26.01.2024

studia MBA

Studia MBA

MBA. Do niedawna te trzy litery dla wielu studentów były trudnym do rozszyfrowania skrótem. Teraz są coraz częściej wyszukiwane w ofertach dydaktycznych. Co one oznaczają?

 

Ucz się, a będziesz masterem!

MBA to skrót od Master of Business Administration, czyli najbardziej cenionego na świecie sposobu kształcenia nowoczesnych menedżerów oraz tytułu, jaki otrzymuje się po zakończeniu nauki.

Program ten opracowany został w latach 50 XX wieku, w Stanach Zjednoczonych, a jego najważniejszym celem było kształcenie wyspecjalizowanej kadry na wzór pierwszej amerykańskiej szkoły biznesu. A jak studia MBA wyglądają obecnie?

To zaawansowany proces kształcenia przeznaczony przede wszystkim dla tych, którzy poważnie myślą o zajmowaniu kierowniczych stanowisk, zarządzaniu średnią bądź dużą firmą, czy też pełnieniu obowiązków menedżera różnych stopni.

 

Ile trwają studia MBA?

Studia MBA trwają dwa lata i realizowane są w ramach studiów podyplomowych. Oferowane są coraz częściej przez polskie uczelnie i głównie skupiają się na przygotowaniu słuchaczy do zaistnienia na rynku, zarówno krajowym, jak i zagranicznym.

A co jest kluczem do sukcesu? Połączenie teorii z praktyką. Cztery semestry nauki, dzięki której możliwe jest pogłębienie wiedzy z zakresu dziedzin takich jak: zarządzanie, ekonomia, marketing, finanse, czy rachunkowość.

Co istotne, aby podjąć studia MBA nie trzeba wcale posiadać dyplomu ukończenia studiów magisterskich na wymienionych kierunkach, choć – co oczywiste – absolwentom tych właśnie kierunków mogą się one przydać najbardziej.

 

Dla kogo studia MBA?

Kto powinien zainteresować się tymi studiami? Wszyscy ci, którzy dążą do osiągnięcia celu w postaci bycia nowoczesnym menedżerem. Co ciekawe, na zajęciach można spotkać zarówno początkujących menedżerów, jak również menedżerów wyższego szczebla i doświadczonych pracowników, którzy chcieliby nieco inaczej spojrzeć na własny biznes i branżę, w której się poruszają.

MBA to studia dla osób ambitnych i posiadających pomysł na siebie. Tego typu kształcenia nie da się obrać przez przypadek, czy też z przymusu albo zwyklej chęci posiadania dodatkowego dyplomu. Te studia to inwestycja. Inwestycja w siebie. Poważny krok w karierze zawodowej.

Właśnie dlatego największy nacisk kładziony jest na nabywanie i rozwijanie praktycznych umiejętności, rozwiązywanie potencjalnych problemów oraz analizowanie współczesnych trendów. To także nauka tego, w jaki sposób odnaleźć się w międzynarodowym środowisku, prawidłowo współpracować w zespole, prowadzić poprawną komunikację.

Studia MBA to także bardzo dobra okazja do rozwijania umiejętności językowych. Skoro student ma zostać przygotowany do wejścia w przestrzeń międzynarodowego biznesu, musi władać językiem obcym lepiej niż dobrze. Nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że zdolności językowe są niezbędnym elementem nawiązywania i utrzymywania relacji biznesowych.

 

Gdzie można podjąć studia MBA?

Studia MBA są coraz częściej oferowane przez polskie uczelnie, zwłaszcza te o biznesowym charakterze. Co niezwykle ważne, urozmaiceniu ulegają formy kształcenia oraz sposoby przeprowadzania zajęć.

Studenci uczestniczą w warsztatach, grach biznesowych, dyskusjach, spotkaniach z ekspertami. Często też oferowane są wyjazdy do uczelni partnerskich. Z tego rodzaju kształcenia płynie więcej korzyści niż tylko interesująca forma zajęć. Dyplom ukończenia studiów MBA to paszport do świata biznesu. Wiele firm postrzega ten dyplom jako świadectwo profesjonalizmu oraz dowód posiadania kwalifikacji.

Inną korzyścią są także kontakty i znajomości zawierane podczas nauki. Zdarza się, że osoby uczestniczące w procesie nauczania poznają nowych wspólników, czy współpracowników.

 

czytaj także

jakie studia wybrać

jakie są studia

jakie są kierunki studiów

jak wygląda rekrutacja na studia

jakie są terminy rekrutacji

czym są studia

Komentarze (2)

Anna odpowiedz

Witaj Piotr, ja studiuję MBA na WSKZ. Ciekawa forma kształcenia, materiały dydaktyczne obszerne i treściwe, polecam.

Piotr odpowiedz

Witam. Chcę rozpocząć od nowego roku akademickiego studia MBA. Szukam studiów podyplomowych. Proszę o opinie.

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

  • Drzwi otwarte Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
  • Dzień Otwarty Wydziału Prawa i Administracji UŁ https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJkzVRdi_LG0cRIMXhgRsDc2Q https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/45afd-uniwersytet-lodzki-kierunki.jpg Uniwersytet Łódzki
  • Drzwi Otwarte https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJiVhlHiMJqkcR3LRNnD9vans Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
  • ul. Okopowa 59,  , 01-043 Warszawa https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=ul.%20Okopowa%2059%20warszawa https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/5068d-aeh-vizja.jpg Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie
  • Dni otwarte https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/a4759-akademia-muzyczna-Lodz.jpg Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi
  • ul. św. Jadwigi 12, Wrocław https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJe5O2FNnpD0cRJYDVarV7L1g https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/05309-wyzsza-szkola-prawa-wroc.jpg Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu