Studia w formule hybrydowej

Studia w formule hybrydowej

26.01.2024

studia hybrydowe

Studia w formule hybrydowej

Gdybyśmy chcieli stworzyć ranking najczęściej używanych ostatnio słów, to słowo „hybryda” zajęłoby w nim wysoką pozycję. Jest ono używane w stosunku do wielu dziedzin; od biologii po motoryzację, a w obecnej rzeczywistości stosowane jest także w odniesieniu do kształcenia. Czym są studia hybrydowe i jak wygląda nauka w ich formule?

 

Czym jest hybryda

Najprościej rzecz ujmując hybryda to mieszanka, połączenie różnych właściwości. I właśnie na połączeniu różnych charakterów opierają się studia hybrydowe.

Taka formuła jest nie tylko efektem urozmaicania ofert dydaktycznych i form kształcenia, ale przede wszystkim rozwiązaniem przystosowanym do panujących obecnie warunków.

Jeśli przeprowadzanie zajęć w standardowej formie jest utrudnione, bądź niemożliwe z pomocą przychodzi zespolenie odmiennych elementów: studiów stacjonarnych i studiów online. Potrzeba matką wynalazków – słowa te najlepiej opisują wprowadzenie tej metody nauki.

 

Czym są studia hybrydowe

Studia hybrydowe realizują zarówno uczelnie publiczne, jak i niepubliczne. Niektóre szkoły wyższe wprowadziły taką formułę, aby urozmaicić i unowocześnić formę nauczania, a niektóre zdecydowały się na nią ze względów bezpieczeństwa. Czy różne podstawy prowadzenia tych studiów mają przełożenie na naukę? Tak. Ich fundament określa ich charakter i właściwości.

Studia hybrydowe realizowane w celu urozmaicenia kształcenia to propozycja dla tych, którzy pragną wyjść poza standardowe ramy studiowanego kierunku. Poprzez hybrydę studenci mogą zaprojektować swoje studia, a polega to na dokładaniu dodatkowych przedmiotów do tych przewidzianych w programie kształcenia.

Co najważniejsze, dodawane przedmioty mogą być niezwiązane ze studiowanym kierunkiem. Na przykład: studiujemy psychologię, ale interesuje nas także ekonomia. Zamiast próbować kształcić się na dwóch, osobnych kierunkach, w ramach jednego wybieramy kilka przedmiotów z innego, aby zaspokoić głód wiedzy. Dzięki takiemu rozwiązaniu pozyskujemy wiedzę z różnych dziedzin, na dodatek wedle własnego uznania.

Studia hybrydowe prowadzone ze względów bezpieczeństwa to zdecydowanie istotniejszy temat. Taka formuła nauki ma pozwolić na zdobywanie wykształcenia w warunkach, w których tradycyjne odbywanie zajęć na uczelni jest znacznie utrudnione. Co zrozumiałe, ta formuła studiów hybrydowych posiada inne właściwości od tej opisanej powyżej.

Studia hybrydowe w tym przypadku to połączenie zajęć stacjonarnych z edukacją zdalną oraz wyraźne rozdzielenie zajęć teoretycznych od zajęć praktycznych. Jak to dokładnie wygląda? Zajęcia teoretyczne – zazwyczaj wykłady i lektoraty – realizowane są w trybie online, natomiast zajęcia praktyczne, czyli ćwiczenia, laboratoria, czy zajęcia terenowe realizowane są na uczelni. Co warto zaznaczyć, formuła hybrydowa daje pewną dowolność w projektowaniu zajęć, zatem studia mogą się nieco różnić w zależności od uczelni.

 

Przyszłość hybrydy

Czy studia hybrydowe (w tej drugiej formie) wejdą na stałe do ofert dydaktycznych? Studia to zagadnienie, które ulega zmianom, modyfikacjom i unowocześnianiu, zatem nie można wykluczyć, że któregoś dnia taka formuła stanie się pełnoprawna i równie często oferowana co studia online. Jednak wiele osób sceptycznie patrzy na mieszankę nauki stacjonarnej z nauką zdalną, gdyż studia nie są wyłącznie przyswajaniem wiadomości, ale także funkcjonowaniem społeczności, aktywnością wśród ludzi.

Studia hybrydowe mają być rozwiązaniem. Mają być sposobem na zdobywanie wiedzy w warunkach trudnych, mocno ograniczających swobodę. A pierwsza ich forma, zakładająca dobieranie dowolnych przedmiotów w celu zaspokojenia ciekawości – trudno się z nią nie zgodzić i trudno nie przyznać, iż jest interesującą propozycją.

 

czytaj także

wszystko o studiach

ile trwają studia

jakie studia wybrać

jakie są studia

jakie są kierunki studiów

jak wygląda rekrutacja na studia

jakie są terminy rekrutacji

czym są studia

 

Komentarze (1)

Kasia odpowiedz

W 100% zgadzam się z powyższym artykułem. Teraz studiuję na WSKZ i tam wszystkie zajęcia są w formie online, więc nie muszę dojeżdżać na uczelnię i uczę się kiedy mam czas.  Kierunek jest bardzo dobrze przygotowany, zresztą wystarczy popatrzeć na kadrę dydaktyczną, która trzyma wysoki poziom.

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia