„LEIS”. Przyszłość zbudowana z klocków.

LEIS”. Przyszłość zbudowana z klocków.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pokazał, że przy pomocy popularnych klocków można budować nie tylko efektowne konstrukcje, ale także innowacyjne przestrzenie służące nauce i rozwijaniu umiejętności. Projekt „LEGO® Education Innovation Studio – unikalna przestrzeń do zabawy, nauki i pracy” został nagrodzony w trzeciej edycji konkursu Leaders in University Management – LUMEN 2019.

LUMEN to organizowany we współpracy firmy doradczo- technologicznej PCG Academia i Fundacji Rektorów Polskich konkurs na najlepiej zarządzane projekty i przedsięwzięcia w sektorze uczelnianym. Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach: Rozwój, Zarządzanie, Współpraca i w ramach tej ostatniej drużyna UAM uzyskała najwyższe wyróżnienie. A czym jest tytułowy „LEIS”?

„LEGO® Education Innovation Studio – unikalna przestrzeń do zabawy, nauki i pracy na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu” to przestrzeń dla studentów, wykładowców, nauczycieli, rodziców i uczniów. To miejsce nauki XXI wieku, które zapewnia swobodę stawiania pytań, poszukiwania odpowiedzi oraz mierzenia się z rzeczywistymi wyzwaniami w atmosferze współpracy i dobrej zabawy. Wszystko w myśl zasady „nauka przez działanie”. Studio wyposażone jest w setkę różnorodnych zestawów klocków LEGO, przy pomocy których studenci przeprowadzają doświadczenia z zakresu fizyki, pneumatyki, a także poszukują rozwiązań w obszarze matematyki i informatyki. To także miejsce warsztatów i seminariów doskonalących, praktyk studenckich, lekcji otwartych prowadzonych przez studentów kierunków nauczycielskich, cyklicznych spotkań sieci Ambasadora Przyjaznej Edukacji, czy turniejów FIRST® LEGO® League.

Wedle twórców projektu, na czele z jego liderką dr Edytą Juskowiak, studio ma inspirować do odkrywania uzdolnień i talentów, prowokować do zadawania pytań, zachęcać do rozwijania własnych pomysłów i poszukiwań nieodkrytych ścieżek. Co równie istotne, „LEIS” jest także miejscem wspierającym pracę zespołową i uczącym prawidłowej komunikacji. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest jedynym polskim ośrodkiem akademickim, który otworzył studio innowacji, będące poważnym krokiem w stronę nowoczesnej szkoły, w której technologia i nauka są naturalnym elementem rozwijania kompetencji niezbędnych do życia we współczesnym świecie.

 

 

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Komentarze (0)