka obcego nowożytnego oraz przedmiotu dodatkowego właściwego dla wybranego kierunku studiów.

  3. W przypadku, gdy kandydaci uzyskają taką samą liczbę punktów rekrutacyjnych, o zajęciu wyższej pozycji na liście rankingowej decyduje wyższy wynik na świadectwie dojrzałości w kolejności: z matematyki, przedmiotu dodatkowego, języka obcego nowożytnego.

  4. Na studia w pierwszym naborze kwalifikowane są osoby:

    1. według uzyskanej liczby punktów na liście rankingowej, aż do wypełnienia limitu miejsc;

    2. według kolejności na liście rankingowej dla osób ubiegających się o przyjęcie na studia w wyniku potwierdzenia efektów uczenia się, które uzyskały potwierdzone efekty uczenia się odpowiadające minimum 10% punktów ECTS przypisanych do danego programu kształcenia, aż do wypełnienia limitu miejsc dla tych osób.

  5. W dodatkowych naborach na studia kwalifikowane są osoby według kolejności na liście rankingowej, aż do wypełnienia limitu miejsc.

  6. W przypadku studiów niestacjonarnych dla strażaków w służbie stałej, minimalna liczba punktów rekrutacyjnych uprawniająca do przyjęcia na studia wynosi 50.

  7. Limit miejsc na poszczególne kierunki studiów oraz minimalną liczbę osób wymaganą do uruchomienia studiów (z wyłączeniem studiów na kierunku inżynieria bezpieczeństwa dla strażaków w służbie stałej) określa Rektor-Komendant APoż.

§ 3. Punkty preferencyjne

  1. Kandydatowi na studia na kierunku Ratownictwo medyczne mogą być przyznane punkty preferencyjne. Punkty preferencyjne są przyznawane na:

    1. studiach stacjonarnych za (punkty sumują się):

      1. kurs KPP – 8 pkt.;

      2. szkolenie podstawowe strażaka OSP – 7 pkt.;

      3. kurs ratownika TOPR/GOPR – 5 pkt.;

      4. kurs ratownika wodnego – 4 pkt;

    2. studiach niestacjonarnych za jedną z kwalifikacji w zawodzie:

      1. strażak – 50 pkt.;

      2. technik pożarnictwa – 50 pkt.;

      3. inżynier pożarnictwa – 50 pkt.

  2. Laureaci Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności otrzymują w postępowaniu kwalifikacyjnym maksymalną liczbę punktów możliwych do uzyskania, zaś finaliści tej olimpiady maksymalną, możliwą do uzyskania liczbę punktów rekrutacyjnych z przedmiotu dodatkowego – dotyczy kandydatów na studia na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne oraz Ratownictwo, ochrona ludności i pomoc humanitarna.

  3. Laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych otrzymują z przedmiotów maturalnych objętych postępowaniem rekrutacyjnym, maksymalną liczbę punktów za przedmiot z uwzględnieniem wagi poziomu rozszerzonego.

§ 4. Potwierdzanie efektów uczenia się

  1. W stosunku do osób ubiegających się o przyjęcie na studia w wyniku potwierdzenia efektów uczenia się zastosowanie mają postanowienia właściwej uchwały Senatu APoż w sprawie organizacji potwierdzania efektów uczenia się.

  2. W celu potwierdzenia efektów uczenia się kandydat powinien złożyć do APoż właściwą dokumentację w terminie od 1 do 31 marca roku kalendarzowego, w którym będzie ubiegał się o przyjęcie na studia.

  3. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji dotyczącej potwierdzenia efektów uczenia się, obowiązują terminy rekrutacji (złożenia zgłoszenia rekrutacyjnego na studia) określone w § 5.

  4. Do osób, które ubiegają się o przyjęcie na studia w wyniku potwierdzenia efektów uczenia się nie stosuje się postanowień § 2 ust. 1-6.

  5. Liczba osób przyjęta na studia w wyniku potwierdzenia efektów uczenia się nie może przekraczać 10% limitu przyjęć na pierwszy rok studiów na danym kierunku studiów.

