Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Gospodarka regionalna to propozycja kształcenia, którą powinny zainteresować się osoby chcące pozyskać szczegółową wiedzę na temat projektowania rozwoju regionalnego w aspekcie przestrzennym. Studia pozwalają zapoznać się z licznymi zagadnieniami, w tym między innymi z: zasadami polityki regionalnej, programowaniem rozwoju regionalnego i lokalnego czy sferą funduszy Unii Europejskiej.
W toku kształcenia studenci zaznajamiają się z: prawnymi i administracyjnymi instrumentami planowania oraz zarządzania przestrzenią, społecznymi oraz ekonomicznymi, prawnymi i technicznymi uwarunkowaniami polityki przestrzennej, europejskimi systemami i narzędziami planowania i wspomagania rozwoju regionalnego, zasadami prognozowania i modelowania procesów przestrzennych. Ponadto poruszają się po zagadnieniach: polityki miejskiej, gospodarki przepływów i powiązań funkcjonalnych w regionie, zarządzania środowiskiem, kształtowania i zarządzania obszarami metropolitalnymi. Uczą się jak pozyskiwać i interpretować dane empiryczne o przestrzeni, wykorzystywać dane o przestrzeni przyrodniczej oraz społeczno- kulturowej do formułowania oraz weryfikacji wniosków, hipotez i problemów, stosować metody i narzędzia badawcze oraz projektować rozwiązania w zakresie planowania i zagospodarowania przestrzennego z uwzględnieniem uwarunkowań przyrodniczych, ekonomicznych, społeczno- kulturowych, formalno- prawnych i technicznych.
Co po studiach? Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu nauki? Absolwenci Gospodarki regionalnej wyróżniają się wiedzą i umiejętnościami, które razem stanowią mocną podstawę do podjęcia pracy w jednostkach administracji samorządowej, jednostkach administracji rządowej, instytucjach publicznych związanych z gospodarką przestrzenną, instytucjach i organizacjach działających na rzecz wspomagania rozwoju, a także pracowniach planistycznych i projektowych.