Przydatne rzeczy na studia

Przydatne rzeczy na studia

Przydatne rzeczy na studia

18.06.2021

Przydatne rzeczy na studia

Kandydaci na studia, jak również świeżo upieczeni studenci poszukują odpowiedzi na liczne pytania. Jedno z nich dotyczy tego, jakie przedmioty powinny znaleźć się w studenckim zestawie? W co należy się zaopatrzyć idąc na studia?

Przypomnijmy sobie jakie przedmioty musieliśmy posiadać będąc w liceum? Długopisy, ołówki, zeszyty, linijki, cyrkle, bloki rysunkowe… Czy taki sam zestaw obowiązuje nas na studiach? Nauka w liceum, nawet w klasach o określonych profilach, nastawiona jest na kształcenie ogólne, a zatem na poznanie w mniejszym bądź większym stopniu obowiązujących w programie przedmiotów. Studia, nie dość że są dobrowolnie obieranym etapem kształcenia, to jeszcze nastawione są na konkretne dyscypliny.

Każda profesja kojarzy nam się z jakimś atrybutem. Lekarz ze stetoskopem, nauczyciel z dziennikiem, dziennikarz z mikrofonem. Bycie studentem, choć nie jest profesją, to również może wymagać posiadania pewnych przedmiotów, znaków rozpoznawczych. Co istotne, mogą być one jednakowe dla wszystkich, jak również dedykowane.

 

Studenckie „must have”

W Internecie bez problemu odnajdziemy liczne artykuły dotyczące tego, jakie przedmioty powinien posiadać każdy student. Czytając je można odnieść wrażenie, że studia to wyprawa na bezludną wyspę, albo ekspedycja w najdziksze tereny.

Autorzy podpowiadają, że oprócz zestawu długopisów, kalendarza i segregatorów warto posiadać scyzoryk, kubek termiczny, a nawet menażkę. Trudno powiedzieć jakie doświadczenia leżą u podstaw powstania takich poradników, ale jeśli studia to najcięższy do przeżycia obóz przetrwania, to oprócz długopisów i kubka termicznego powinno posiadać się jeszcze ponton, kanister z benzyną i pięciokilogramowy worek czosnku – tak na wszelki wypadek.

Zanim jednak internetowe artykuły na temat produktów, które każdy student posiadać powinien przekonają nas i skuszą do zakupów, warto zastanowić się nad tym, czy posiadanie ich jest rzeczywiście niezbędne? Czy bez lokalizatora, tablicy korkowej i pojemnika na domowej roboty muffiny można ukończyć studia?

Czy brak najnowocześniejszego tabletu, kieszonkowego skanera i mini- lodówki sprawi, że nie damy sobie rady? Odpowiadanie na podobne pytania wydaje się stratą energii. Można jedynie zaznaczyć, że ukończenie studiów możliwe jest bez posiadania nawet jednego długopisu.

Naturalnie, będąc studentem warto posiadać pewne przybory, ale obkładanie się różnego rodzaju gadżetami nie sprawi, że będziemy lepszymi studentami. Przedmioty są tylko przedmiotami, a na studiach zdecydowanie bardziej przydatne jest to, co niematerialne. Czyli? Punktualność, odpowiedzialność, skrupulatność.

Łatwo zauważyć, że liczne artykuły nie wspominają o tym, że studia to szerokie zagadnienie i nawet jeśli będziemy potrzebować jakichś przedmiotów, to ich zestaw będzie wyglądał inaczej na studiach informatycznych, studiach artystycznych, studiach sportowych, czy studiach wojskowych. Hasło „studia” zawiera w sobie zbyt wiele różnorodnych zagadnień, aby wszystko i wszystkich wrzucać do jednego worka.

 

Pomoce naukowe na pomoc

Jeśli zestawy przedmiotów niezbędnych do przetrwania na studiach możemy traktować z dystansem, tak zagadnieniu pomocy naukowych warto przyjrzeć się bliżej i z większą uwagą. Czym są pomoce naukowe? Z racji tego, że studia to różnorodne i wielodziedzinowe pole edukacyjne, pomoce naukowe mogą mieć różną formę i nie muszą to być wyłącznie książki. Wszystko zależy od tego, co studiujemy i co pomoże nam pozyskać dodatkową wiedzę, nierzadko w nieszablonowy sposób.

Pomocami naukowymi mogą być zatem czasopisma, filmy, publikacje, dzienniki, artykuły prasowe, audycje radiowe i telewizyjne, a nawet różnego rodzaju pamiątki. Ze wszystkiego bowiem można pozyskać jakąś wiedzę.

