Do usłyszenia! Do zobaczenia!

Do usłyszenia! Do zobaczenia!

Do usłyszenia! Do zobaczenia!

Do usłyszenia! Do zobaczenia! - czyli media akademickie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Studenci Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach mają coś do powiedzenia i zawsze są w centrum wydarzeń. Od lat dzielą się swoją pasją i zarażają nią kolejne pokolenia, nie tylko studentów. Tworzą czasopisma, internetowe portale naukowe, audycje radiowe i telewizyjne, każdego dnia życząc miłego odbioru i zapraszając do rozmowy, nauki oraz dobrej zabawy.

 

WSZYSTKIE DROGI PROWADZĄ DO „CENTRUM”

W 2017 roku powstało Centrum Medialne Uniwersytetu Śląskiego, które zajmuje się realizacją treści multimedialnych na potrzeby uczelni oraz jej partnerów, jak również popularyzacją nauki i działalnością dydaktyczną. W skład CMUŚ wchodzą: Telewizja Internetowa Uniwersytetu Śląskiego, Radio „Egida” oraz Magazyn „Suplement”, a łączna grupa odbiorców tych mediów sięga nawet 40 tysięcy.

 

TRZEBA MIEĆ WIZJĘ

Telewizja internetowa Uniwersytetu Śląskiego działa od 2011 roku. Zajmuje się relacjonowaniem istotnych dla uczelni wydarzeń, lecz także popularyzacją nauki, nie tylko wśród obecnych i przyszłych studentów. Programy realizowane przez UŚTV dostępne są na platformie YouTube, popularnych mediach społecznościowych, a także na stronie internetowej redakcji. Warto zaznaczyć, że telewizja katowickiej uczelni nie ogranicza się tylko do tworzenia reportaży, ponieważ…produkuje własny serial sci-fi! „Dr Primo i wielko haja o insygnia” to pierwszy w historii akademicki serial, który z dawką humoru porusza różne zagadnienia związane z nauką.

https://www.youtube.com/user/telewizjaus

 

STUDENCI UŚ NA FALI

Co ma wspólnego radio z mitologią grecką? „Egidę”, która nadaje już od pięćdziesięciu lat! Studenckie Studio Radiowe „Egida” tworzy program, którego głównym celem jest konsolidacja środowisk akademickich, a także intensyfikacja życia akademickiego zwłaszcza pośród społeczności katowickiej uczelni. Ramówkę wypełniają autorskie audycje, które skupiają się wokół publicystyki, informacji, a także szeroko rozumianej kultury. W gronie słuchaczy rozgłośni znajdują się mieszkańcy akademików w Katowicach- Ligocie, którym odbiór programu zapewnia radiowęzeł, jak również wszyscy inni zainteresowani, którzy mogą słuchać audycji i podcastów za pośrednictwem strony internetowej oraz aplikacji mobilnej.

http://www.egida.us.edu.pl/

 

DIETA BOGATA W INFORMACJE

„Suplement” studentów Uniwersytetu Śląskiego zawiera wyłącznie składniki najwyższej jakości, a najważniejszym z nich jest pasja. To bezpieczny dla zdrowia stały element życia studenckiego śląskiej uczelni, który nie tylko dostarcza wiedzy i informacji, lecz także pomaga w poszukiwaniach nowych inspiracji i rozwijaniu pomysłów. Nie jest dostępny w aptekach, ale na każdym wydziale w czterech miastach (Katowicach, Chorzowie, Sosnowcu i Cieszynie), Studenckiej Strefie Aktywności UŚ, Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego, licznych kawiarniach na terenie Katowic, a także w Internecie. Co ważne, aby zostać aktywnym czytelnikiem nie trzeba konsultować się z lekarzem, bądź farmaceutą.

 

UCZELNIA NA ŁAMACH

„Gazeta Uniwersytecka UŚ” to miesięcznik, wydawany od 1992 roku. Pismo kierowane jest do całej społeczności akademickiej, a więc studentów, naukowców i pracowników uczelni. „Gazetę” tworzą dosłownie wszyscy, ponieważ do grona redakcyjnego należą zarówno studenci, doktoranci, pracownicy naukowi UŚ, jak również dziennikarze mediów regionalnych. Z „Gazetą Uniwersytecką UŚ” współpracowało wiele uznanych nazwisk, takich jak Ryszard Kapuściński, czy Lucjan Wolanowski, a swoje pierwsze dziennikarskie kroki stawiali ci, którzy dzisiaj należą do czołówki rodzimego dziennikarstwa i fotografii.

https://gazeta.us.edu.pl/

 

NASTĘPNY PRZYSTANEK – NAUKA!

„Przystanek nauka” to portal internetowy, skierowany do wszystkich zainteresowanych nauką. Astronomia? A może rolnictwo? Psychologia? Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Na stronie odnaleźć można nie tylko ciekawostki naukowe, lecz także informacje na temat najnowszych badań prowadzonych na Uniwersytecie Śląskim, e- wykłady, blogi naukowe oraz filmy prezentujące eksperymenty i komentarze ekspertów. W 2015 roku „Przystanek” otrzymał wyróżnienie specjalne w kategorii Nauka w Internecie w konkursie Popularyzator Nauki 2015, organizowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej.

https://przystaneknauka.us.edu.pl/

 

„NO LIMITS”

„No Limits” to czasopismo popularno- naukowe, które w atrakcyjnej formie prezentuje ciekawe, nowatorskie i ważne badania prowadzone na Uniwersytecie Śląskim, bądź we współpracy z uczelnią. Półrocznik, wydawany także w wersji anglojęzycznej, skierowany jest do tych, którzy interesują się nowinkami ze świata nauki, nowymi technologiami, czy innowacyjnymi rozwiązaniami w przeprowadzaniu badań. Czasopismo ukazuje się w dwóch formach: tradycyjnej, drukowanej na certyfikowanym papierze ekologicznym oraz wersji cyfrowej, do pobrania na stronie internetowej.

 

 

 

 

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Śląski w Katowicach

Komentarze (0)