Studia w formule hybrydowej

Studia w formule hybrydowej

18.06.2021

studia hybrydowe

Studia w formule hybrydowej

Gdybyśmy chcieli stworzyć ranking najczęściej używanych ostatnio słów, to słowo „hybryda” zajęłoby w nim wysoką pozycję. Jest ono używane w stosunku do wielu dziedzin; od biologii po motoryzację, a w obecnej rzeczywistości stosowane jest także w odniesieniu do kształcenia. Czym są studia hybrydowe i jak wygląda nauka w ich formule?

 

Czym jest hybryda

Najprościej rzecz ujmując hybryda to mieszanka, połączenie różnych właściwości. I właśnie na połączeniu różnych charakterów opierają się studia hybrydowe.

Taka formuła jest nie tylko efektem urozmaicania ofert dydaktycznych i form kształcenia, ale przede wszystkim rozwiązaniem przystosowanym do panujących obecnie warunków.

Jeśli przeprowadzanie zajęć w standardowej formie jest utrudnione, bądź niemożliwe z pomocą przychodzi zespolenie odmiennych elementów: studiów stacjonarnych i studiów online. Potrzeba matką wynalazków – słowa te najlepiej opisują wprowadzenie tej metody nauki.

 

Czym są studia hybrydowe

Studia hybrydowe realizują zarówno uczelnie publiczne, jak i niepubliczne. Niektóre szkoły wyższe wprowadziły taką formułę, aby urozmaicić i unowocześnić formę nauczania, a niektóre zdecydowały się na nią ze względów bezpieczeństwa. Czy różne podstawy prowadzenia tych studiów mają przełożenie na naukę? Tak. Ich fundament określa ich charakter i właściwości.

Studia hybrydowe realizowane w celu urozmaicenia kształcenia to propozycja dla tych, którzy pragną wyjść poza standardowe ramy studiowanego kierunku. Poprzez hybrydę studenci mogą zaprojektować swoje studia, a polega to na dokładaniu dodatkowych przedmiotów do tych przewidzianych w programie kształcenia.

Co najważniejsze, dodawane przedmioty mogą być niezwiązane ze studiowanym kierunkiem. Na przykład: studiujemy psychologię, ale interesuje nas także ekonomia. Zamiast próbować kształcić się na dwóch, osobnych kierunkach, w ramach jednego wybieramy kilka przedmiotów z innego, aby zaspokoić głód wiedzy. Dzięki takiemu rozwiązaniu pozyskujemy wiedzę z różnych dziedzin, na dodatek wedle własnego uznania.

Studia hybrydowe prowadzone ze względów bezpieczeństwa to zdecydowanie istotniejszy temat. Taka formuła nauki ma pozwolić na zdobywanie wykształcenia w warunkach, w których tradycyjne odbywanie zajęć na uczelni jest znacznie utrudnione. Co zrozumiałe, ta formuła studiów hybrydowych posiada inne właściwości od tej opisanej powyżej.

Studia hybrydowe w tym przypadku to połączenie zajęć stacjonarnych z edukacją zdalną oraz wyraźne rozdzielenie zajęć teoretycznych od zajęć praktycznych. Jak to dokładnie wygląda? Zajęcia teoretyczne – zazwyczaj wykłady i lektoraty – realizowane są w trybie online, natomiast zajęcia praktyczne, czyli ćwiczenia, laboratoria, czy zajęcia terenowe realizowane są na uczelni. Co warto zaznaczyć, formuła hybrydowa daje pewną dowolność w projektowaniu zajęć, zatem studia mogą się nieco różnić w zależności od uczelni.

 

Przyszłość hybrydy

Czy studia hybrydowe (w tej drugiej formie) wejdą na stałe do ofert dydaktycznych? Studia to zagadnienie, które ulega zmianom, modyfikacjom i unowocześnianiu, zatem nie można wykluczyć, że któregoś dnia taka formuła stanie się pełnoprawna i równie często oferowana co studia online. Jednak wiele osób sceptycznie patrzy na mieszankę nauki stacjonarnej z nauką zdalną, gdyż studia nie są wyłącznie przyswajaniem wiadomości, ale także funkcjonowaniem społeczności, aktywnością wśród ludzi.

Studia hybrydowe mają być rozwiązaniem. Mają być sposobem na zdobywanie wiedzy w warunkach trudnych, mocno ograniczających swobodę. A pierwsza ich forma, zakładająca dobieranie dowolnych przedmiotów w celu zaspokojenia ciekawości – trudno się z nią nie zgodzić i trudno nie przyznać, iż jest interesującą propozycją.

 

czytaj także

wszystko o studiach

ile trwają studia

jakie studia wybrać

jakie są studia

jakie są kierunki studiów

jak wygląda rekrutacja na studia

jakie są terminy rekrutacji

czym są studia

 

Komentarze (0)