Co ważne, dostęp do nich jest coraz łatwiejszy. A co z Internetem? Internet to kopalnia wiedzy i trudno znaleźć osobę, która z tej kopalni nie korzysta. Należy jednak uważać. Mówiąc wprost, nie wszystko co przeczytamy w Internecie jest prawdą. Zawsze warto szukać głębiej i zapełniać bagaż wiedzy wiadomościami z wielu źródeł.

 

Nie przedmiot zdobi studenta

Przez chwilę pomyślmy o tym, jak studiowano przed laty. Spróbujmy wyobrazić sobie jak wyglądał student pięćdziesiąt, czy sto lat temu? Niezależnie od tego jak w naszych głowach prezentuje się student z przeszłości, to i tak odbiega on od obrazu studenta współczesnego. Dlaczego warto zajrzeć do tego, co było kiedyś? Aby uświadomić sobie, że w osiąganiu wyników istotne jest nie to, co oraz ile posiadamy.

Jednym wydaje się to smutne, a drugim normalne, że wiele elementów życia podgryzanych jest przez komercjalizację. Jak widać, nie omija ona również tematu studiowania. Kto wie, być może niedługo powstaną poradniki wyjaśniające jak należy ubierać się w semestrze zimowym, a jak w semestrze letnim i jakie kolory najlepiej pasują do studentów zarządzania, a jakie do studentów weterynarii. I nie można założyć, że nikt z takowych porad nie skorzysta.

Wszelakie poradniki powinny dotyczyć przede wszystkim tego, jak ułatwić sobie proces studiowania i na jakie elementy związane z życiem studenta zwracać baczniejszą uwagę. Jeśli skupimy się na tym, co drugorzędne to studiowanie będziemy mogli porównać do popularnego obecnie biegania, w którym to coraz częściej ubiór biegacza jest istotniejszy od jego aktywności.

 

To, co potrzebne

O przedmiotach, które będą nam potrzebne dowiemy się wtedy, gdy rozpoczniemy naukę. Oczywiście, śmiało możemy założyć, że każdemu studentowi, niezależnie od studiowanego kierunku, przydadzą się takie rzeczy jak kanapka, butelka wody i tabletki przeciwbólowe. Brzmi zaskakująco? Owszem, moglibyśmy wspomnieć o tym, że warto posiadać długopis i zeszyt do robienia notatek, ale w dzisiejszych czasach długopis i zeszyt można zastąpić czymś innym – istotne jest to, aby spełniało identyczną funkcję.

Każde studia wyglądają inaczej i oferują zdobycie innego rodzaju wiedzy, na dodatek przekazywanej na inne sposoby. Warto jednak zachęcić do robienia notatek, by posiadać potem coś, z czego będziemy się uczyć. Naturalnie, zawsze możemy poprosić kolegów o udostępnienie tworzonych przez nich notatek, ale nie wszyscy są chętni do dzielenia się swoim zbiorem informacji. Warto zatem być samodzielnym.

Czy istnieją jeszcze inne przedmioty tak uniwersalne i równie przydatne jak narzędzia do robienia notatek? Pomimo rozwoju technologii, który dotyka niemal wszystkich elementów naszego życia, to pewnym niezachwianym fundamentem studiowania jest właśnie zestaw do pisania. Wiele zajęć polega bowiem na tym, aby przyswajać wiadomości przekazywane przez wykładowcę. Gdy jest ich wiele, warto je po prostu zapisać.

A co z resztą? A resztę poznamy wtedy, gdy machina studiowania ruszy na dobre, ponieważ jak już wspomnieliśmy wcześniej zestawy niektórych przedmiotów mogą być jednakowe dla wszystkich, inne mogą być dedykowane, a jeszcze innych nie trzeba w ogóle kupować, gdyż wręczane są studentom – na przykład studentom studiów wojskowych, którzy otrzymują między innymi umundurowanie.

 

Zobacz także

terminy rekrutacji na studia

jakie studia wybrać

gdzie na studia

najpopularniejsze kierunki studiów

najpopularniejsze uczelnie

najlepsze studia

jak znaleźć studia

czy warto iść na studia

studia rzeczywistość a oczekiwania

wszystko o studiach

ile trwają studia

ile kosztują studia

jakie miasto wybrać na studia

na ile uczelni można aplikować

studia po humanie

czy studia są straszne

jak jest na studiach

perspektywiczne kierunki studiów

 

Komentarze (1)

Staszek odpowiedz

Z poradnika znalezionego na innej stronie, dowiedziałem się że mini lodówka jest niezbędna, tak samo jak: menażka, namiot i kamper, a nawet mina przeciwpiechotna znajdzie swoje zastosowanie, ale po przeczytaniu tego artykułu i zapytaniu kilku znajomych, co może się przydać, dochodzę do wniosku że najlepiej jest wziąć długopis, zeszyt a dalej co będzie to będzie...

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia