15.03.2024
Biotechnologia jest dziedziną nauki, która zajmuje się możliwością wykorzystania wirusów, organizmów oraz komórek i ich składników do celów użytkowych. Jednym z jej rodzajów jest biotechnologia molekularna, w której wykorzystuje się organizmy lub produkowane przez nie substancje otrzymane metodami inżynierii genetycznej. A gdzie stosowana jest biotechnologia molekularna? W medycynie, farmacji oraz rolnictwie. Biotechnologia molekularna to także kierunek studiów, który odnaleźć można w katalogu edukacyjnym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kierunek ten przybliża studentom między innymi zagadnienia modyfikacji genetycznych, inżynierii tkankowej, czy wykorzystywania komórek macierzystych i terapii genowych w medycynie.
Studia na kierunku biotechnologia molekularna w UJ | |
---|---|
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom studiów | studia II stopnia |
Czas trwania | 2 lata (studia II stopnia) |
Ważne terminy | Harmonogram rekrutacji > |
Kształcenie na kierunku Biotechnologia molekularna na Uniwersytecie Jagiellońskim umożliwia pozyskanie wiedzy, na którą składają się zagadnienia dotyczące biochemii i biologii molekularnej. Studenci zaznajamiają się z metodami i technikami badawczymi biologii komórki, mikrobiologii i inżynierii genetycznej, czy immunochemii, a także poznają najnowsze odkrycia w biotechnologii oraz zasady bezpieczeństwa i higieny pracy w laboratoriach badawczych.
Biotechnologia molekularna główne przedmioty:
Studenci Biotechnologii molekularnej nabywają licznych umiejętności. Jakie są to umiejętności? Między innymi w zakresie stosowania zaawansowanych technik i narzędzi badawczych, planowania i wykonywania doświadczeń, wykorzystywania specjalistycznego oprogramowania, analizowania wyników doświadczeń.
Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu nauki i otrzymaniu dyplomu? Absolwenci studiów na kierunku Biotechnologia molekularna na Uniwersytecie Jagiellońskim będą mogli znaleźć zatrudnienie między innymi w laboratoriach badawczych, laboratoriach diagnostycznych, laboratoriach kontrolnych, laboratoriach kryminalistycznych, firmach produkujących specjalistyczny sprzęt i tworzących nowe technologie, firmach z branży analityki chemicznej, firmach farmaceutycznych.
Biotechnologia molekularna to kierunek, który zyskuje na znaczeniu i cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród kandydatów na studia. Którą uczelnię wybierają i dlaczego? Swoją uwagę kierują na Kraków i omawiany przez nas uniwersytet. Jakie ma Uniwersytet Jagielloński opinie? Karolina, studentka Biotechnologii molekularnej mówi:
„UJ to uczelnia, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Historia tej uczelni, grono absolwentów i nazwiska wykładowców mówią same za siebie. Studia na UJ to powód do dumy, ale także spory wysiłek, bo poprzeczka zawieszona jest bardzo wysoko.”
Studia na kierunku biotechnologia molekularna prowadzone są przez Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego zlokalizowany przy ul. Gronostajowej 7 w Krakowie.
Kontakt:
tel. 12 664 60 00
Absolwent kierunku Biotechnologia molekularna na Uniwersytecie Jagiellońskim posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:
Absolwent kierunku Biotechnologia molekularna na Uniwersytecie Jagiellońskim znajdzie zatrudnienie między innymi w:
Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie