Dietetyka

Dietetyka

16.01.2025

Dietetyka – Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku rekrutacja 2025

Dietetyka jest nieustannie rozwijającą się dziedziną, która zajmuje się żywieniem osób zdrowych i chorych. Opiera się głównie na wiedzy medycznej, biochemicznej oraz technologicznej, ale ze względu na swój interdyscyplinarny charakter czerpie informacje również z wielu obszarów nauki, przemysłu i usług. Dietetyka jest także niezwykle popularnym kierunkiem studiów, którego znaczenie wzrasta wraz ze zmianami jakie zachodzą w społeczeństwie, które przykłada coraz większą wagę do tego, w jaki sposób się odżywia. Gdzie można studiować Dietetykę? W Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku.

Studia na kierunku dietetyka w WSZ GDAŃSK
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Jakie przedmioty zdawać na maturze

Studia I stopnia

Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

Studia II stopnia

Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Dietetyka - opis kierunku

Kształcenie na kierunku Dietetyka w Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku umożliwia pozyskanie wiedzy z obszaru nauk medycznych, nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznej. Studenci poznają budowę i zasady funkcjonowania organizmu, procesy metaboliczne zachodzące w komórkach, narządach i ustroju, zasady dziedziczenia i choroby genetyczne, budowę i funkcje biologiczne białek, węglowodanów, lipidów, witamin, hormonów, elektrolitów i pierwiastków śladowych. Zaznajamiają się z funkcjonowaniem i mechanizmami działania układu immunologicznego z uwzględnieniem alergii i nietolerancji pokarmowych, zasadami postępowania dietetycznego, mechanizmami działania leków stosowanych w farmakologii i farmakoterapii żywieniowej, zasadami planowania i organizowania żywienia indywidualnego i zbiorowego, metodami oceny sposobu żywienia i stanu odżywienia.

 

Program studiów i przedmioty

Dietetyka główne przedmioty:

  • chemia żywności,
  • promocja zdrowia,
  • żywienie człowieka,
  • fizjologia człowieka,
  • edukacja żywieniowa,
  • kliniczny zarys chorób,
  • dietetyka pediatryczna,
  • poradnictwo dietetyczne,
  • mikrobiologia ogólna i żywności,
  • analiza i ocena jakości żywności,
  • higiena, toksykologia i bezpieczeństwo żywności

 

Nabywane umiejętności

Studenci Dietetyki w gdańskiej WSZ uczą się jak przeprowadzać wywiad żywieniowy i udzielać porady dietetycznej, rozpoznawać stany zagrożenia życia, przeprowadzać edukację żywieniową osób zdrowych i chorych, planować i wdrażać odpowiednie postępowanie żywieniowe dla kobiet w ciąży i karmiących oraz dzieci w różnym wieku, planować i wdrażać odpowiednie postępowanie żywieniowe dostosowane do potrzeb osób dorosłych w różnym wieku, planować i wdrażać odpowiednie postępowanie żywieniowe dostosowane do rodzaju uprawianej dyscypliny sportowej i warunków środowiskowych, określać stan odżywienia, rozpoznawać rodzaj niedożywienia, określać ryzyko interakcji leków ze składnikami żywności.

 

Praca po studiach

Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu nauki? Absolwenci Dietetyki w Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku wyróżniają się wiedzą, umiejętnościami oraz kompetencjami społecznymi. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach epidemiologii chorób dietozależnych, farmakologii i farmakoterapii żywieniowej, biochemii żywności, technologii potraw dietetycznych, alergii i nietolerancji pokarmowych, żywności funkcjonalnej i żywności ekologicznej, projektowania usług żywieniowych, projektowania diet leczniczych. Z pozyskanym wykształceniem będą mogli znaleźć zatrudnienie między innymi w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, zakładach żywienia zbiorowego, zakładach dostarczających pożywienie do szpitali, organizacjach konsumenckich, placówkach sportowych, poradniach dietetycznych.

 

Opinie

Studia w Gdańsku to pojęcie niezwykle obszerne. Nietrudno odgadnąć, że odnalezienie studiów w zakresie dietetyki nie jest w tym mieście żadnym problemem. Ale którą uczelnię wybrać? Którą okaże się najlepsza? Czy warto podjąć naukę właśnie w tej, którą omawiamy? Jakie ma Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku opinie? Karolina, studentka Dietetyki mówi:

„Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku to uczelnia, która otwiera wiele możliwości, ponieważ kształci praktycznie i kształci w dyscyplinach, które są ważne i potrzebne na rynku.”

 

Dietetyka Wyższa Szkoła Zdrowia ceny - rekrutacja 2024/2025 (pierwszy rok studiów)

studia stacjonarne: od 5600 zł

studia niestacjonarne: od 5600 zł

*Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek należy sprawdzić na stronie internetowej uczelni.

 

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Dietetykę w Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku:

Absolwent kierunku Dietetyka w Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • anatomii i fizjologii człowieka,
  • procesów metabolicznych zachodzących w komórkach, narządach i ustroju,
  • mechanizmu działania i wpływu aktywności ruchowej na organizm,
  • zasad postępowania dietetycznego w wybranych chorobach w zależności od stopnia zaawansowania choroby,
  • technik i norm stosowanych w ocenie jakości żywności,
  • przemian metabolicznych składników odżywczych,
  • zasad planowania i organizowania żywienia indywidualnego i zbiorowego.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Dietetyka:

Absolwent kierunku Dietetyka w Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku znajdzie zatrudnienie między innymi w:

  • publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej,
  • zakładach żywienia zbiorowego,
  • zakładach dostarczających pożywienie do szpitali,
  • organizacjach konsumenckich,
  • placówkach sportowych,
  • poradniach dietetycznych.

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku

Komentarze (0)