§ 5. Terminy rekrutacji

  1. Pierwszy nabór (terminy zgłoszeń rekrutacyjnych na studia w IRK):

    1. rozpoczęcie rekrutacji: 02.06.2025 r.;

    2. zakończenie rekrutacji: 20.07.2025 r.

  2. Drugi nabór (terminy zgłoszeń rekrutacyjnych na studia w IRK) – w przypadku uruchomienia:

    1. rozpoczęcie rekrutacji: 25.08.2025 r.;

    2. zakończenie rekrutacji: 14.09.2025 r.

  3. Dodatkowe nabory, jeśli nie zostaną wykorzystane limity przyjęć na studia, zostaną ogłoszone zarządzeniem Rektora-Komendanta APoż.

  4. Terminy rozpoczęcia i zakończenia poszczególnych etapów postępowania rekrutacyjnego określi Rektor-Komendant APoż najpóźniej do dnia 31.03.2025 r.

§ 6. Proces rekrutacji

  1. Rekrutacja kandydatów na studia prowadzona jest w formie elektronicznej na stronie internetowej irk.apoz.edu.pl obsługiwanej przez system IRK.

  2. Indywidualne konto rekrutacyjne w systemie IRK jest głównym źródłem przekazywania kandydatowi informacji dotyczących postępowania rekrutacyjnego. Wiadomości umieszczone na indywidualnym koncie kandydata uznaje się za dostarczone i wiążące.

  3. Aby wziąć udział w procesie rekrutacji na wybrany rodzaj studiów, kandydat zobowiązany jest:

    1. założyć indywidualne konto w systemie IRK oraz uzupełnić wymagane dane, niezbędne do złożenia zgłoszenia rekrutacyjnego na studia;

    2. wczytać do systemu IRK skan świadectwa dojrzałości (wydanego przez OKE lub w przypadku matury sprzed 2005 dot. liceów i sprzed 2006 dot. techników - przez szkołę) – wszystkie strony dokumentu w jednym pliku pdf;

    3. wczytać do systemu IRK skan decyzji w sprawie potwierdzenia efektów uczenia się wydanej przez właściwą komisję do spraw potwierdzania efektów uczenia się – dotyczy kandydatów ubiegających się o przyjęcie na studia w wyniku potwierdzenia efektów uczenia się;

    4. wczytać do systemu IRK skan skierowania od właściwego przełożonego uprawnionego do mianowania – dotyczy kandydatów na studia niestacjonarne dla strażaków w służbie stałej;

    5. wczytać skan dyplomu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik pożarnictwa - dotyczy kandydatów na studia niestacjonarne dla strażaków w służbie stałej;

    1. wczytać do systemu IRK elektroniczną wersję kolorowej fotografii na białym tle - zdjęcie kandydata powinno spełniać wymagania, jak zdjęcie do dowodu osobistego;

    2. złożyć w systemie IRK zgłoszenie rekrutacyjne na wybrany rodzaj studiów;

    3. dokonać, w terminie do dnia zakończenia rekrutacji, opłaty rekrutacyjnej na indywidualny rachunek bankowy wygenerowany w systemie IRK (numer indywidualnego rachunku bankowego zostanie wygenerowany po złożeniu zgłoszenia rekrutacyjnego);

    4. w przypadku kandydatów niepełnoletnich – wczytać do systemu IRK oświadczenie o wyrażeniu zgody na udział w rekrutacji oraz podjęcie studiów podpisane własnoręcznie przez rodzica/opiekuna prawnego – druk oświadczenia wygenerowany z systemu IRK.

  4. Po wpisaniu kandydata na listę zakwalifikowanych do dalszego procesu rekrutacji, kandydat w wyznaczonym przez Komisję Rekrutacyjną terminie dostarcza do APoż:

    1. podanie do Rektora-Komendanta APoż – formularz wygenerowany z systemu IRK, wydrukowany i własnoręcznie podpisany;

    2. oryginał lub odpis świadectwa dojrzałości – wydany przez OKE lub w przypadku matury sprzed 2005 dot. liceów i sprzed 2006 dot. techników przez szkołę;

    1. oryginał decyzji w sprawie potwierdzenia efektów uczenia się wydanej przez właściwą komisję do spraw potwierdzania efektów uczenia się – dotyczy kandydatów ubiegających się o przyjęcie na studia w wyniku potwierdzenia efektów uczenia się;

    2. oryginał skierowania od właściwego przełożonego uprawnionego do mianowania – dotyczy kandydatów na studia niestacjonarne dla strażaków w służbie stałej;

    1. oryginał lub odpis dyplomu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik pożarnictwa – wydany przez OKE lub właściwą szkołę - dotyczy kandydatów na studia niestacjonarne dla strażaków w służbie stałej,

    2. deklarację uiszczania czesnego – formularz wygenerowany z systemu IRK, wydrukowany, wypełniony i własnoręcznie podpisany - dotyczy kandydatów na studia niestacjonarne;

    1. zaświadczenie lekarskie potwierdzające zdolność do podjęcia nauki w APoż;

    2. w przypadku kandydatów niepełnoletnich - oryginał oświadczenia o wyrażeniu zgody na udział w rekrutacji oraz podjęcie studiów podpisany własnoręcznie przez rodzica/opiekuna prawnego.

  5. Kandydat legitymujący się świadectwem dojrzałości uzyskanym za granicą, składa dodatkowo:

    1. świadectwo uzyskane za granicą – oryginał lub odpis;

    2. tłumaczenie świadectwa na język polski sporządzone lub poświadczone przez tłumacza przysięgłego;

    3. zaświadczenie o nostryfikacji potwierdzające równoważność świadectwa uzyskanego za granicą z polskim świadectwem dojrzałości, wydane przez kuratora oświaty właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej, a w przypadku braku takiego miejsca – kuratora oświaty właściwego ze względu na siedzibę APoż.

  6. Świadectwo, o którym mowa w ust. 5, wydane przez szkołę lub instytucję edukacyjną działającą w systemie edukacji państwa członkowskiego Unii Europejskiej, państwa członkowskiego Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, nie podlega formalnej nostryfikacji. Świadectwo takie powinno zawierać adnotację o uprawnieniu do podjęcia studiów wyższych.

  7. Niedopełnienie formalności, o których mowa w ust. 3 albo 4 albo 5 traktowane jest przez Komisję Rekrutacyjną jako rezygnacja z udziału w procesie rekrutacji na studia.

  8. Dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE, w celu rekrutacji.

§ 7. Cudzoziemcy

  1. Cudzoziemcy ubiegający się o przyjęcie na studia podlegają procedurze kwalifikacyjnej na zasadach dotyczących obywateli polskich, a ponadto:

    1. są przyjmowani na studia na podstawie:

      1. umów międzynarodowych, na zasadach określonych w tych umowach;

      2. umów zawieranych z podmiotami zagranicznymi przez APoż, na zasadach określonych w tych umowach;

      1. decyzji ministra;

      2. decyzji dyrektora NAWA w odniesieniu do jej stypendystów;

      3. decyzji administracyjnej Rektora-Komendanta APoż.

    1. przez cały okres studiów są zobowiązani posiadać wizę lub kartę pobytu lub status uchodźcy nadany w RP lub być obywatelami państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) lub posiadać inny dokument uprawniający do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

    2. są zobowiązani wykazać się dobrym stanem zdrowia, udokumentowanym zaświadczeniem lekarskim, stwierdzającym brak przeciwwskazań do podjęcia kształcenia na obranym kierunku i formie kształcenia;

    3. są zobowiązani posiadać polisę ubezpieczeniową na wypadek choroby lub następstw nieszczęśliwych wypadków na okres kształcenia w Polsce albo Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego lub przystąpić do ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia niezwłocznie po rozpoczęciu kształcenia;

    4. są zobowiązani przedstawić potwierdzenie znajomości języka polskiego na poziomie co najmniej B2.

Załącznik nr 3 do uchwały nr 13/06/2024 Senatu APoż z dnia 19 czerwca 2024 r.

Warunki i tryb rekrutacji na pierwszy rok studiów stacjonarnych i niestacjonarnych drugiego stopnia

§ 1. Warunki rekrutacji

  1. O przyjęcie na studia mogą ubiegać się:

    1. absolwenci studiów wyższych;

    2. absolwenci studiów stacjonarnych pierwszego stopnia dla strażaków w służbie kandydackiej na kierunku Inżynieria bezpieczeństwa, którzy nie zostali skierowani do służby stałej, posiadający tytuł zawodowy zgodnie z tabelą poniżej:

 

Rekrutacja na kierunek

Wymagany

minimalny tytuł

Dodatkowy wymóg

Bezpieczeństwo wewnętrzne

licencjat

-

 

 

 

 

Inżynieria bezpieczeństwa

3-semestralne (wyłącznie tryb

stacjonarny)

inżynier pożarnictwa

absolwenci - strażacy w służbie kandydackiej kierunku Inżynieria

bezpieczeństwa w APoż

 

3-semestralne

 

 

inżynier

absolwenci cywilni kierunku

Inżynieria bezpieczeństwa w SGSP /

APoż

4-semestralne

absolwenci spoza kierunku Inżynieria

bezpieczeństwa w SGSP / APoż

Bezpieczeństwo i higiena pracy

inżynier

-

Zarządzanie ratownictwem i ochroną ludności

licencjat

-

 

§ 2. Lista rankingowa

  1. Listę rankingową kandydatów na studia tworzy się na podstawie ocen z dyplomów ukończenia studiów wyższych. W przypadku kandydatów, którzy ukończyli studia dwustopniowe należy wskazać oceny ze studiów pierwszego stopnia.

  2. W przypadku absolwentów studiów stacjonarnych pierwszego stopnia dla strażaków w służbie kandydackiej na kierunku Inżynieria bezpieczeństwa, którzy nie zostali skierowani do służby stałej, kandydaci muszą uzyskać średnią z ocen za okres siedmiu semestrów wynoszącą co najmniej 3,50. O kolejności na liście rankingowej zakwalifikowanych do dalszego procesu rekrutacyjnego decyduje średnia ocen za okres siedmiu semestrów studiów.

  3. W przypadku tych samych ocen na dyplomie o kolejności na liście rankingowej będzie decydować średnia ocen z przebiegu studiów pierwszego stopnia obliczona z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku, poświadczona przez uczelnię wydającą dyplom ukończenia studiów wyższych.

  4. W przypadku absolwentów studiów stacjonarnych pierwszego stopnia dla strażaków w służbie kandydackiej na kierunku Inżynieria bezpieczeństwa, którzy nie zostali skierowani do służby stałej, rekrutacja na studia odbywa się wyłącznie w jednym naborze. W przypadku pozostałych kierunków dopuszcza się nabory w kilku terminach.

  5. Na studia w pierwszym naborze kwalifikowane są osoby:

    1. znajdujące się na liście rankingowej utworzonej według uzyskanych przez kandydatów ocen z dyplomów ukończenia studiów, aż do wypełnienia limitu miejsc;

    1. według kolejności na liście rankingowej dla osób ubiegających się o przyjęcie na studia w wyniku potwierdzenia efektów uczenia się, które uzyskały potwierdzone efekty uczenia się odpowiadające minimum 10% punktów ECTS przypisanych do danego programu kształcenia, aż do wypełnienia limitu miejsc dla tych osób. 

  6. W dodatkowych naborach na studia kwalifikowane są osoby według kolejności na liście rankingowej utworzonej według uzyskanych przez kandydatów ocen z dyplomów ukończenia studiów, aż do wypełnienia limitu miejsc.

  7. Limit miejsc na poszczególne kierunki studiów oraz minimalną liczbę osób wymaganą do uruchomienia studiów określa Rektor-Komendant APoż.

§ 3. Potwierdzanie efektów uczenia się

  1. W stosunku do osób ubiegających się o przyjęcie na studia w wyniku potwierdzenia efektów uczenia się stosuje się postanowienia właściwej uchwały Senatu APoż w sprawie organizacji potwierdzania efektów uczenia się.

  2. W celu potwierdzenia efektów uczenia się kandydat powinien złożyć do APoż właściwą dokumentację w terminie od 1 do 31 marca roku kalendarzowego, w którym będzie ubiegał się o przyjęcie na studia.

  3. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji dotyczącej potwierdzenia efektów uczenia się, obowiązują terminy rekrutacji wymienione w § 4 z wyłączeniem ust. 2.

  4. Do osób, które ubiegają się o przyjęcie na studia w wyniku potwierdzenia efektów uczenia się nie stosuje się postanowień § 2 ust. 1 i 3.

  5. Liczba osób przyjęta na studia w wyniku potwierdzenia efektów uczenia się nie może przekraczać 10% limitu przyjęć na pierwszy rok studiów na określony rodzaj studiów.

§ 4. Terminy rekrutacji

  1. W przypadku rekrutacji na studia 4-semestralne na kierunku Inżynieria bezpieczeństwa dla absolwentów spoza kierunku Inżynieria bezpieczeństwa w SGSP / APoż (terminy złożenia zgłoszeń rekrutacyjnych na studia w systemie IRK):

    1. rozpoczęcie rekrutacji: 02.12.2024 r.;

    2. zakończenie rekrutacji: 19.01.2025 r.

  2. W przypadku absolwentów stacjonarnych studiów pierwszego stopnia dla strażaków w służbie kandydackiej, którzy nie zostaną skierowani do służby stałej (terminy złożenia zgłoszeń rekrutacyjnych na studia w systemie IRK):

    1. rozpoczęcie rekrutacji: 03.03.2025 r.;

    2. zakończenie rekrutacji: 14.03.2025 r.

    3. wczytanie do systemu IRK skanu dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia wraz z suplementem zawierającym średnią z przebiegu studiów do 30.04.2025 r.

  3. Pierwszy nabór – w przypadku pozostałych studiów (terminy zgłoszeń rekrutacyjnych na studia w IRK):

    1. rozpoczęcie rekrutacji: 02.06.2025 r.,

    2. zakończenie rekrutacji: 20.07.2025 r.

  4. Drugi nabór – w przypadku pozostałych studiów (terminy zgłoszeń rekrutacyjnych na studia w IRK) – w przypadku uruchomienia:

    1. rozpoczęcie rekrutacji: 25.08.2025 r.,

    2. zakończenie rekrutacji: 14.09.2025 r.

  5. Dodatkowe nabory, jeśli nie zostaną wykorzystane limity przyjęć na studia, zostaną ogłoszone zarządzeniem Rektora-Komendanta APoż.

  6. Terminy rozpoczęcia i zakończenia poszczególnych etapów postępowania rekrutacyjnego określi Rektor-Komendant APoż najpóźniej do dnia:

    1. 31.10.2024 r. – dot. studiów 4-semestralnych na kierunku Inżynieria bezpieczeństwa;

    2. 31.01.2025 r. – dot. absolwentów stacjonarnych studiów pierwszego stopnia dla strażaków w służbie kandydackiej, którzy nie zostaną skierowani do służby stałej;

    1. 31.03.2025 r. – dot. pozostałych studiów.

§ 5. Proces rekrutacji

  1. Rekrutacja kandydatów na studia prowadzona jest w formie elektronicznej na stronie internetowej irk.apoz.edu.pl obsługiwanej przez system IRK.

  2. Indywidualne konto rekrutacyjne w systemie IRK jest głównym źródłem przekazywania kandydatowi informacji dotyczących postępowania rekrutacyjnego. Wiadomości umieszczone na indywidualnym koncie kandydata uznaje się za dostarczone i wiążące.

  3. Aby wziąć udział w procesie rekrutacji na wybrany rodzaj studiów, kandydat zobowiązany jest:

    1. założyć indywidualne konto w systemie IRK oraz uzupełnić wymagane dane, niezbędne do złożenia zgłoszenia rekrutacyjnego na studia;

    2. wczytać skan dyplomu ukończenia studiów wyższych oraz uzupełnić w systemie ocenę z dyplomu oraz średnią ocen z przebiegu studiów (w przypadku ukończenia studiów dwustopniowych – pierwszego stopnia) - nie dotyczy absolwentów - strażaków w służbie kandydackiej, którzy nie zostaną skierowani do służby stałej;

    3. wczytać skan suplementu do dyplomu ukończenia studiów z podaniem uzyskanej średniej ocen z przebiegu studiów (w przypadku ukończenia studiów dwustopniowych – ze studiów pierwszego stopnia) - nie dotyczy absolwentów - strażaków w służbie kandydackiej, którzy nie zostaną skierowani do służby stałej;

    4. wczytać skan zaświadczenia o średniej ocen z przebiegu studiów z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku (w przypadku ukończenia studiów dwustopniowych - ze studiów pierwszego stopnia) - tylko w przypadku gdy suplement nie zawiera informacji o średniej ocen z przebiegu studiów - nie dotyczy absolwentów - strażaków w służbie kandydackiej, którzy nie zostaną skierowani do służby stałej;

    5. w przypadku absolwentów studiów pierwszego stopnia dla strażaków w służbie kandydackiej – wczytać skan zaświadczenia o średniej ocen z siedmiu semestrów studiów pierwszego stopnia;

    1. wczytać skan decyzji w sprawie potwierdzenia efektów uczenia się wydanej przez właściwą komisję do spraw potwierdzania efektów uczenia się - dotyczy kandydatów ubiegających się o przyjęcie się na studia w wyniku potwierdzenia efektów uczenia się;

    2. wczytać elektroniczną wersję kolorowej fotografii na białym tle - zdjęcie kandydata powinno spełniać wymagania, jak zdjęcie do dowodu osobistego;

    3. złożyć w systemie IRK zgłoszenie rekrutacyjne na wybrany rodzaj studiów;

    4. dokonać, w terminie do dnia zakończenia rekrutacji, opłaty rekrutacyjnej na indywidualny rachunek bankowy wygenerowany w systemie IRK (numer indywidualnego rachunku bankowego zostanie wygenerowany po złożeniu zgłoszenia rekrutacyjnego).

  4. Po wpisaniu kandydata na listę zakwalifikowanych do dalszego procesu rekrutacyjnego, kandydat w wyznaczonym przez Komisję Rekrutacyjną terminie dostarcza do APoż:

    1. podanie do Rektora-Komendanta APoż - formularz wygenerowany z systemu IRK, wydrukowany i własnoręcznie podpisany;

    2. oryginał lub wydany przez uczelnię odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych (w przypadku ukończenia studiów dwustopniowych – pierwszego stopnia);

    3. oryginał suplementu do dyplomu ukończenia studiów, jeśli został wydany przez Uczelnię (w przypadku ukończenia studiów dwustopniowych – ze studiów pierwszego stopnia);

    1. oryginał zaświadczenia o średniej ocen z przebiegu studiów z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku (w przypadku ukończenia studiów dwustopniowych – średnia ze studiów pierwszego stopnia) - tylko w przypadku, gdy suplement nie zawiera informacji o średniej;

    2. oryginał decyzji w sprawie potwierdzenia efektów uczenia się wydanej przez właściwą komisję do spraw potwierdzania efektów uczenia się – dotyczy kandydatów ubiegających się o przyjęcie się na studia w wyniku potwierdzenia efektów uczenia się;

    3. deklarację uiszczania czesnego (dotyczy tylko studiów niestacjonarnych) - formularz wygenerowany z systemu IRK, wydrukowany i własnoręcznie podpisany;

    4. zaświadczenie lekarskie potwierdzające zdolność do podjęcia nauki w APoż (nie dotyczy absolwentów studiów pierwszego stopnia dla strażaków w służbie kandydackiej, którzy nie zostaną skierowani do służby stałej).

  5. Niedopełnienie formalności, o których mowa w ust. 3 albo 4 traktowane jest przez Komisję Rekrutacyjną jako rezygnacja z udziału w procesie rekrutacji na studia.

  6. Dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE, w celu rekrutacji.

Załącznik nr 4 do uchwały nr 13/06/2024 Senatu APoż z dnia 19 czerwca 2024 r.

Sposób przeliczania ocen ze świadectw i dyplomów równorzędnych świadectwu polskiej szkoły średniej, wydanych za granicą

  1. W postępowaniu rekrutacyjnym brane są pod uwagę wyniki egzaminu maturalnego lub egzaminu dojrzałości albo wyniki równoważne tym egzaminom uprawniające do ubiegania się o przyjęcie na studia. Wskazane wyniki egzaminów przeliczane są na punkty rekrutacyjne PR zgodnie z warunkami obowiązującymi na danym kierunku. W przypadku egzaminów, na których brak jest rozróżnienia poziomu stosuje się przelicznik 0,8.

  2. Kandydaci posługujący się świadectwem lub dyplomem ukończenia szkoły średniej, uzyskanym za granicą, nie dysponujący na świadectwie lub dyplomie ocenami równorzędnymi ocenom polskiego świadectwa maturalnego lub świadectwa dojrzałości z przedmiotów wymaganych w postępowaniu rekrutacyjnym, kwalifikowane są na podstawie ocen dokumentujących na tym świadectwie lub dyplomie ukończenie nauki z przedmiotu stanowiącego podstawę kwalifikacji. Decyzję o uznaniu ocen w postępowaniu kwalifikacyjnym podejmuje Rektor-Komendant.

  3. Sposób przeliczania ocen ze świadectw lub dyplomów wydanych przez szkoły średnie na Ukrainie:

    System oceniania na Ukrainie

    System ocen „starej matury” w skali 1-6

    System ocen w skali 2-5

    Liczba

    punktów

    rekrutacyjnych

    Skala 1-5

    Skala 1-12

    5

    12

    Celująca (6,0)

    5

    100

     

    11

    Bardzo dobry plus (5,5)

    5

    90

     

    10

    Bardzo dobry (5,0)

    4,5

    80

    4

    9

    Dobry plus (4,5)

    4

    70

     

    8

    Dobry (4,0)

    4

    60

     

    7

    Dostateczny plus (3,5)

    3,5

    50

    3

    6

    Dostateczny (3,0)

    3

    40

     

    5

    Dopuszczający (2,0)

    3

    30

     

    4

    Niedostateczny (1,0)

    2

    20

    2

    1-3

    Niedostateczny (1,0)

    2

    10

  4. Sposób przeliczania ocen ze świadectw lub dyplomów wydanych przez szkoły średnie w Kazachstanie i Uzbekistanie:

System oceniania w

Kazachstanie i Uzbekistanie

System ocen „starej matury” w skali 1-6

System ocen w skali 2-5

Liczba

punktów

Skala 1-5

Skala 1-10

5

10

Celująca (6,0)

5

100

 

9

Bardzo dobry plus (5,5)

4,5

90

 

8

Bardzo dobry (5,0)

4

80

4

7

Dobry plus (4,5)

4

70

 

6

Dobry (4,0)

3,5

60

 

5

Dostateczny plus (3,5)

3,5

50

3

4

Dostateczny (3,0)

3

40

 

3

Dopuszczający (2,0)

3

30

1-2

1-2

Niedostateczny (-)

2

0

  1. Sposób przeliczania ocen ze świadectw lub dyplomów wydanych przez szkoły średnie w USA i Wielkiej Brytanii:

System oceniania w USA

i Wielkiej Brytanii

Liczba punktów

A, A+, A*

100

A-

95

B+

85

B

80

B-

75

C+

65

C

60

C-

55

D+

45

D

40

D-

35

E

25

F, G

0

  1. W przypadku systemów oceniania innych niż wymienione powyżej, stosuje się odpowiednio przelicznik procentowy, gdzie najwyższa ocena w danym systemie oceniania odpowiada 100 % skali, a więc 100 pkt (system ocen „nowej matury”).

  2. Kandydat legitymujący się dyplomem IB (International Baccalaureate), wprowadzając wyniki egzaminów maturalnych stosuje przeliczenie zgodnie z tabelą:

    MATURA IB

    NOWA MATURA

    MATURA IB

    NOWA MATURA

    Poziom SL

    (Standard level)

    Poziom

    podstawowy (%)

    Poziom HL

    (Higher level)

    Poziom rozszerzony

    (%)

    7

    100

    7

    100

    6

    89

    6

    90

    5

    75

    5

    80

    4

    65

    4

    70

    3

    55

    3

    60

    2

    45

    2

    50

    1

    35

    1

    40

  3. Kandydat legitymujący się dyplomem EB (European Baccalaureate) wprowadzając wyniki egzaminu dojrzałości stosuje przeliczenie - wynik egzaminu (zgodnie ze skalą 1-10) x 10 (do 100 punktów).

  4. Kandydat legitymujący się dyplomem IB (International Baccalaureate), który zdawał egzaminy maturalne na poziomie HL oraz kandydat legitymujący się dyplomem EB (European Baccalaureate), który zdawał egzaminy maturalne na poziomie rozszerzonym z przedmiotów wymaganych w postępowaniu rekrutacyjnym tylko na poziomie podstawowym, wprowadzając wyniki egzaminów maturalnych stosuje przeliczenie zgodnie z tabelą:

MATURA IB

MATURA EB

NOWA MATURA

Poziom HL

Poziom rozszerzony

Poziom podstawowy

(%)

7

8,00 - 10,00

100

6

7,00 - 7,95

90

5

6,00 - 6,95

80

4

5,00 - 5,95

70

3

4,00 - 4,95

60

2

3,00 - 3,95

50

1

1,00 - 2,95

40

  1. W przypadku języków obcych na dyplomie IB (International Baccalaureate) za SL uznaje się poziom Ab initio oraz poziom B SL, a za HL uznaje się poziomy: A1 (HL lub SL), A2 (HL lub SL) oraz B HL.

  2. W przypadku języków obcych na dyplomie EB (European Baccalaureate) za poziom podstawowy uznaje się L1, L4 lub L5, za poziom rozszerzony uznaje się L1+3, L2 lub L3, a za poziom dwujęzyczny - L2+3. Kandydatom, którzy zdali egzamin z języka obcego na poziomie dwujęzycznym przyznaje się 100% punktów dla poziomu podstawowego i rozszerzonego.

  3. W przypadku innych przedmiotów na dyplomie EB (European Baccalaureate) za poziom podstawowy uznaje się 2 lub 3 (liczba godzin tygodniowo) a za poziom rozszerzony uznaje się 4 lub 5 oraz matematykę 5+3 (liczba godzin tygodniowo).

  4. W przypadku gdy kandydat przedstawi świadectwo z kraju nie objętego zapisami niniejszej uchwały, punkty rekrutacyjne zostaną przeliczone zgodnie ze skalą/systemem najbardziej zbliżonym do opisanych w niniejszym załączniku bądź na podstawie opinii Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA).

  5. Kandydat, który ubiega się o przyjęcie na studia na podstawie wyników matury zagranicznej zobowiązany jest dostarczyć do Komisji Rekrutacyjnej świadectwo nie później niż do ostatniego dnia rekrutacji na studia.

 

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Akademia Pożarnicza w Warszawie

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Akademia Pożarnicza w Warszawie

Komentarze (0)