Kto i dlaczego idzie na studia

Kto i dlaczego idzie na studia

26.01.2024

studia

Czy same studia wystarczą?

Dyskusje na temat tego, czy studia dają pracę, jaką przyszłość kreują i czy rzeczywiście stanowią przedsionek kariery zawodowej prawdopodobnie nigdy nie umilkną. Rozmówcy wymieniają się argumentami „za” i „przeciw”, podają różne przykłady mające poprzeć ich opinie, a nawet wskazują badania i statystyki.

Co ciekawe, w debatach na temat studiów każdy może mieć rację. Dlaczego? Ponieważ zagadnienie nie jest takie proste, a pytanie: „czy same studia wystarczą?” nie daje jednoznacznej odpowiedzi.

 

Kto i dlaczego idzie na studia

Kto idzie na studia? Jeśli wydaje się nam, że wszyscy studenci podjęli naukę dlatego, aby zdobyć wykształcenie i na jego podstawie rozpocząć karierę, to jesteśmy w błędzie. Powodów, dla których młodzi ludzie zapisują się na studia jest znacznie więcej i co ciekawe niektóre z nich wydają się być dalekie od chęci uzyskania wyższego wykształcenia.

Nie trzeba prowadzić szeroko zakrojonych badań, aby zdawać sobie sprawę z tego, że część młodych ludzi podejmuje studia, aby postawić pierwszy, poważny krok w kierunku kariery zawodowej. Inni idą na uczelnie, aby rozwijać zainteresowania i kontynuować zagłębianie się w ulubione zagadnienia, a jeszcze inni podejmują naukę z powodu presji najbliższego otoczenia.

Które podejście jest najlepsze? Na takie pytanie nie ma odpowiedzi. Jeśli niezależnie od tego, co popchnęło nas w bycie studentem zakładamy, że po uzyskaniu dyplomu rozpoczniemy nowe życie, a propozycje pracy zaczną sypać się jak z rękawa, to czym prędzej należy ostudzić swoje wyobrażenia. Dlaczego? Nie ma jednego, uniwersalnego przepisu na sukces.

Studia to poważna sprawa i traktowanie ich jak przedłużenie liceum nie jest najlepszym podejściem. Z nauką na studiach powinny wiązać się jakieś plany i pomysły na przyszłość. Powinniśmy kierować się myślą, że „idę na studia, bo chcę coś osiągnąć”, a wykreślić twierdzenie, że „idę na studia, bo wszyscy idą”.

Studia, które trwają kilka lat i bywają naprawdę intensywne, bez celu mogą być po prostu stratą energii. Ale czy odpowiednie podejście wystarczy? Stwierdzenie, że tak, byłoby nie tylko przesadnym optymizmem, ale i niemałą iluzją. Postawmy sprawę jasno. Czasy, w których przeświadczenie, że studia dają pracę odeszły – być może – bezpowrotnie. Poglądy pokroju: „idź na studia, a będziesz dobrze zarabiać”, czy też: „idź na studia, a będziesz mieć świetną pracę” albo: „z wyższym wykształceniem będziesz kimś” to hasła, które niewiele znaczą, a w obecnej rzeczywistości możemy uznać jedynie za miłe dla ucha opowieści.

 

„R” jak rzeczywistość

„Skończyłem studia i trudno mi znaleźć pracę”, „Nie pracuję w wyuczonym zawodzie”, „Robię coś niezwiązanego ze swoim wykształceniem” – czy słyszał ktoś kiedyś podobne zdania? Na pewno tak. Dlaczego? Ponieważ wszystko weryfikuje rynek. Rynek przez duże „R”.

Możemy być najlepszymi studentami, obronić pracę dyplomową na piątkę, a i tak rynek pracy zrobi bilans naszej wiedzy i umiejętności i albo rzuci nas w wir pracy i intensywnych działań zawodowych, albo każe nam poczekać na swoją szansę. Warto obalić mit mówiący, że studia dają pracę.

Studia nie dają pracy. Pracę daje rynek. Czy oznacza to, że istnieją studia lepsze i gorsze? Nie. Oznacza to, że na niektóre obszary wiedzy jest większe i mniejsze zapotrzebowanie rynku.

 

Komu potrzebne są studia?

W tytule niniejszego artykułu postawione jest pytanie: „czy same studia wystarczą?” Wszystko zależy od tego, do czego mają być potrzebne. Jeśli marzymy o karierze chirurga – to tak. Jeśli chcemy projektować roboty – także. Naturalnie, przykłady można mnożyć, ponieważ istnieją zawody, których po prostu nie da się wykonywać bez wyższego wykształcenia i posiadania bogatego bagażu wiedzy.

Same studia mogą, ale nie muszą wystarczyć – nawet w przypadku dwóch, powyższych przykładów. Jeśli chcemy mierzyć wysoko i chcemy być jak najlepsi to warto zdobywać wiedzę jeszcze poza murami uczelni. Warto mieć zainteresowania.

Czytać, oglądać, słuchać. Im więcej wiemy oraz im bardziej aktualna jest nasza wiedza, tym lepiej. Form poszerzania horyzontów jest wiele. Czekają na nas kursy, szkolenia, spotkania z ludźmi, którzy mogą pochwalić się doświadczeniem. Mówiąc krótko: jeśli chcemy być lepsi, to znajdziemy drogę, aby to osiągnąć.

Chociaż brzmi to banalnie, świat lubi ludzi, którzy wychodzą poza przyjęte standardy i ustalone ramy. Warto być aktywnym, nabywać nowych umiejętności, poznawać zagadnienia, które innym wydadzą się zbędne. Same studia mogą nie wystarczyć, ale nie oznacza to, że od razu stoimy na przegranej pozycji. Należy zmienić podejście. Nawet jeśli same studia nie wystarczą, to róbmy coś, aby powiększać przestrzeń naszych kwalifikacji. To wcale nie jest takie trudne!

 

czytaj także

jakie studia wybrać

jakie są studia

jakie są kierunki studiów

jak wygląda rekrutacja na studia

jakie są terminy rekrutacji

czym są studia

 

 

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

  • Drzwi otwarte Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
  • Dzień Otwarty Wydziału Prawa i Administracji UŁ https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJkzVRdi_LG0cRIMXhgRsDc2Q https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/45afd-uniwersytet-lodzki-kierunki.jpg Uniwersytet Łódzki
  • Drzwi Otwarte https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJiVhlHiMJqkcR3LRNnD9vans Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
  • ul. Okopowa 59,  , 01-043 Warszawa https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=ul.%20Okopowa%2059%20warszawa https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/5068d-aeh-vizja.jpg Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie
  • Dni otwarte https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/a4759-akademia-muzyczna-Lodz.jpg Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi
  • ul. św. Jadwigi 12, Wrocław https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJe5O2FNnpD0cRJYDVarV7L1g https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/05309-wyzsza-szkola-prawa-wroc.jpg Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu