Zobacz, co studenci UAM robią w wakacje

UAM studia Poznań

Zobacz, co studenci UAM robią w wakacje.

 

Co można robić w wakacje? Takie pytanie zadaje sobie niejeden student i można założyć, że odpowiedzi na nie może być bardzo wiele. Można podróżować, wypoczywać aktywnie, poznawać obce kultury, rozwijać zainteresowania, a także pomagać innym w nauce. Ale czy wystarczy czasu na to wszystko? Tak, a sposób na to mają studenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, którzy łączą wszystkie wymienione elementy w jedną całość. Przepis jest bardzo prosty. Należy wykreślić ze słownika słowo „nuda”, zebrać odpowiednią ilość osób i ruszyć w wybranym kierunku, nie zapominając o notatnikach, w których zapisywane będą wspaniałe wspomnienia.

 

Studenci UAM przekraczają granice

Dla studentów poznańskiej uczelni granice nie istnieją. Co ważne, nie chodzi wyłącznie o geograficzne linie graniczne, ale o pojemność serc i niezmierzone pokłady serdeczności i pozytywnej energii. Przykładem są członkowie Koła Naukowego Edukacji Międzykulturowej, działającego przy Wydziale Studiów Edukacyjnych, którzy realizują międzynarodowy projekt pod nazwą „Studenci UAM bez Granic”. Najważniejszym ich celem jest prowadzenie zajęć edukacyjnych z dziećmi i młodzieżą, pochodzącymi z uboższych części świata, doświadczającymi trudności w szeroko rozumianej przestrzeni edukacyjnej. Działania Studentów obejmują różnorodne treści, dostosowane do potrzeb i określone po konsultacjach z lokalnymi nauczycielami i dyrektorami szkół. Może się wydawać, że łamanie edukacyjnych oraz innego rodzaju barier to szalenie ciężka praca, ale członkowie „Studentów UAM bez Granic” mają na wszystko prosty, a zarazem najlepszy i najtrwalszy sposób – uśmiech, z którym przyjeżdżają do kolejnego miejsca i wyjeżdżając zostawiają go na twarzach dzieci. A gdzie zagościł już bezgraniczny uśmiech? W Tanzanii, Nepalu, Paragwaju, Indonezji i na Madagaskarze.

 

 

UAM, czyli Urozmaicone Atrakcje Międzykulturowe

Gdzie można znaleźć studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza? Naturalnie, w Poznaniu, choć biorąc pod uwagę ich ciekawość świata, śmiało możemy odpowiedzieć, że na Bałkanach. W pierwszych dniach czerwca, czterdziestoosobowa grupa studentów arabistyki, hebraistyki i turkologii oraz wykładowców Katedry Studiów Azjatyckich udała się w podróż do Bośni i Hercegowiny. Celem wyjazdu było poznanie kraju, który wybitnie charakteryzuje się wielokulturowością, i w którym mieszają się wpływy kultury tureckiej, arabskiej i żydowskiej. Uczestnicy wyprawy wygłosili ponad dwadzieścia wykładów, między innymi na temat historii kraju, problematyki islamu i judaizmu na Bałkanach, języka i literatury bośniackiej, czy też kultury i sztuki. Oczywiście, pozostało wiele czasu na zwiedzanie, dzięki czemu udało się doświadczyć malowniczych zakątków Mostaru, wyjątkowego klasztoru derwiszów w miejscowości Blagaj, a także wielobarwnego oblicza stolicy kraju, Sarajewa.

 

 

Żar tropików, czyli Kurs Biologii Tropikalnej w Afryce

Przeprowadzając krótką ankietę w gronie studentów Wydziału Biologii doszlibyśmy do wniosku, że najchętniej spędzają oni wakacje w klimatach tropikalnych. Skąd takie wnioski? Otóż, w połowie czerwca udali się do Ugandy, aby dokładnie poznać unikalne środowisko lasu równikowego zlokalizowanego w Parku Narodowym Kibale. Niezwykle bogaty program wyprawy obejmował prowadzenie projektów badawczych, z ukazaniem studentom metodyki badania naczelnych, ptaków, owadów i innych bezkręgowców poprzez obserwacje, filmowanie, nagrywanie, łapanie, mierzenie i analizowanie uzyskanych wyników. Co ciekawe, tropikalny pomysł ma być w przyszłości rozwijany, aby brali w nim udział także studenci innych wydziałów i dyscyplin, na czele z Wydziałem Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, dla których zrobienie reportażu z zajęć biologów lub z życia lokalnej ludności może być stażem życia, jak również Wydziałem Nauk Geograficznych i Geologicznych, dla których pozostałości afrykańskich lodowców mogą być najważniejszym odkryciem, ponieważ niedługo przestaną istnieć. Niezależnie od planów i realizowanych pomysłów można założyć, że dla studentów także kolejne wakacje będą gorące i to wyłącznie w pozytywnym znaczeniu.

 

GEO-PRZYGODA!

Powracając do zagadnienia niwelowania granic, warto podkreślić także te związane z rzeczywistymi odległościami na mapie. Boliwia, Kazachstan, Peru – to tylko niektóre z miejsc, które odwiedzili do tej pory studenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, działający w Studenckim Kole Naukowym Geografów, którzy prężnie uczestniczą w projekcie o nazwie GEOpraktyki. Ekipa przemierza wzdłuż i wszerz naszą planetę, a w tym roku obrała kierunek Półwyspu Arabskiego, udając się do Omanu. Cel wyprawy? Jest ich bardzo wiele. Między innymi: wizyta studyjna na Uniwersytecie Sultan Qaboos University, wykonanie mapy multimedialnej z wykorzystaniem technologii rozszerzonej rzeczywistości wybranych indywidualności geograficznych kraju, waloryzacja turystyczna geostanowisk, czy też pomiar tempa i wielkości parowania potencjalnego i parowania rzeczywistego w klimacie zwrotnikowym.

 

 

Udany przepis na wakacje

Jak widać, wakacje nie oznaczają nudy, uciążliwego wyczekiwania powrotu na uczelnię, czy też nieskończonych rozmyślań nad tym, co ze sobą zrobić. Odpoczynek od podręczników to idealny moment na rozwijanie zainteresowań, poznawanie ludzi, doświadczanie smaków, a wszystko to opakowane w dobrą zabawę. Udane, aktywne i inspirujące wakacje to przygoda, na którą tylko trzeba mieć pomysł. Madagaskar, Oman, Uganda…gdzie nogi poniosą, a przecież mogą dosłownie wszędzie. Należy spakować plecak i wraz z grupą podobnych pasjonatów odkrywać to, co kryje w sobie świat. Studenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wiedzą najlepiej jakie to proste. A Ty? Jak spędzasz wakacje?

 

 

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Komentarze (0)