Artykuł archiwalny
Opracowanie zawiera zasady rekrutacji na studia w roku akademickim 2022/2023 na Politechnice Gdańskieji. W zestawieniu znajdziesz informacje na temat rekrutacji na poszczególne kierunki studiów, przeliczniki punktów, przedmioty maturalne brane pod uwagę w procesie kwalifikacji, limity miejsc oraz terminy rekrutacji 2022.
Uchwała Senatu PG nr 161120211XXV z 15 grudnia 2021 r. w sprawie: określenia Zasad rekrutacji kandydatów do Szkoły Doktorskiej na Politechnice Gdańskiej na rok akademicki 2022/2023.
Senat Politechniki Gdańskiej, działając na podstawie art. 200 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tekst jednolity: Dz.U. z 2021 r., poz. 478, z późn. zm.), uchwala:
§1
§2 Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Senatu Rektor PG
Załącznik nr 1
do Uchwały Senatu PG
nr 161/2021/XXV z 15 grudnia 2021 r.
Zasady rekrutacji kandydatów do Szkoły Doktorskiej na Politechnice Gdańskiej na rok akademicki 202212023
I. POSTANOWIENIA OGÓLNE
§1 Definicje
§2 Ogólne zasady rekrutacji
zgodnie z instrukcją zawartą w Załączniku nr 3 do uchwały rekrutacyjnej. Po weryfikacji formalnej i merytorycznej dostarczonych dokumentów kandydaci podlegają dalszej ocenie zgodnie z zasadami przedstawionymi poniżej.
§3 Kryteria formalne
1. Do szkoły doktorskiej może być przyjęta osoba, która posiada tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera albo równorzędny lub dyplom dający prawo do ubiegania się o nadanie stopnia doktora w państwie, w którego systemie szkolnictwa wyższego działa uczelnia, która go wydała. W przypadku braku dyplomu spowodowanym oczekiwaniem na jego wydanie kandydat do szkoły winien przedstawić zaświadczenie z uczelni o obronie pracy magisterskiej. W przypadku braku dyplomu spowodowanym oczekiwaniem na wyznaczenie terminu obrony pracy magisterskiej kandydat do szkoły winien przedstawić stosowne oświadczenie. W takiej sytuacji kandydat może zostać dopuszczony do rekrutacji jedynie warunkowo, a jego przyjęcie do szkoły będzie możliwe pod warunkiem dostarczenia dyplomu do momentu immatrykulacji.
2. W przypadkach uzasadnionych najwyższą jakością osiągnięć naukowych, do szkoły doktorskiej może być przyjęta osoba, będąca absolwentem studiów pierwszego stopnia lub student, który ukończył trzeci rok jednolitych studiów magisterskich. W odniesieniu do takich kandydatów decyzję o dopuszczeniu do rekrutacji podejmuje dyrektor szkoły.
3. Do przyjęcia do szkoły doktorskiej wymagana jest znajomość języka angielskiego poświadczona ważnym certyfikatem na poziomie przynajmniej B2, wydanym nie wcześniej niż 1.01.2016. Wykaz certyfikatów poświadczających znajomość języka angielskiego na wymaganym poziomie podany jest w Załączniku nr 4. Certyfikatu nie wymaga się od osób, dla których język angielski jest językiem ojczystym oraz od osób, dla których język angielski był językiem wykładowym na studiach wyższych.
4. Kierunek studiów ukończonych przez kandydata do szkoły doktorskiej musi odpowiadać lub być pokrewny dyscyplinie, w zakresie której kandydat ma w szkole doktorskiej przygotowywać rozprawę doktorską. Osoby, które ukończyły studia na innych kierunkach, muszą wskazać przedmioty zaliczone w toku studiów pierwszego lub drugiego stopnia dotyczące treści z obszaru odpowiedniego dla dyscypliny doktoryzowania. W przypadku takich osób decyzję o dopuszczeniu do dalszych etapów rekrutacji podejmuje Komisja Rekrutacyjna. Zagadnienia związane z obszarem wiedzy odpowiedniej dla dyscypliny wskazywane są przez przewodniczących rad dyscyplin lub rad dziedzin, a w przypadku podmiotów współprowadzących szkołę — dyrektorów instytutów w ogłoszeniu rekrutacyjnym ogłoszonym odrębnym zarządzeniem rektora.
5. Kandydat do szkoły doktorskiej przed rejestracją w systemie rekrutacyjnym uczelni zobowiązany jest:
6. Kandydat do szkoły doktorskiej, przed przystąpieniem do rekrutacji, zobowiązany jest do zapoznania się z ustawą PSWiN, regulaminem szkoły doktorskiej, niniejszymi zasadami rekrutacji, programem kształcenia, zarządzeniami i pismami rektora wydanymi na ich podstawie oraz innymi informacjami, które będą publikowane na stronach, o których mowa w §5 ust. 6.
Jednocześnie kandydat, przystępując do rekrutacji, poświadcza, iż jest świadomy faktu, iż przyjęcie do szkoły doktorskiej wiąże się z późniejszym obowiązkiem realizacji zajęć dydaktycznych i praktyki zawodowej oraz badań w miejscu wskazanym w regulaminie szkoły doktorskiej przez czas nie krótszy niż 30 godz. tygodniowo, a także zakazem zatrudnienia jako nauczyciel akademicki lub pracownik naukowy za wyjątkiem zatrudnienia doktoranta w przypadkach wskazanych w ustawie PSWiN.
7. Warunkiem rozpatrzenia wniosku o przyjęcie do szkoły doktorskiej jest:
§4 Dokumenty rekrutacyjne
II. REKRUTACJA STANDARDOWA
§5 Ogólne zasady rekrutacji standardowej
8. W przypadku gdy potencjalny promotor znajduje się na liście promotorów dla więcej niż jednej dyscypliny, na które
prowadzony jest nabór, kandydat może aplikować maksymalnie na dwie dyscypliny kształcenia, odpowiadające tym reprezentowanym przez potencjalnego promotora, o którym mowa w §3 ust. 5 pkt 1.
§6 Elementy oceny kandydatów
1. Procedura oceny kandydatów jest trzyetapowa:
a) oceny uzyskane w toku studiów wyższych — średnia ocen z przebiegu studiów wyższych w skali 2-5,
z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku, zgodna ze skalą ocen stosowaną na uczelni określoną w ust. 2,
waga kryterium oceny 40% - przy ocenie tego kryterium brana jest pod uwagę:
b) dotychczasowe osiągnięcia naukowe, odpowiednie dla poszczególnych dyscyplin — ocena w skali 2-4,5, waga kryterium oceny 20% — punktów za osiągnięcia nie sumuje się, kandydat uzyskuje jedną (najwyższa) ocenę za wszystkie osiągnięcia zgodnie z wykazem z ust. 3.
3) W etapie trzecim kandydaci biorą udział w rozmowie kwalifikacyjnej prowadzonej w języku angielskim. W trakcie rozmowy członkowie komisji, za wyjątkiem przedstawiciela doktorantów, oceniają w skali od 2 do 5 wiedzę kandydata w tematyce deklarowanej pracy doktorskiej przy zastosowaniu wagi kryterium 40%.
Wynik rozmowy kwalifikacyjnej z kandydatem stanowi średnia ocen członków komisji, uprawnionych do oceny. Wynik rozmowy uważa się za pozytywny jeśli ocena średnia z ocen nie jest niższa niż 3. Na zakończenie trzeciego etapu tworzona jest lista rankingowa uwzględniająca wszystkich kandydatów, zgodnie z §7 ust. 1 i 2.
2. Przy wyliczaniu średniej ocen z przebiegu studiów wyższych, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a w przypadku kandydatów, którzy uzyskali dyplom za granicą, bierze się pod uwagę skalę ocen stosowaną na Politechnice Gdańskiej, zamieszczoną w Załączniku nr 5 do uchwały rekrutacyjnej i porównuje się do niej skalę ocen stosowaną na uczelni, która dyplom zagraniczny wydała.
3. Ocenie Komisji Rekrutacyjnej, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit. b, podlegają publikacje naukowe znajdujące się na listach ministerialnych, monografie naukowe i rozdziały w monografiach naukowych, które znajdują się na poniższym wykazie, przy czym punktów za osiągnięcia nie sumuje się, a kandydat uzyskuje jedną (najwyższa) ocenę za wszystkie osiągnięcia, a w przypadku przedstawienia przez kandydata więcej niż jednego osiągnięcia do oceny punkty zostaja przyznane za pierwsze osiągnięcie na liście / w załączonym dokumencie/pliku:
1) nauki ścisłe i przyrodnicze oraz nauki inżynieryjno-techniczne - punktacja dla publikacji i osiągnięć naukowych (liczą się prace opublikowane lub przyjęte do druku):
2) nauki społeczne - punktacja dla publikacji i osiągnięć naukowych (liczą się prace opublikowane lub przyjęte do druku)-
a) brak osiągnięć publikacyjnych — ocena punktowa 2, lub
4. Kandydat może odbyć rozmowę kwalifikacyjną osobiście lub z wykorzystaniem technik teleaudiowizualnych porozumiewania się na odległość w czasie rzeczywistym, w zależności od decyzji komisji rekrutacyjnej, która bierze pod uwagę okoliczności opisane w §2 ust. 9.
§7 Sposób ustalania punktacji przy tworzeniu list rankingowych i ogłoszenia wyników
1. Listy rankingowe ustalane są na podstawie liczby punktów uzyskanych na poszczególnych etapach rekrutacji, obliczanych na zakończenie trzeciego etapu oceny kandydatów — średnia ważona wyniku oceny kryteriów jakościowych określonych w §6 ust. 1 pkt 2 i 3 — średniej ocen o wadze 40%, dotychczasowych osiągnięć naukowych w wadze 20% oraz
pozytywnego wyniku rozmowy kwalifikacyjnej o wadze 40%. Liczba przyznanych na tym etapie punktów (P3) wynosi: P3 = 0,4 x ocena_za_studia + 0,2 x ocena_za_osiągniecia + 0,4 x ocena_rozmowy_kwalifikacyjnej.
2. Wyniki postępowania rekrutacyjnego do szkoły doktorskiej są jawne. Listy kandydatów wraz z uzyskaną przez każdego z nich punktacją za poszczególne elementy oceny oraz wynikiem końcowym postępowania rekrutacyjnego ogłaszane są na stronach wskazanych w §5 ust. 6. W terminie określonym w terminarzu rekrutacji, Komisja Rekrutacyjna ogłosi listę rankingową (wyniki rekrutacji) — listę osób, które wzięły udział w postępowaniu kwalifikacyjnym. W sytuacji określonej w § 2 ust. 9 lub w przypadku bardzo dużej liczby kandydatów termin ten może zostać wydłużony.
3. Pozycja na liście, o której mowa w ust. 2 pkt 2, decyduje o kolejności przyjęcia.
4. Decyzję o przyjęciu lub nieprzyjęciu kandydata do szkoły doktorskiej podejmuje rektor lub upoważniony przez niego prorektor właściwy ds. nauki w oparciu o końcowe listy rankingowe utworzone na podstawie wyników pracy Komisji Rekrutacyjnej, przedstawione przez dyrektora szkoły doktorskiej.
4a. W przypadku rezygnacji kandydata przyjętego do szkoły doktorskiej w czasie do dwóch tygodni od dnia opublikowania wyników rekrutacji dopuszcza się (na wniosek komisji rekrutacyjnej lub dyrektora szkoły) możliwość przyjęcia kolejnej osoby z listy rankingowej, która w procesie rekrutacyjnym:
5. Kandydaci, którzy przeszli procedurę kwalifikacyjną:
6. Cudzoziemiec może być przyjęty do szkoły doktorskiej w drodze decyzji administracyjnej rektora wydanej na podstawie art. 323 ust. 1 pkt 6) ustawy PSWiN. Rektor może upoważnić na piśmie do wydania ww. decyzji pracownika pełniącego funkcję prorektora właściwego ds. nauki bądź pracownika zatrudnionego na stanowisku dyrektora szkoły.
7. Od decyzji, o których mowa w ust. 5 pkt 2 i ust. 6 służy wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, w terminie czternastu dni od daty dostarczenia decyzji. Podstawą złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy mogą być wyłącznie uchybienia formalne w procesie rekrutacji.
8. Decyzję w sprawie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy podejmuje rektor lub upoważniony do działania w imieniu
rektora prorektor, inny niż wydający z upoważnienia rektora zaskarżaną decyzję. Decyzja rektora jest ostateczna. III. REKRUTACJA SPECJALNA
§8 Ogólne zasady rekrutacji specjalnej
§9 Kryteria formalne
Kandydaci rekrutowani do szkoły doktorskiej w ramach rekrutacji specjalnej muszą spełnić zarówno kryteria formalne wskazane w regulaminie danego konkursu, o którym mowa w §8 ust. 2, jak i kryteria formalne opisane w §3. Jeśli konkurs odbył się przed terminem wskazanym w ogłoszeniu o rekrutacji specjalnej, kandydaci muszą spełniać kryteria formalne opisane w §3 oraz inne kryteria wskazane w ogłoszeniu o rekrutacji specjalnej.
§10 Dokumenty rekrutacyjne
Komisji Rekrutacyjnej oraz że zostało to dopuszczone w dokumencie lub na stronie domowej szkoły doktorskiej wskazanych w § 8 ust. 7.
§11 Elementy oceny kandydatów
1. W przypadku rekrutacji specjalnej stosuje się zapisy §6 dotyczące elementów oceny kandydatów podczas rekrutacji standardowej, z zastrzeżeniem ust. 2, względnie inne kryteria oceny — zależne od warunków ustalonych przez podmiot zapewniający finansowanie stypendium doktorskiego w ramach konkursu wskazanego w §8 ust. 1.
2. W przypadku rekrutacji specjalnej stosowany jest proces trzyetapowy, z zastrzeżeniem ust. 3:
3. Etap trzeci oceny kandydatów odbywa się jedynie w przypadku, gdy w konkursie, o którym mowa w §8 ust. 1 nie przeprowadzono rozmowy kwalifikacyjnej w języku angielskim weryfikującej wiedzę kandydata w zakresie tematyki rozprawy doktorskiej, zakończonej wynikiem pozytywnym. Rozmowa kwalifikacyjna przeprowadzona w ramach konkursu, o którym mowa §8 ust. 1, uważana jest za równoważną rozmowie opisanej w etapie trzecim, tj. w ust. 2 pkt 3, jeśli została przeprowadzona przez co najmniej trzyosobową komisję konkursową określoną w regulaminie konkursu, o którym mowa w §8 ust. 2 i sporządzono z niej protokół. Jeśli rekrutacja do konkursu prowadzona jest przed ogłoszeniem rekrutacji specjalnej i kończy się wyłonieniem laureata / laureatów konkursu, wówczas etap pierwszy i drugi dotyczy wyłącznie tego laureata/tych laureatów.
§12 Sposób ustalania punktacji przy tworzeniu list rankingowych i ogłoszenia wyników
§13 Postanowienia końcowe
Załącznik nr 2
do Uchwały Senatu PG
nr 161/2021/XXV z 15 grudnia 2021 r.
Wykaz dyscyplin, w ramach których uruchamiana jest rekrutacja do Szkoły Doktorskiej na Politechnice Gdańskiej w roku akademickim 2022/2023
Lp. |
Dziedzina |
Lp. |
Dyscyplina Dy Discipline |
Skrót |
PG |
IMP PAN |
IBW PAN |
1 |
Nauki społeczne |
1 |
ekonomia i finanse |
EiF |
|
|
|
2 |
nauki o zarządzaniu i jakości |
ZiJ |
|
|
|
||
2 |
Nauki |
3 |
nauki chemiczne |
NCh |
|
|
|
4 |
nauki fizyczne |
NF |
Ni |
|
|
||
5 |
matematyka |
M |
|
|
|
||
3 |
Nauki
Engineering |
6 |
inżynieria lądowa i transport |
ILiT |
< |
|
-Ni |
7 |
architektura i urbanistyka |
AiU |
|
|
|
||
8 |
inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka environmental engineering, mining and energy |
IŚGiE |
|
|
|
||
9 |
inżynieria materiałowa |
IMa |
|
|
|
||
techniczne 10 |
mechaniczna mechanical engineering |
IMe |
|
-< |
|
||
11 |
automatyka, elektronika i elektrotechnika |
AEiE |
\i |
|
|
||
12 |
informatyka techniczna i telekomunikacja information and communication technology |
ITiT |
|
|
|
||
13 |
inżynieria biomedyczna |
IB |
\I |
|
|
Załącznik nr 3
do Uchwały Senatu PG
nr 161/2021/XXV z 15 grudnia 2021 r.
Zasady elektronicznej rejestracji do Szkoły Doktorskiej na Politechnice Gdańskiej
1. Politechnika Gdańska przeprowadza elektroniczną rejestrację kandydatów na wszystkie programy kształcenia (dyscypliny) szkoły doktorskiej.
2. Kandydaci rejestrują się na stronie internetowej http://rekrutacia.pg.edu.pl.
3. Przebieg rejestracji. Kandydat ubiegający się o przyjęcie do szkoły jest obowiązany:
a) zapoznać się i zaakceptować warunki rekrutacji do szkoły doktorskiej,
b) założyć internetowe konto rekrutacyjne,
c) prawidłowo uzupełnić dane osobowe i adresowe, zgodnie z dokumentem tożsamości, a w przypadku cudzoziemców w brzmieniu zgodnym z wpisem do paszportu oraz pozostałe dane wymagane w procesie rekrutacji,
d) podać wymagane informacje w zależności od poziomu wybieranego kształcenia (dla szkoły doktorskiej: ukończona "Uczelnia wyższa"),
e) wypełnić formularz rejestracyjny:
f) dokonać opłaty rekrutacyjnej zgodnie z dyspozycją podaną w systemie rekrutacyjnym.
g) dostarczyć wymagane dokumenty do Komisji Rekrutacyjnej.
4. System rekrutacyjny umożliwia dołączanie skanów wymaganych dokumentów.
5. Politechnika Gdańska i jednostki współprowadzące szkołę doktorską nie ponoszą odpowiedzialności za niedopełnienie procedury elektronicznej rejestracji, a także za skutki niezapoznania się kandydata z wiadomościami umieszczanymi na jego indywidualnym koncie w systemie eRekrutacja oraz na stronach wskazanych w zasadach rekrutacji do szkoły doktorskiej.
6. Politechnika Gdańska nie ponosi odpowiedzialności za niemożność rejestracji lub dokonania zmian, spowodowaną awariami sieci internetowej niezależnymi od Uczelni. W takich przypadkach kandydat powinien zgłosić się osobiście do Komisji Rekrutacyjnej.
7. Kandydaci są zobowiązani do zachowania w tajemnicy hasła otrzymanego podczas zakładania konta. Politechnika Gdańska nie odpowiada za skutki udostępnienia tego hasła osobom trzecim, w szczególności za zmiany danych na koncie kandydata.
Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Gdańska
Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Gdańska