CZY WARTO IŚĆ NA STUDIA w 2024 roku?

CZY WARTO IŚĆ NA STUDIA w 2024 roku?

CZY WARTO IŚĆ NA STUDIA w 2024 roku?

26.01.2024

CZY WARTO IŚĆ NA STUDIA w 2024 roku?

W życiu każdego młodego człowieka przychodzi moment, gdy kończy on klasę maturalną i przed nim stanie tak naprawdę pierwsza, poważna decyzja, która może rzutować na je go dorosłe życie. Wtedy pojawia się pytanie – czy warto w ogóle podejmować studia, jeśli odpowiedź jest twierdząca, to wtedy w głowach wielu absolwentów pojawia się jeszcze trudniejsze pytanie – jaki kierunek studiów podjąć? W tym artykule przedstawimy wam zalety, ale także wady studiowania oraz pochylimy się nad najbardziej obleganymi kierunkami uczelni wyższych.
 

Samodzielna decyzja kluczem do sukcesu

Często zdarza się, że na nasze decyzje wpływają bodźce zewnętrzne w postaci zdania rodziców, znajomych czy nauczycieli. Niewielu jest takich, którzy mogą pochwalić się stwierdzeniem: „Poszedłem na studia, bo to była moja decyzja, moi rodzice mnie do tego nie namawiali”. W większości przypadków dzieje się właśnie odwrotnie, bo przecież jak można podjąć tak odważną i jednocześnie wiążącą decyzję, jeśli nie ma się pojęcia o tym, co chce się w życiu robić.
Jedno jest pewne, podjęcie studiów musi być decyzją przemyślaną, nie można podjąć jej w ostatniej chwili w momencie zamykania się procesów rekrutacyjnych na konkretne uczelnie. Najważniejsze w aspekcie wyborów ścieżki rozwoju powinny być zainteresowania kandydata, dopiero na drugim planie powinny znaleźć się zarobki.
 

Studia, a rynek pracy

Co roku liczba młodych ludzi podejmujących studia jest duża, mimo coraz bardziej widocznego niżu demograficznego.Ten fakt świadczy o tym, że większość młodych ludzi wciąż chce podejmować studia, bo wierzą, że są one przepustką do zdobycia wyższego wykształcenia, dobrej i pracy, a także do polepszenia standardów życia.
W marcu 2021 roku, Centrum Analiz Stowarzyszenia Koliber opublikował raport dotyczący preferencji pracodawców względem umiejętności swoich potencjalnych pracowników młodego pokolenia (raport dostępny tutaj: https://raport.koliber.org/), z którego wynika, że pracodawcy w ogłoszeniach o pracę najczęściej zwracają uwagę na takie kompetencje jak: bardzo dobra znajomość j. angielskiego w mowie i piśmie, komunikatywność i umiejętność pracy w zespole czy umiejętność pracy pod presją czasu.
Oczywiście, ktoś mógłby powiedzieć, że wyżej wymienionych kompetencji nie musisz nauczyć się na studiach, ale takich jak znajomość C++ i C#, znajomość JAVA czy języka HTML i CSS już niekoniecznie nauczysz się bez studiów, a one także znajdują się wysoko w rankingu badania. W raporcie zauważono także, że pracodawcy w większości przypadków zwracają największą uwagę na cztery aspekty: kompetencje miękkie, języki obce, zdobyte doświadczenie, dodatkowe umiejętności.
 

Studia to tylko wstęp

Należy pamiętać, że rynek pracy jest obecnie tak skonstruowany, że mimo ukończonego kierunku, istnieje prawdopodobieństwo, że nie będzie dane nam pracować w za wodzie. Zdarza się również tak, że wyższymi zarobkami może pochwalić się osoba bez studiów, jednak nie oszukujmy się – najczęściej takie osoby otrzymują pracę inną niż fizyczną dzięki znajomości swoich lub rodziców.
Niektórzy obawiają się, że zmarnują piękne lata swojego życia na niepotrzebne studiowanie, ale to nieprawda. Oczywiście istnieje prawdopodobieństwo, że w trakcie studiowania zdasz sobie sprawę, że wybrałeś zły kierunek, jednak warto uświadomić sobie wtedy, że każda lekcja czegoś nas w życiu uczy i dzięki studiowaniu jesteś bogatszy o nowe doświadczenia czy przyjaźnie zawarte na długo. Idąc na studia, wkraczasz w dorosłe życie, nie masz jeszcze ukształtowanej ścieżki zawodowej, a życie stoi przed tobą otworem. Jak chcesz przekonać się, czy to dla ciebie, bez podjęcia próby ?
Tak jak pisaliśmy wyżej, najważniejszym aspektem przy wybieraniu kierunku studiów są twoje zainteresowania. Nie pójdziesz przecież na pedagogikę, jeśli nie lubisz pracować z dziećmi, nie wybierzesz studiów medycznych, jeśli obrzydza cię widok krwi, nie pójdziesz na anglistykę,
jeśli mówisz kiepsko po angielsku itd. Weź również pod uwagę swoje kompetencje miękkie, jakie zadania przychodzą ci z łatwością i co ważne idą one całkiem nieźle. Wtedy będzie ci łatwiej dostosować się i wgryźć się w kierunek, który będziesz studiować, a później w pracę, którą prawdopodobnie podejmiesz.
 

Rozczarowany studiami?

Zdarza się tak, że po przebyciu przez I stopień studiów człowiek ma zwyczajnie dość. Może na to składać się kilka czynników, takich jak niezadowolenie z kierunku czy zmęczenie. Wtedy pojawia się dylemat pójścia na II stopień. Takimi dylematami nie zaprzątają głowy na studiach jednolitych magisterskich. Jednak w momencie, gdy zdecydujesz się na studiowanie licencjatu, to trzy lata później staniesz przed kolejnym niezwykle ważnym wyborem.
W wielu zawodach pracodawca bardzo często zwraca uwagę na twoje wykształcenie i później może niekoniecznie zależne będzie od tego możliwie zatrudnienie, a zarobki, jakie będziesz otrzymywał. Przykładowo, uzyskując dyplom licencjata na pedagogice, prawdopodobnie będziesz miał pensję w wysokości zarobków sprzątaczki w tej samej placówce. Jednak jeśli zdobędziesz tytuł magistra, wtedy twoje wynagrodzenie będzie dużo wyższe.
Kolejnym argumentem za podjęciem studiów magisterskich jest fakt, że wcale nie musisz studiować tego samego kierunku, z którym mierzyłeś się w ramach licencjatu. Często zdarza się tak, że w trakcie trzech lat studiowania uświadamiasz sobie, że nie czujesz się dobrze w tej ścieżce rozwoju lub musisz wyjechać z miasta i nie jesteś w stanie kontynuować edukacji na starej uczelni. To nic nie szkodzi, magisterkę możesz podjąć na zupełnie innym kierunku, niż wcześniej studiowałeś, a także na dowolnej uczelni. Wszystko zależy od tego, jaką ocenę uzyskałeś na dyplomie oraz od kryteriów rekrutacyjnych.
 

Innowacyjne kierunki możliwością dla każdego

Co istotne, każdego roku przybywa coraz więcej nowych kierunków studiów, dzięki czemu zagubiony absolwent mi większy wachlarz
możliwości. W roku akademickim 2020 / 21 uczelnie proponowały kilka nowych kierunków, są to m.in. Filologia fińska (Uniwersytet Warszawski), Tłumaczenie ustne (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu), Informacja w środowisku cyfrowym (Uniwersytet Łódzki).
Dzięki szerokiemu wyborowi, każdy powinien znaleźć coś dla siebie, nawet w momencie, gdy po I stopniu studiów będzie niezadowolony z wyboru. Sprawdźmy jakie kierunki są najczęściej wybierane przez absolwentów szkół średnich. Do najbardziej popularnych kierunków, nieprzerwanie od kilku lat należą: medycyna, finanse i rachunkowość, architektura, prawo, informatyka, dietetyka, psychologia.
 

Gdzie szukać informacji?

Większość uczelni ma bardzo dobrze przygotowane strony internetowe, a na nich znajdują się informatory rekrutacyjne z dokładnymi wytycznymi dla kandydata, a także rzetelnym planem studiów, siatką godzin czy przykładowymi studiami.
Ciekawym i niezwykle pomocnym zabiegiem jest także przedstawienie notki dotyczącej możliwych do podjęcia zawodów w przypadku ukończenia studiów. To przede wszystkim pomocne informacje dla ludzi, którzy na etapie wyboru nie są przekonani do podejmowanej decyzji.
Reasumując, studia wyższe otworzą przed tobą nową furtkę, dzięki której będziesz miał szansę nabyć nowe umiejętności, które zaowocują bardzo dobrze płatną pracą, doświadczenie czy znajomości i wspomnienia na całe życie. A może dzięki nim przekonasz się, że zawód, który chciałeś wykonywać przez całe życie okaże się totalnym nieporozumieniem i dzięki temu zdecydujesz się na inne kroki w swojej karierze? Z całą pewnością warto podjąć studia!
 
Bartosz Kozdój
 

Komentarze (2)

Stanoski odpowiedz pokaż odpowiedzi (1)

Mimo ,że istnieje pare tysięcy książek i kilkaset kursów o programowaniu które w większości dają większe kompetencje niż studia, autor dalej uważa że bez studiów będzie to ciężkie do nauczenia się. Witamy w Polsce - Dno.

twoja stara W odpowiedzi do: Stanoski odpowiedz

masz 100% racji stary

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

  • ul. Podchorążych 2, 30-084 Kraków https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=UNIWERSYTET%20PEDAGOGICZNY%20KRAK%C3%93W https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/40a0a-miniatura-na-miescie.jpg Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • pl. Kopernika 11a,, 45-040 Opole Uniwersytet Opolski
  • Kampus AGH https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJIZu1VqdbFkcR0RezIbqNDLI https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/b9653-agh.jpg Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
  • Kampus przy ul. Warszawskiej 24 w Krakowie https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJv9WgpARbFkcR6xkKhuEVqEE https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/b117c-politechnika-krakowska.jpg Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Dzień otwarty Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu
  • ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJCWP6Nl7MHkcRf_xabKDNoaQ https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/be790-uniwersytet-warszawski.jpg Uniwersytet Warszawski