Po których studiach najłatwiej znaleźć pracę?

Po których studiach najłatwiej znaleźć pracę?

Po których studiach najłatwiej znaleźć pracę?

18.06.2021

Po których kierunkach najłatwiej znaleźć pracę?

Które kierunki studiów gwarantują znalezienie pracy? Wszyscy, którzy stawiają takie pytanie oczekują prostej i jednoznacznej odpowiedzi. Tymczasem, nie tak łatwo jej udzielić.

 

Studia pracy nie dają

Jeszcze do niedawna funkcjonowało przekonanie, że ukończenie studiów gwarantuje znalezienie pracy. Niektórzy nawet zakładali, że tuż po otrzymaniu dyplomu praca sama ich znajdzie, a zatem wystarczy posiadać odpowiedni tytuł, aby nie musieć martwić się o zatrudnienie i dobre wynagrodzenie.

Dlaczego coraz mniej osób wyznaje tę regułę? Ponieważ to nie studia dają pracę. Studia dają wykształcenie, a pracę daje rynek. Poza tym, rynek nie ma pracy dla wszystkich. Wystarczy zajrzeć na dowolny portal z ogłoszeniami o pracę, aby się o tym przekonać.

Błędne myślenie o powiązaniu kształcenia z zatrudnieniem nie jest domeną kandydatów, ale także samych uczelni, które kreślą przed kandydatami interesujące i barwne kariery, które potem okazują się wyłącznie zabiegiem mającym na celu przyciągnięcie na studia.

Owszem, po zakończeniu nauki i z dyplomem w kieszeni łatwiej jest znaleźć pracę, ale w zdobywaniu wyższego wykształcenia nie chodzi o to, aby po jego osiągnięciu zadowolić się czymkolwiek i zdobyć „jakąś” pracę, ale chodzi o to, aby realizować plany, pracować w wyuczonym zawodzie, w obszarze zgodnym z pozyskaną wiedzą i robić to, co sprawia przyjemność i daje satysfakcję.

Cóż z tego, że po latach intensywnej nauki i osiąganiu dobrych wyników absolwenci niektórych kierunków pracują w najbardziej odległych od kierunku kształcenia zawodach?!

 

 

Informatyka i…długo, długo nic?

Gdybyśmy zapytali grono przypadkowych osób o to, po których kierunkach, ich zdaniem, najłatwiej jest zdobyć pracę, możemy być pewni, że w odpowiedziach pojawią się: informatyka, kierunek lekarski, budownictwo, czy logistyka.

Osoby udzielające tych odpowiedzi będą miały rację, ponieważ wymienione kierunki kojarzą się z postępem, rozwojem, czymś niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania – z dobrodziejstw informatyki korzystamy każdego dnia, ktoś musi leczyć ludzi i wykonywać operacje, gdzieś trzeba mieszkać, jakoś należy sprowadzać towary.

Trudno zatem stanowczo stwierdzić, że na ludzi wykształconych w tych kierunkach zapotrzebowanie drastycznie spadnie, bądź zaniknie w ogóle. A czy oznacza to, że na inne profesje zapotrzebowania nie ma?

Warto podkreślić, że nie ma studiów lepszych i gorszych. Rzecz w tym, że na wiedzę z określonych obszarów istnieje duże zapotrzebowanie na rynku, a na wiedzę z innych obszarów istnieje niewielkie zapotrzebowanie. Wracając do naszych wyimaginowanych ankieterów- aby przekonać się, że przynajmniej część ich odpowiedzi była trafna wystarczy zajrzeć na portale z ogłoszeniami o pracę.

Niektóre z nich, oprócz zakładek „oferty pracy”, „porady”, czy „stwórz CV” posiadają zakładki „praca w branży IT” – to pokazuje, jak intensywnie poszukiwani są ludzie przygotowani do pracy w tym sektorze. Jak wiemy, informatyka to niezwykle szeroka dziedzina i między innymi dlatego ofert pracy jest tak wiele, gdyż dotyczą różnych obowiązków i stanowisk. Ale wystarczy w puste pole wyszukiwarki takiego portalu wpisać słowo „informatyka”, aby otrzymać długą listę miejsc, do których można aplikować.

 

 

studia praca

 

 

Liczby nie kłamią

Co pewien czas branżowe portale internetowe i czasopisma publikują rankingi najlepiej płatnych zawodów. Chociaż niektóre dane mogą różnić się w zależności od tego, kto dany ranking zbudował i przedstawił to jednak różnego rodzaju notowania miewają punkty wspólne. W zeszłym roku opublikowano rankingi dotyczące najlepiej płatnych zawodów w 2019 roku. Pojawiały się w nich zawody takie jak: project manager, analityk finansowy, czy programista, a miejsca na podium zajmowały:

 

RANKING PRACUJ.PL:

  • Product Owner ze średnim wynagrodzeniem: 12 000 zł,
  • Digital Manager ze średnim wynagrodzeniem: 11 500 zł,
  • Category Manager ze średnim wynagrodzeniem: 11 000 zł.

 

RANKING KODILLA:

  • IT Project Manager z wynagrodzeniem sięgającym: 11 330 zł,
  • Programista JAVA z wynagrodzeniem sięgającym: 11 900 zł,
  • Architekt- projektant systemów IT z wynagrodzeniem sięgającym: 13 030 zł.

 

RANKING BUSINESS INSIDER:

  • Brand Manager z wynagrodzeniem dla najlepszych: ponad 11 400zł,
  • Specjalista do spraw bezpieczeństwa IT z wynagrodzeniem dla najlepszych: ponad 12 000 zł,
  • Key account manager z wynagrodzeniem dla najlepszych: ponad 12 400 zł.

 

Czy rankingom można ufać?

To zasadne pytanie. Jak wiemy rynek bywa zmienny i niewykluczone, że przyszłoroczne notowania będą wyglądały zgoła inaczej. Portal intervieme.pl opublikował ranking zawodów, które będą cieszyły się dużą popularnością w obecnym, 2021 roku. Według niego, w pierwszej dziesiątce zawodów przyszłości w naszym kraju znajdują się:

 

1. Specjalista z branży IT

2. Biotechnolog

3. Logistyk

4. Inżynier elektrotechnologii

5. Lekarz / Pracownik usług medycznych

6. Trener / Dietetyk

7. Specjalista do spraw finansowych / Doradca do spraw finansów osobistych

8. Analityk big data / Data scientist

9. Grafik komputerowy

10. Pracownik naukowy

 

Czy wszelakie rankingi i notowania wysyłają nam sygnał, że inne branże i zawody znikną, bądź stracą na wartości? Nie. To, że na aktualnych listach zawodowych przebojów nie ma niektórych zawodów nie oznacza, że nagle przestaną być potrzebne.

Aby nie popaść w zniechęcenie spowodowane brakiem naszego wymarzonego zawodu w rankingu, można przejrzeć notowania dotyczące miesięcznych wynagrodzeń w różnych sektorach.

Należy pamiętać o tym, że zarobki mogą różnić się w zależności od tego, w którym województwie pracujemy i w którym mieście. Przykład? Według portalu wynagrodzenia.pl przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w budownictwie w województwie kujawsko- pomorskim wynosiło 5 244 zł, natomiast w województwie dolnośląskim 6 404 zł. Takie różnice mogą występować w każdej branży.

 

 

jakie studia

 

 

Co studiować?

Rankingi, notowania i dane statystyczne dostarczają pewnej wiedzy, ale potrafią również wprowadzić zamieszanie i wywołać wątpliwości. Przyjmijmy, że naszym marzeniem były studia artystyczne.

Czy po przeczytaniu rankingu, który zapowiada, że za kilka lat największe zapotrzebowanie będzie na specjalistów z zakresu fizyki jądrowej mamy porzucić plany o podboju świata sztuki i czym prędzej zasiąść do zgłębiania zagadnienia rozszczepienia jądra atomowego? Oczywiście, że nie. Rankingi nie mówią nam, że stanowiska w nich niezawarte nie mają racji bytu.

Poza tym, z przymrużeniem oka możemy powiedzieć, że gdyby wszyscy studiowali te kierunki, z którymi łączą się najwyższe wynagrodzenia i prestiż wynikający z występowania w rankingach to żywilibyśmy się wyłącznie dietą pudełkową, zabiegi medyczne przeprowadzalibyśmy sami po obejrzeniu tutorialu w Internecie, a przyszłe pokolenia uczyłyby wątpliwej jakości roboty.

 

Najpopularniejsze kierunki studiów 2020/2021 na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich

Według ogólnej liczby zgłoszeń kandydatów (powyżej 8 tys.):

źródło: gov.pl

Czytaj dalej: wszystkie kierunki studiów

 

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia