Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
22.05.2025
Zdrowie publiczne to propozycja kształcenia, która adresowana jest do osób zainteresowanych zdobyciem interdyscyplinarnego wykształcenia, które można wykorzystać na wiele sposobów. Posiadając wiedzę, umiejętności i kompetencje można prowadzić edukację zdrowotną, zarządzać placówkami medycznymi czy sprawować kontrolę stanu sanitarno- epidemiologicznego. Studia w Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu kierowane są do tych, którzy chcą związać swoją przyszłość z ochroną zdrowia na wielu płaszczyznach.
Studia na kierunku zdrowie publiczne w UMW | |
---|---|
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Ważne terminy | Harmonogram rekrutacji > |
Studia I stopnia
W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu na kierunku zdrowie publiczne wymagane są następujące przedmioty maturalne: 1 przedmiot do wyboru z: biologia, chemia, fizyka, fizyka i astronomia, geografia, matematyka.
Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ
Studia II stopnia
Zaświadczenie o średniej z ocen (do drugiego miejsca po przecinku) uzyskanych w toku studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich, dodatkowo 1 punkt za publikację, której kandydat jest autorem lub współautorem.Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ
Kształcenie na kierunku Zdrowie publiczne w Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu umożliwia pozyskanie wiedzy z zakresu zagadnień reprezentujących nauki o zdrowiu oraz nauki medyczne. Studenci zaznajamiają się między innymi z: procesami biologicznymi zachodzącymi w organizmie człowieka, budową i czynnościami poszczególnym układów i narządów, metodami określania potrzeb zdrowotnych społeczeństwa, wpływem czynników behawioralnych i środowiskowych na stan zdrowia populacji i jednostki, systemami monitorowania zdrowia populacji czy głównymi zagrożeniami zdrowia i problemami zdrowotnymi ludności.
Progi punktowe na kierunek zdrowie publiczne - Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
Kandydaci na Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne 2024/2025 na kierunek zdrowie publiczne musieli uzyskać co najmniej 33 pkt., ponieważ tyle wynosił minimalny próg punktowy.
Sprawdź progi na Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
Ponadto poznają: założenia i kierunki reformy systemu ochrony zdrowia w Polsce, główne formy organizacyjne świadczenia usług zdrowotnych, podstawowe elementy systemu ubezpieczeń społecznych, uwarunkowania ekonomiczne funkcjonowania systemu i jednostek ochrony zdrowia, jak również zasady tworzenia i rozwoju form indywidualnej przedsiębiorczości w opiece zdrowotnej.
Studenci Zdrowia publicznego zdobywają wiedzę interdyscyplinarną, ponieważ oprócz zagadnień odnoszących się do nauk o zdrowiu i nauk medycznych, poznają również zagadnienia związane z ekonomią czy naukami społecznymi. Realizowany program złożony jest z wielu przedmiotów, wśród których wymienić można między innymi takie jak:
Już od drugiego roku studiów pierwszego stopnia, a także na studiach drugiego stopnia, studenci mają możliwość wyboru kilku przedmiotów fakultatywnych, co pozwala na indywidualizację kształcenia i dostosowanie go do swoich zainteresowań i planów zawodowych. Ponadto na drugim stopniu czekają na nich dwie specjalności: Zdrowie populacyjne oraz Organizacja i zarządzanie.
Współczesny rynek pracy szczególny nacisk kładzie na umiejętność wykorzystywania posiadanej wiedzy w praktycznym działaniu, dlatego też studenci Zdrowia publicznego zdobywają wiedzę, ale również uczą się jak stosować ją w konkretnym wymiarze i działaniu. W toku studiów rozwijają umiejętności w zakresie: opracowywania danych epidemiologicznych, analizowania stanu zdrowia populacji, analizowania uwarunkowań sytuacji zdrowotnej w aspekcie procesów społecznych i demograficznych, konstruowania programów profilaktycznych, planowania programów oddziaływania społecznego, identyfikowania czynników wpływających na politykę zdrowotną państwa, stosowania badań socjomedycznych.
Co po studiach? Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu nauki i uzyskaniu dyplomu? Absolwenci studiów na kierunku Zdrowie publiczne w Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu wyróżniają się interdyscyplinarną wiedzą, licznymi umiejętnościami oraz cennymi kompetencjami społecznymi. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: metod leczenia chorób społecznych, mikrobiologii środowiskowej, mechanizmów działania instytucji opieki zdrowotnej czy zarządzania organizacją ochrony zdrowia. Z pozyskanym wykształceniem mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: opiece zdrowotnej, przemyśle farmaceutycznym, badaniach klinicznych, samorządzie terytorialnym, organizacjach pozarządowych, administracji państwowej, instytucjach ubezpieczeniowych, Narodowym Funduszu Zdrowia, Wojewódzkich i Powiatowych Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych czy Ministerstwie Zdrowia.
Studia we Wrocławiu to temat długi i szeroki. Edukacyjna mapa miasta jest niezwykle obszerna i dlatego niektórzy kandydaci na studia miewają kłopoty z podjęciem decyzji związanej ze swoim kształceniem. Aby ułatwić zadanie tym, którzy zdecydowali się studiować Zdrowie publiczne, sprawdzimy jakie ma Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu opinie? Monika, studentka Zdrowia publicznego mówi:
„Studia na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu to dobrze wykorzystany czas, ale spędzony nie tylko na nauce. Podczas studiów można rozwijać zainteresowania, dobrze się bawić w gronie przyjaciół, robić dużo ciekawych rzeczy. Poza tym Wrocław to piękne miasto i studia tutaj to prawdziwa przyjemność.”
Absolwent Zdrowia publicznego w Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:
Absolwent Zdrowia publicznego w Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu znajdzie zatrudnienie między innymi w:
Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni:
Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu