Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
23.05.2025
Fizjoterapia jest dziedziną, która zajmuje się przede wszystkim utrzymywaniem, rozwijaniem i przywracaniem utraconych zdolności ruchowych człowieka. Jest także jednym z najchętniej wybieranych kierunków kształcenia medycznego. Decydując się na studia we Wrocławiu warto skorzystać z propozycji Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich, oferującego uzyskanie kompetencji niezbędnych do badania, oceny, diagnostyki funkcjonalnej oraz programowania postępowania fizjoterapeutycznego w wielu dziedzinach medycyny, rekreacji i sportu.
Studia na kierunku fizjoterapia w UMW | |
---|---|
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia jednolite magisterskie |
Czas trwania | 5 lat (studia jednolite magisterskie) |
Ważne terminy | Harmonogram rekrutacji > |
Studia jednolite magisterskie
W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu na kierunku fizjoterapia wymagane są następujące przedmioty maturalne: biologia oraz 1 przedmiot do wyboru z: chemia, fizyka, fizyka i astronomia, matematyka.
Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ
Kształcenie na kierunku Fizjoterapia w Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu umożliwia pozyskanie wiedzy z zakresu nauk o zdrowiu oraz nauk medycznych. Studenci zaznajamiają się między innymi z: budową anatomiczną poszczególnych układów organizmu ludzkiego, podstawowymi właściwościami fizycznymi oraz budową i funkcjami komórek i tkanek organizmu człowieka, podstawowymi procesami metabolicznymi zachodzącymi na poziomie komórkowym oraz narządowym i ustrojowym, kinezjologicznymi mechanizmami kontroli ruchu i regulacji procesów metabolicznych zachodzących w organizmie człowieka, biomechanicznymi zasadami statyki ciała, czynnościami ruchowymi człowieka zdrowego i chorego czy też zasadami ergonomii codziennych czynności człowieka.
Progi punktowe na kierunek fizjoterapia - Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
Kandydaci na Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne 2024/2025 na kierunek fizjoterapia musieli uzyskać co najmniej 135 pkt., ponieważ tyle wynosił minimalny próg punktowy.
Sprawdź progi na Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
Ponadto poznają zasady kontroli motorycznej, wskazania i przeciwwskazania do stosowania zabiegów z zakresu fizykoterapii, zasady doboru różnych form adaptowanej aktywności fizycznej, zasady i sposoby leczenia najczęstszych dysfunkcji narządu ruchu, metody oceny stanu układu ruchu człowieka czy zasady doboru różnych form adaptowanej aktywności fizycznej oraz dyscyplin sportowych osób z niepełnosprawnościami w rehabilitacji kompleksowej i podtrzymywaniu sprawności osób ze specjalnymi potrzebami.
Studenci Fizjoterapii poruszają się po licznych zagadnieniach, dotyczących wykorzystywania w leczeniu i terapii metod oraz środków naturalnych, takich jak różne rodzaje energii fizycznej, występującej w środowisku człowieka. W realizowanym programie kształcenia odnaleźć można wiele przedmiotów, w tym między innymi takie jak:
Co wydaje się oczywiste, aby wykonywać zawód fizjoterapeuty należy posiadać nie tylko obszerną wiedzę, ale również jasno określone umiejętności. Niezwykle ważne jest to, aby zebrane wiadomości wykorzystać w praktycznym działaniu. Studenci Fizjoterapii w Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich rozwijają umiejętności między innymi w zakresie: przeprowadzania oceny zdolności wysiłkowej oraz tolerancji wysiłkowej i poziomu zmęczenia, oceny stanu układu ruchu człowieka w warunkach statyki i dynamiki, przeprowadzania szczegółowej analizy biomechanicznej prostych i złożonych ruchów człowieka w warunkach prawidłowych i w przypadku różnych zaburzeń układu ruchu, oceny poszczególnych cech motorycznych, oceny sprawności fizycznej i funkcjonalnej, przeprowadzania badań przesiewowych w profilaktyce dysfunkcji i niepełnosprawności, przeprowadzania badań podmiotowych i przedmiotowych, konstruowania treningu medycznego, planowania i wykonywania zabiegów z zakresu kinezyterapii, terapii manualnej i masażu oraz specjalnych metod fizjoterapii, planowania i wykonywania zabiegów z zakresu fizykoterapii oraz balneoklimatologii i odnowy biologicznej, dobierania wyrobów medycznych stosownie do rodzaju dysfunkcji i potrzeb pacjenta na każdym etapie fizjoterapii.
Co po studiach? Absolwenci omawianego kierunku przygotowani są do wykonywania zawodu fizjoterapeuty. Posiadają kwalifikacje do pracy na oddziałach szpitalnych, w przychodniach, sanatoriach, uzdrowiskach, domach pomocy społecznej, klubach sportowych, klubach fitness, ośrodkach odnowy biologicznej.
Fizjoterapia jest jednym z najpopularniejszych kierunków reprezentujących obszar kształcenia medycznego. Duże zainteresowanie nauką sprawia, że miejsc, w których można zdobywać wykształcenie jest coraz więcej, a to oznacza, że niejeden kandydat może mieć kłopot z wyborem odpowiedniej uczelni. Planując studia we Wrocławiu warto dowiedzieć się, jakie możliwości oferuje omawiana przez nas uczelnia. Jakie ma Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu opinie? Robert, student Fizjoterapii mówi:
„Jeśli studia medyczne, to właśnie na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. To świetna uczelnia, zdecydowanie jedna z najlepszych w Polsce, która oferuje fantastyczne warunki do nauki i rozwijania kwalifikacji zawodowych. Poza tym Wrocław to bardzo ładne miasto, pełne młodych ludzi i każdy student czuje się tutaj, jak w domu.”
Absolwent Fizjoterapii w Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:
Absolwent Fizjoterapii w Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu znajdzie zatrudnienie między innymi w:
Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni:
Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu