UAM studenci

Szkoła Letnia nad Bajkałem

Co ma wspólnego Poznań z najgłębszym jeziorem na świecie? Bardzo wiele, pomimo tego, że obydwa punkty na mapie dzieli odległość około siedmiu tysięcy kilometrów. Czynnikiem łączącym stolicę Wielkopolski z błękitnym morzem Syberii są studenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, uczestniczący w Szkole Letniej, czyli wyjątkowym projekcie wakacyjnym, łączącym naukę, zabawę i towarzyskie relacje.

Organizacja studenckich letnich szkół posiada bogatą historię, która sięga połowy XX wieku. Początkowo stanowiły one dopełnienie nauki, poprzez połączenie wakacyjnego wypoczynku z naukowymi spotkaniami. Obecnie, na największych światowych uniwersytetach programy letnich szkół wprowadzane są do normalnego harmonogramu nauczania i nierzadko stanowią jego obowiązkowy element. A gdzie w tym wszystkim znajdują się Poznań i jezioro Bajkał? Pomysł na Szkołę Letnią nad Bajkałem narodził się w 2005 roku, przy podpisywaniu umowy o współpracy pomiędzy Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza a Państwowym Uniwersytetem w Irkucku. Pierwsza edycja odbyła się w roku następnym, w ramach której do stolicy Wielkopolski przybyło czterdziestu rosyjskich studentów. Następnie, do projektu dołączyła jeszcze inna znamienita rosyjska uczelnia- Państwowy Uniwersytet w Sankt Petersburgu i tak inicjatywa zaczęła pogłębiać się niczym jezioro położone w obwodzie irkuckim.

W 2019 roku odbędzie się już dwunasta edycja Szkoły Letniej, a jej program zrealizowany zostanie właśnie nad Bajkałem, czyli na Państwowym Uniwersytecie w Irkucku. W tegorocznej odsłonie projektu weźmie udział 10 studentów z uczelni pełniącej rolę gospodarza, 10 studentów z Sankt Petersburga, 10 studentów z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, jak również niemała rzesza pracowników naukowych tych uczelni. Program wydarzenia podzielony jest na dwa etapy. Pierwszy z nich obejmuje konferencje i spotkania naukowe, a drugi posiada charakter integracyjny, w ramach którego studenci zwiedzają ciekawe miejsca, wspólnie spędzają czas, czy też nawiązują przyjaźnie, a podkreślić trzeba, że relacje zawierane podczas Szkoły Letniej są wyjątkowo mocne i trwałe. Regularnie odbywają się spotkania uczestników wszystkich edycji, w których biorą udział także małżeństwa, których zaczątkiem była właśnie Letnia Szkoła.

Nie pierwszy raz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pokazuje, że okres wakacji nie musi być czasem znudzenia i braku pomysłów. Co równie istotne, prezentuje jakże prosty i funkcjonalny przepis na połączenie nauki i wypoczynku, czy też nauki poprzez spotkania, rozmowy i podróże. Szkoła Letnia z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, dlatego aby wziąć w niej udział należy przejść przez konkretny wymiar rekrutacji. Naturalnie, należy być studentem, bądź doktorantem UAM i dobrze władać językiem rosyjskim oraz angielskim, ponieważ w tych językach wygłaszane są referaty. Ponadto, trzeba być osobą ciekawą świata i ludzi oraz przygotowaną na dobrą zabawę.

Tegoroczna edycja Szkoły Letniej potrwa od 21 do 29 sierpnia.

 

 

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Komentarze (0)