Inżynieria bezpieczeństwa

Inżynieria bezpieczeństwa

Inżynieria bezpieczeństwa

Inżynieria bezpieczeństwa – Uniwersytet Zielonogórski

Inżynieria bezpieczeństwa to tzw. interdyscyplinarny kierunek, ponieważ kładący nacisk na wiedzę z różnorodnych obszarów. Wszystko po to, by w późniejszym życiu zawodowym jak najlepiej dbać o bezpieczeństwo, nie tylko w miejscu pracy. To zdecydowanie kierunek z przyszłością, ponieważ coraz mocniej przywiązuje się wagę do tego, by każda działalność człowieka obowiązywała według zasad związanych z bezpieczeństwem i minimalizacją zagrożeń. Gdzie udać się na studia w tym zakresie? Na Uniwersytet Zielonogórski, gdzie Inżynieria bezpieczeństwa prowadzona jest na studiach pierwszego stopnia.

Kierunek Inżynieria bezpieczeństwa na Uniwersytecie Zielonogórskim zakłada pozyskanie wiedzy z zakresu nauk technicznych, w szczególności dotyczącej maszyn i urządzeń, bezpiecznego ich użytkowania, bezpieczeństwa obiektów technicznych, metodologii projektowania, budowy, eksploatacji, zabezpieczania i likwidacji układów funkcjonalnych i układów bezpieczeństwa obiektów technicznych, metodyk optymalizacji układów bezpieczeństwa obiektów technicznych oraz zapobiegania poważnym awariom przemysłowym. Studenci zapoznają się z podstawowymi procesami technologicznymi mającymi wpływ na środowisko i funkcjonowanie społeczeństwa, zasadami przeprowadzania analizy ryzyka procesów pracy, jak również aspektami prawnymi ekonomicznymi. Inżynieria bezpieczeństwa na Uniwersytecie Zielonogórskim to kierunek prowadzony zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.

Studia na kierunku Inżynieria bezpieczeństwa na Uniwersytecie Zielonogórskim charakteryzują się bogatym programem nauczania, na który składają się następujące przedmioty: historia techniki, fizyka, metody analizy danych w inżynierii bezpieczeństwa, nauka o materiałach, rysunek techniczny, analiza zagrożeń, grafika inżynierska, mechanika, metrologia techniczna, podstawy ekologii, zrównoważony rozwój, logistyka w bezpieczeństwie, monitorowanie zagrożeń bezpieczeństwa, wytrzymałość materiałów, elementy statystyki w badaniach inżynierskich, podstawy automatyki i sterowania, systemy zarządzania bezpieczeństwem, systemy ratownictwa medycznego i przemysłowego, ergonomia i fizjologia w bezpieczeństwie pracy, środki bezpieczeństwa i ochrony, termodynamika, bezpieczeństwa informacji.

Inżynieria bezpieczeństwa jest kierunkiem dostarczającym szerokiej wiedzy i różnorodnych umiejętności. W toku realizowanych zajęć studenci uczą się projektować i wdrażać rozwiązania techniczne i organizacyjne minimalizujące skutki oddziaływania procesu pracy na człowieka, monitorować stan i warunki bezpieczeństwa, identyfikować i inwentaryzować zagrożenia oraz określać ich źródła, analizować procesy dokonujące się w społecznościach lokalnych, państwie i przyrodzie oraz badać wpływ relacji: człowiek – układ techniczny – środowisko. Z tak bogatym bagażem wiedzy osoby, które ukończyły omawiany kierunek znajdą zatrudnienie w zakładach produkcyjnych, administracji, jednostkach kontrolnych, firmach doradczych.

Studia w Zielonej Górze oferują wiele możliwości kształcenia w najpopularniejszych dyscyplinach, a inżynieria bezpieczeństwa na pewno do tego grona należy. Ale którą uczelnię wybrać? Na jakiej podstawie zdecydować się na szkołę wyższą? Aby ułatwiać podejmowanie decyzji, warto dowiedzieć się czegoś o uczelni, która proponuje kandydatom ten kierunek. Jakie ma Uniwersytet Zielonogórski opinie? Kamil, student Inżynierii bezpieczeństwa mówi:

„UZ to uczelnia, którą polecam każdemu. Można tu znaleźć świetną ofertę edukacyjną, ciekawe specjalności, interesujące zajęcia. Tutaj nauka ma wymiar praktyczny, dzięki czemu wiem, że wiedza którą zdobywam jest faktycznie potrzebna na rynku.”

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Inżynierię bezpieczeństwa na Uniwersytecie Zielonogórskim:

Absolwent kierunku Inżynieria bezpieczeństwa na Uniwersytecie Zielonogórskim może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • pomiaru i określania wielkości fizycznych,
 • korzystania z komputerowego wspomagania w zarządzaniu bezpieczeństwem,
 • wykonywania i czytania rysunków technicznych,
 • opisu układów mechanicznych w stanach statystycznych i dynamicznych,
 • analizy ryzyka z wykorzystaniem metod statystycznych i obliczeniowych,
 • planowania logistycznego z wykorzystaniem podstawowych zasad ekonomii,
 • organizacji i funkcjonowania systemów bezpieczeństwa,
 • zasad funkcjonowania służb ratowniczych,
 • rozpoznawania i identyfikowania zagrożeń,
 • monitorowania zagrożeń,
 • prowadzenia kontroli i audytu,
 • technicznych systemów zabezpieczeń.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Inżynieria bezpieczeństwa:

Absolwent kierunku Inżynieria bezpieczeństwa na Uniwersytecie Zielonogórskim może znaleźć zatrudnienie w:

 • zakładach produkcyjnych,
 • administracji,
 • jednostkach kontrolnych,
 • firmach doradczych.

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Zielonogórski# MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia inżynierskie wybrać

Studia na kierunku Inżynieria bezpieczeństwa - wszystko co musisz wiedzieć

Uniwersytet Zielonogórski kierunki

Jakie są kierunki inżynierskie w Zielonej Górze

Co zdawać na maturze

Studia na Wydziale Mechanicznym UZ

Komentarze (0)