Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
WYDZIAŁ NAUK ŚCISŁYCH, PRZYRODNICZYCH I TECHNICZNYCH
WYDZIAŁ INFRASTRUKTURY I ŚRODOWISKA
Niesporczaki (Tardigrada) zwane też wodnymi niedźwiadkami zostały opisane w 1777 roku. Mimo małych rozmiarów (około 1 mm długości) są to prawdziwi twardziele w świecie zwierząt. Dzięki zapadaniu w stan życia utajonego (kryptobiozy), wytrzymują niskie temperatury do -272 ?C, ale nie straszne im również upały ponad 150 ?C. Są pierwszymi zwierzętami, które przetrwały bez jakiejkolwiek ochrony w przestrzeni kosmicznej w warunkach próżni i promieniowania kosmicznego. Potrafią także przetrwać kilkadziesiąt lat bez wody. Co więcej, podczas kryptobiozy zwierzęta te nie starzeją się. Nasz Wydział jest obecnie jednym z nielicznych na świecie i jedynym w Polsce ośrodkiem, który prowadzi badania ultrastrukturalne tej niezwykłej grupy zwierząt.
Apetyt na życie
Do życia potrzebuje naprawdę niewiele. Trochę wody, dwutlenku węgla i dużo, dużo słońca. Jest pionierem wśród roślin w zasiedlaniu nieprzyjaznych terenów. Znajdziemy ją na pełnej metali ciężkich hałdzie pocynkowej i na skraju lasu, gdzie przygotowuje miejsce i glebę dla bardziej wymagających gatunków leśnych.
Roślina modelowa Arabidopsis thaliana (rzodkiewnik pospolity): powszechnie występuje na terenach Północnej Ameryki, Europy, Zachodniej Afryki, Australii i Azji.
Krocionóg olbrzymi Archispirostreptus gigas (Myriapoda, Diplopoda) jest największym żyjącym krocionogiem sięgającym nawet 30 cm długości, a jego ciało może być zbudowane nawet z 72 segmentów W naturze
gatunek ten żyje w Somalii, Kenii, Mozambiku oraz Tanzanii. Jest jednym z najpopularniejszych krocionogów hodowanych na całym świecie.
Informacje mają charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych
informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni:
Uniwersytet Śląski w Katowicach.
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
bardzo fajny wydział, pomocni wykładowcy, dużo możliwości rozwoju, polecam
Studiuję biologię na USiu i uważam, że to świetne możliwości badawcze, poza przygotowaniem teoretycznym robimy też dużo fajnych eksperymentów i prowadzimy badania. Polecam z całego serca!
Uniwersytet Śląski to bardzo dobra uczelnia, z której wychodzą prawdziwi specjaliści i fachowcy
Uniwersytet Śląski stawia na innowacyjne kształcenie. Na uczelni zdobywamy wiedzę nowoczesną, czyli taką, na której będziemy mogli oprzeć prace badawcze, poszukiwania, stawianie pytań w wybranym sektorze zawodowym.
Biologia to nauka, która nikomu nie powinna być obca. Dzięki studiom na Uniwersytecie Śląskim poznajemy dokładnie to wszystko, co nas otacza, a co za tym idzie poznajemy także nas samych. To niezwykle ciekawy kierunek, interesująco prowadzony na jednej z najlepszych uczelni w kraju.
bardzo fajny wydział. Dużo laboratoriów, pomocni i zaangażowani wykładowcy.