Analityka medyczna

Analityka medyczna

19.03.2024

Analityka medyczna – Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu rekrutacja 2024/2025

Czym zajmuje się analityk medyczny? Do jego obowiązków należy przede wszystkim wykonywanie badań, które niezbędne są lekarzom, aby stawiać właściwe diagnozy. Badania te wykonywane są w laboratorium diagnostycznym, a dotyczą one najczęściej takich dziedzin jak: biochemia, czy hematologia. Co zrozumiałe, aby zostać analitykiem medycznym należy ukończyć studia, które uczą między innymi przeprowadzania badań i testów, obsługi specjalistycznego sprzętu laboratoryjnego, czy prowadzenia niezbędnej dokumentacji. Studia te można podjąć na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Studia na kierunku analityka medyczna w UMED POZNAŃ
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia jednolite magisterskie
Czas trwania 5 lat (studia jednolite magisterskie)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Kształcenie na kierunku Analityka medyczna na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu umożliwia pozyskanie wiedzy, na którą składają się zagadnienia z zakresu nauk medycznych, nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznej, ze szczególnym uwzględnieniem wiedzy z zakresu laboratoryjnej diagnostyki medycznej. Studenci tego kierunku nabywają umiejętności między innymi w zakresie pobierania i przygotowywania materiału do badań laboratoryjnych, opracowywania i wdrażania metod badawczych w medycznym laboratorium diagnostycznym, wykonywania badań, czy interpretowania wyników badań. Ponadto, uczą się jak prowadzić i dokumentować kontrolę jakości, posługiwać się laboratoryjnym systemem informatycznym, a także rozwiązywać problemy diagnostyczne w różnych dziedzinach medycyny laboratoryjnej z wykorzystaniem współczesnych źródeł informacji.

Progi punktowe na kierunek analityka medyczna - Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Kandydaci na Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne 2023/2024 na kierunek analityka medyczna musieli uzyskać co najmniej 79 pkt., ponieważ tyle wynosił minimalny próg punktowy.

Sprawdź progi na Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Program studiów i przedmioty

Analityka medyczna główne przedmioty:

  • biofizyka medyczna,
  • analiza instrumentalna,
  • immunologia,
  • fizjologia,
  • biochemia,
  • chemia analityczna,
  • higiena i epidemiologia,
  • statystyka z elementami matematyki,
  • analiza instrumentalna,
  • diagnostyka molekularna,
  • organizacja medycznych laboratoriów diagnostycznych,
  • farmakologia,
  • genetyka medyczna

 

Nabywane umiejętności

Studenci Analityki medycznej nabywają umiejętności między innymi w zakresie pobierania materiału do badań, przechowywania i przygotowywania materiału do analizy, dobierania optymalnych metod analitycznych, stosowania instrumentalnych metod analitycznych w medycznej diagnostyce laboratoryjnej, interpretowania zakresów wartości referencyjnych. Oprócz tego, rozwijają umiejętności w zakresie kalibracji sprzętu pomiarowego, opracowywania i interpretowania wyników analiz przydatnych w diagnostyce laboratoryjnej, posługiwania się mikroskopem optycznym oraz technikami histologicznymi i patomorfologicznymi.

 

Praca po studiach

Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu nauki i uzyskaniu dyplomu? Absolwenci studiów na kierunku Analityka medyczna na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu będą mogli znaleźć zatrudnienie między innymi medycznych laboratoriach diagnostycznych, placówkach ochrony zdrowia, instytucjach naukowo- badawczych, urzędach i instytucjach działających w dziedzinie biologii medycznej i ochrony zdrowia.

 

Opinie

Analityka medyczna jest kierunkiem, który cieszy się rosnącym zainteresowaniem kandydatów. Co zrozumiałe, podjęcie kształcenia możliwe jest przede wszystkim w uczelniach o profilu medycznym, a zatem poznańska uczelnia jest jedną z tych, którą można brać pod uwagę przy wyborze miejsca nauki. Jakie ma Uniwersytet Medyczny w Poznaniu opinie? Sylwia, studentka Analityki medycznej mówi:

„Dlaczego warto studiować na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu? Przede wszystkim dlatego, że jest to uczelnia, która świetnie przygotowuje do zawodu. Na studiach jest mnóstwo zajęć praktycznych, które rozwijają umiejętności i uczą w jaki sposób wykorzystywać wiedzę teoretyczną.”

 

Gdzie studiować analitykę medyczną na Uniwersytecie Adama Mickiewicza

Studia na kierunku analityka medyczna prowadzone są przez Wydział Farmaceutyczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego zlokalizowany przy ul. Bukowskiej 70 w Poznaniu.

Kontakt:

tel. 61 - 854 60 00

www.wf.ump.edu.pl

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Analitykę medyczną na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu:

Absolwent kierunku Analityka medyczna na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • anatomii,
  • biologii medycznej,
  • budowy i funkcji narządów i komórek układu immunologicznego,
  • struktury i funkcji genów,
  • mechanizmów dziedziczenia i zaburzeń genetycznych,
  • metod pomiarowych stosowanych w diagnostyce laboratoryjnej,
  • zasad funkcjonowania aparatury stosowanej w medycynie laboratoryjnej,
  • teoretycznych i praktycznych aspektów diagnostyki mikrobiologicznej.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Analityka medyczna:

Absolwent kierunku Analityka medyczna na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu znajdzie zatrudnienie między innymi w:

  • laboratoriach diagnostycznych,
  • instytucjach naukowo- badawczych,
  • placówkach ochrony zdrowia,
  • urzędach i instytucjach działających w dziedzinie biologii medycznej i ochrony zdrowia.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA JEDNOLITE MAGISTERSKIE

W procesie rekrutacji na studia jednolite magisterskie na kierunku analityka medyczna brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

biologia, chemia, fizyka, fizyka i astronomia, informatyka, matematyka

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Komentarze (0)