Filologia klasyczna

Filologia klasyczna

08.03.2024

Filologia klasyczna – Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie rekrutacja 2024/2025

Filologię klasyczną określa się jako zamiłowanie do języków klasycznych, a są nimi łacina i greka, czyli języki fundamentalne dla kultury europejskiej. Pomimo tego, iż nie stykamy się z nimi tak często jak kiedyś, to i tak obecne są w naszym życiu i to w różnych jego sferach. Na pewno każdy spotkał się z popularnymi sentencjami, takimi jak: „Ora et labora”, co oznacza „módl się i pracuj”, czy „carpe diem”, czyli „chwytaj dzień”, ale języki te pojawiają się nie tylko w dawnych hasłach, ale i…piłce nożnej! Każdy sympatyk futbolu zna takie drużyny jak Borussia Dortmund, czy Borussia Mönchengladbach – nazwy ich pochodzą z łaciny, bowiem „borussia” oznacza Prusy. Czym jeszcze mogą zaskoczyć języki klasyczne? Można to sprawdzić wybierając kierunek Filologia klasyczna, który oferuje Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Studia na kierunku filologia klasyczna w UKSW
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Kształcenie na kierunku Filologia klasyczna na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie umożliwia pozyskanie wiedzy humanistycznej, z nastawieniem oczywiście na zagadnienia dotyczące języka starogreckiego i języka łacińska oraz kultury antycznej i neolatynistyki. Studenci zaznajamiają się z historią literatury starożytnej Grecji i Rzymu, od okresu archaicznego do późnego Cesarstwa, historią literatury średniowiecznej i bizantyjskiej, a także z religiami starożytnymi oraz powiązaniami między kulturą grecką, rzymską i kulturami Bliskiego Wschodu.

Progi punktowe na kierunek filologia klasyczna - Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Kandydaci na Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne 2023/2024 na kierunek filologia klasyczna musieli uzyskać co najmniej 63.00 pkt., ponieważ tyle wynosił minimalny próg punktowy.

Sprawdź progi na Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Program studiów i przedmioty

Filologia klasyczna główne przedmioty:

  • praktyczna nauka języka łacińskiego,
  • wstęp do nauki o literaturze,
  • wstęp do nauki o języku,
  • historia starożytna,
  • praktyczna nauka języka greckiego,
  • mitologia grecko- rzymska,
  • elementy kultury antycznej,
  • historia filozofii starożytnej,
  • historia literatury greckiej,
  • stylistyka praktyczna,
  • metryka antyczna,
  • gramatyka opisowa łacińska

 

Nabywane umiejętności

Studenci Filologii klasycznej na UKSW nabywają umiejętności między innymi w zakresie wyszukiwania, analizowania i selekcjonowania informacji, prowadzenia kwerendy bibliograficznej, opracowywania problemów badawczych, dokonywania analizy językoznawczej i literaturoznawczej, przekładu tekstów greckich i łacińskich, identyfikowania wartości dziedzictwa starożytnego w świecie nowożytnym.

 

Praca po studiach

Jak przedstawiają się perspektywy zawodowe? Absolwenci Filologii klasycznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie będą mogli znaleźć zatrudnienie między innymi w placówkach badawczych, instytucjach kultury, archiwach, agencjach reklamowych, wydawnictwach, mediach.

 

Opinie

Warszawa należy do największych ośrodków akademickich. W stolicy funkcjonuje wiele uczelni o różnych profilach kształcenia, które łącznie oferują niezliczoną ilość interesujących kierunków studiów. Chcąc studiować Filologię klasyczną warto zapoznać z ofertą dydaktyczną omawianej przez nas uczelni. Jakie ma Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie opinie? Aneta, studentka Filologii klasycznej mówi:

„Moi koledzy interesują się językami, które obecnie są popularne i niemal wszędzie używane. Ja zwróciłam się ku historii, ku językom starożytnym, ponieważ są piękne, ciekawe, i to z nich narodziły się inne języki, które teraz opanowują świat. Studia w UKSW dają możliwość poznania tych języków, ich historii, wspaniałych tekstów. To nie tylko studia, ale też dobra zabawa, szansa na rozwijanie zainteresowań.”

 

Gdzie studiować filologię klasyczną na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Studia na kierunku filologia klasyczna prowadzone są przez Wydział Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego zlokalizowany przy ul. Dewajtis 5 w Warszawie.

Kontakt:

tel. 022 561 89 97

www.wnh.uksw.edu.pl

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Filologię klasyczną na UKSW:

Absolwent kierunku Filologia klasyczna na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • języka łacińskiego i starogreckiego,
  • historii literatury łacińskiej i greckiej,
  • historii starożytnej Grecji i Rzymu,
  • historii filozofii,
  • mitologii,
  • metryki,
  • krytyki tekstu,
  • teorii przekładu.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Filologia klasyczna:

Absolwent kierunku Filologia klasyczna na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie znajdzie zatrudnienie między innymi w:

  • instytucjach kultury,
  • wydawnictwach,
  • archiwach,
  • placówkach naukowo- badawczych,
  • agencjach reklamowych.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku filologia klasyczna brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

język polski, język obcy nowożytny, biologia, chemia, filozofia, fizyka, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, matematyka, wiedza o społeczeństwie

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Kwalifikacja odbywa się w oparciu o średnią z toku studiów.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Komentarze (0)