Ekonomia
Łódź
POKAŻ
Specjalności na kierunku ekonomia
Specjalności na kierunku ekonomia
Specjalności na kierunku praca socjalna
Studia na kierunku ekonomia to studia licencjackie lub magisterskie z obszaru nauk społecznych, których program kształcenia koncentruje się w zagadnieniach z dziedziny ekonomii i finansów oraz nauk o zarządzaniu i jakości. Studia zazwyczaj trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończą się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).
Studia na kierunku ekonomia | |
---|---|
Rok akademicki | 2023/2024 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne, online |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Uczelnie
Studia na kierunku ekonomia możesz podjąć na 47 uczelniach publicznych oraz 27 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym), niestacjonarnym oraz online | ekonomia - uczelnie >
Uzyskane w trakcie studiów umiejętności i kompetencje pozwalają absolwentom na trafną ocenę mechanizmów ekonomicznych działających we współczesnych gospodarkach zwłaszcza w kontekście postępującej globalizacji, a także na stosowanie nowoczesnych metod i analiz jakościowych i ilościowych wykorzystywanych do rozwiązywania problemów strategicznych, decyzyjnych czy operacyjnych dla rozwoju przedsiębiorstwa.
Specjalności
Współczesne studia ekonomiczne charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku ekonomia: agroekonomia, analityk giełdowy, analityk gospodarczy, analityk rynków, analityka działalności przedsiębiorstw, analityka ekonomiczno-finansowa, analityka gospodarcza, analityka rynkowa.
W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku ekonomia najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: geografia, historia, matematyka, informatyka, język obcy, język polski oraz wiedza o społeczeństwie.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Studia stacjononarne na kierunku ekonomia w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę w uczelniach niepublicznych oraz na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić. Ceny wahają się od 3240 zł do 17400 zł za pierwszy rok studiów.
Praca po studiach
Absolwenci ekonomii odnajdują się w pracy w działach finansowych, księgowości i controllingu w przedsiębiorstwach i instytucjach badawczych, a także w bankach, firmach leasingowych i ubezpieczeniowych czy w mediach jako komentator ekonomiczny.
Jeżeli myślisz o podjęciu studiów na kierunku ekonomia, to warto, byś na początku bardzo dobrze zorientował się, jakie wymagania rekrutacyjne obejmują aplikantów.
Im wcześniej przeanalizujesz, jakie przedmioty są brane pod uwagę przy rekrutacji, tym będziesz mieć większą szansę na bardzo dobre przygotowanie się do egzaminu maturalnego.
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku ekonomia:
Oczywiście, im więcej przedmiotów zdawanych na poziomie rozszerzonym, tym większa jest szansa na rozpoczęcie studiów na kierunku ekonomia. Laureaci i finaliści centralnych olimpiad przedmiotowych i konkursów ogólnopolskich w procesie rekrutacji otrzymują maksymalną liczbę punktów.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach