informatyka politechnika śląska studia

Informatyka – Politechnika Śląska

Politechnika Śląska kierunki ma liczne, ale to właśnie Informatyka należy do tych najmocniej przyciągających uwagę. Kierunek Informatyka na Politechnice Śląskiej prowadzony jest na trzech wydziałach: Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki, Wydziale Elektrycznym, oraz Wydziale Matematyki Stosowanej. Na każdym z wydziałów spotkacie się z innym wymiarem tej dziedziny.

Informatyka na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki polega na zdobyciu wiedzy z zakresu rozwijanych systemów informatyki i ich zastosowań oraz najważniejszych zagadnień informatycznych, takich jak aplikacje internetowe, inżynieria oprogramowania czy komputerowe systemy sterowania. Studenci rozwijają się w zakresie budowy modeli i systemów wspomagających podejmowanie decyzji i zarządzanie. Uczą się projektować systemy komputerowe o różnej konfiguracji i tworzyć rozwiązania oparte na sieciach lokalnych, rozległych i przemysłowych, w tym sieciach bezprzewodowych.

Informatyka na Wydziale Elektrycznym to zagłębienie się w elektrotechnikę, informatykę oraz wiedzę techniczną z dziedziny systemów informatycznych i programowania komputerów. Istotne jest poznanie zasad inżynierii oprogramowania w stopniu umożliwiającym efektywną pracę w zespołach programistycznych komputerowego wspomagania projektowania w dziedzinie sieci i instalacji elektrycznych, zabezpieczania i ochrony urządzeń elektrycznych, a także eksploatacji urządzeń technologicznych zabezpieczających, sterujących i pomiarowych, zasilanych energią elektryczną.

Informatyka na Wydziale Matematyki Stosowanej opiera się głównie na opanowaniu wiedzy z zakresu działania współczesnych systemów komputerowych, podstaw informatyki, systemów operacyjnych, sieci komputerowych, baz danych i inżynierii oprogramowania. Studenci poznają klasyczne i nowoczesne metody informatyczne oraz sposoby ich wdrażania w nauce i gospodarce.

Informatyka Politechnika Śląska to trzy wyrazy oznaczające bogatą ofertę kształcenia z licznymi specjalnościami. Każdy wydział oferuje interesujące profile kształcenia, realizowane tak, by rozwinięte umiejętności sprostały wymogom rynku pracy. Wśród specjalności można wymienić: Bazy danych i inżynieria systemów, Grafika komputerowa i oprogramowanie, Informatyczne systemy mobilne i przemysłowe, Informatyka w systemach elektrycznych, Multimedia, Programowanie Internetowe, Programowanie urządzeń mobilnych, Przetwarzanie i ochrona informacji, Sieci komputerowe: bezpieczeństwo i zarządzanie.

Jeśli myślisz o szyfrowaniu i deszyfrowaniu danych, zabezpieczania systemów informatycznych oraz bezpiecznej transmisji danych w sieciach, wybierz kierunek Informatyka na Politechnice Śląskiej. Jeśli chcesz zdobyć kwalifikacje do pracy w zawodzie analityka, projektanta i programisty systemowego, wybierz kierunek Informatyka na Politechnice Śląskiej. Jeśli chcesz zostać specjalistą z zakresu bezpieczeństwa systemów i sieci komputerowych, to… masz rację, wybierz Informatykę na Politechnice Śląskiej.

Jakie ma Politechnika Śląska opinie? Konrad, gliwiczanin, absolwent Informatyki mówi:

„Informatyka to ciągły rozwój; nieprzerwana nauka. Zajęcia to jedno, pasja to drugie. I nawet muszę przyznać, że to drugie jest znacznie ważniejsze, bo bez pasji nic nie da się w życiu osiągnąć. Co ważne, na Politechnice Śląskiej są świetne warunki, by te pasje w sobie rozwijać.”

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Informatykę na Politechnice Śląskiej:

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • komputerowego wspomagania projektowania w dziedzinie sieci i instalacji elektrycznych,
 • budowy współczesnych komputerów i urządzeń z nimi współpracujących,
 • zabezpieczenia systemów informatycznych,
 • programowania urządzeń mobilnych,
 • metod przetwarzania i analizy dużych zbiorów danych,
 • klasycznych i nowoczesnych metod informatycznych,
 • metod projektowania i analizowania złożoności obliczeniowej algorytmów i programów sekwencyjnych, równoległych i rozproszonych,
 • sztucznej inteligencji.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Informatyka:

Absolwent Politechniki Śląskiej, kierunku Informatyka znajdzie zatrudnienie:

 • jako inżynier oprogramowania,
 • jako administrator systemów i sieci komputerowych,
 • jako programista aplikacji mobilnych,
 • w studiach dźwiękowych,
 • w agencjach reklamowych,
 • jako projektant lub analityk systemów bazodanowych,
 • jako konsultant w zakresie kompleksowej informatyzacji przedsiębiorstw,
 • jako wdrożeniowiec systemów informatycznych.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze*:

Aby dostać się na Informatykę na Politechnice Śląskiej należy, przede wszystkim, skupić się na matematyce. Oprócz „królowej nauk”, w procesie rekrutacji liczą się: język obcy, fizyka, chemia, informatyka. 

*wymagania rekrutacyjne czasem się zmieniają, dokładne informacje znajdziesz tutaj

 

 


 

Komentarze (0)