Gdzie mieszkać podczas studiów?

Gdzie mieszkać podczas studiów?

Gdzie mieszkać podczas studiów?

26.01.2024

Gdzie mieszkać podczas studiów. Akademik czy mieszkanie

Wybór uczelni wyższej to jedno ale prawdziwy problem może pojawić się przy decyzji o miejscu zamieszkania. Wielu studentów podążając za marzeniami i ku wspaniałej karierze zawodowej podejmuje się wyjazdów z rodzinnych miast, by móc rozpocząć nowy etap w życiu, w nowym miejscu.

Od wielu lat trwa spór, bądź raczej dylemat, wśród przyszłych studentów nad rodzajem tymczasowego mieszkania. Rozpoczynając poszukiwania z pewnością każdy weźmie pod uwagę kilka czynników: niskie koszty, które pozwolą opłacić kawałek prywatnej przestrzeni wraz z możliwością przygotowania obiadu przynajmniej co drugi dzień, a także udogodnienia w postaci lokalizacji, warunków do nauki i znakomitych okoliczności do imprez z przyjaciółmi. 

Mieszkanie czy akademik

Pierwszą i najtańszą opcją jest dom studencki, tzw. akademik, który jest zbiorowym miejscem zamieszkania studentów w podobnym wieku. Innym droższym wariantem jest wynajęcie mieszkania w dowolnej lokalizacji wraz z kilkoma dowolnymi znajomymi, dzięki czemu uzyskamy pełną swobodę.

Jeśli zaś jesteś osobą, która pragnie skupić się na nauce w ciszy i spokoju, dobrą opcją może być tzw. stancja, czyli wynajęcie jedynie pokoju w mieszkaniu właściciela, mając dostęp także do podstawowych  funkcji w innych pomieszczeniach. 
 
akademik
 

Wady i zalety

akademik

Przyjrzyjmy się tym dylematom bliżej. W latach dwudziestych XX wieku powstał pierwszy w Polsce dom studencki, który cieszył się dużą popularnością i był idealnym rozwiązaniem dla wielu studentów. Akademiki po dzień dzisiejszy dzielnie przyjmują pod swój dach młodych ludzi,  dążących do rozwoju na poziomie wyższym.
Przeprowadzka do innego miasta, często dużo większego od miejscowości rodzinnej sprawia, że na wykształcenie trzeba poświęcić nie tylko czas, ale i pieniądze.  I właśnie pod tym względem akademiki nie mają sobie równych.  „Oczywiście znaczącym argumentem za tym, by zamieszkać w akademiku była wysokość opłat oraz dobry dojazd na uczelnię.”  Trudno nie zgodzić się  z Karoliną z Uniwersytetu Łódzkiego, która już trzeci rok, bez zmartwień, opłaca swoje cztery kąty, a lokalizacja sprawia, że naprawdę ciężko spóźnić się na poranne zajęcia.
Ponadto, mieszkając wraz z dziesiątkami innych studentów na sąsiednich piętrach, mamy możliwość poznać wielu wartościowych ludzi, a koleżanka z pokoju może stać się najlepszą przyjaciółką. Nieodłącznym elementem każdych studiów są oczywiście imprezy, integracje i wspólne świętowanie zaliczonej sesji, a takie wieczory organizowane są przede wszystkim w akademikach! Jest to idealne miejsce, by przeżyć niezapomniane chwile oraz poczuć się jak prawdziwy student. 
Kolejnym atutem jest dobre wyposażenie „dsów”. Najczęściej spotykane są pokoje dwuosobowe z osobistymi biurkami, łóżkami i szafami, a także dostępem do obszernych aneksów kuchennych. „ Dużym udogodnieniem jest dostęp do pralni i satelity telewizyjnej, a nawet stołu tenisowego.” – dodaje Justyna, studentka 1 roku II stopnia na Wydziale Nauk o Wychowaniu. 
Jednak z biegiem lat zmienia się podejście. Akademiki skarżą się na coraz mniejszą liczbę studentów, wiele miejsc zostaje niezapełnionych. Dlaczego tak się dzieje?  ”Prowadzony  jest tutaj specyficzny tryb życia. Imprezy czy głośne rozmowy, które na dłuższą  metę stają się nie do wytrzymania.  Kiedyś myślałam, że fanie jak panuje taki „studencki” klimat, ale chyba z wiekiem już z tego wyrosłam.” – przyznaje studenta pedagogiki.  I nie ona jedna.
Problem hałasu i ogólne zakłócanie spokoju jest  głównym powodem, dla którego studenci przekreślają  opcję zamieszania w domu studenckim. Potrzeba komfortowego  życia zaczyna dominować nad potrzebą zaoszczędzenia pieniędzy wkładanych w utrzymanie. Inną wadą z pewnością jest brak prywatności, każdą przestrzeń musisz z kimś dzielić i rzadko kiedy możesz  w spokoju  powtórzyć notatki na zbliżające się kolokwium. 
 
mieszkanie dla studenta
 
mieszkanie
Akademiki jednak nie są obowiązkowe i szybko pojawia się opcja druga – wynajęcie mieszkania. W tym przypadku dużym argumentem okazuje się swoboda w lokalizacji oraz w doborze towarzystwa.
”Przez pierwszy rok mieszkałem z osobami które znałem już wcześniej więc miałem do nich zaufanie. W akademiku nie zawsze jest taka możliwość”  - odpowiada Adrian z Wydziału Nauk Geograficznych.
Gwarancja dogadania się z osobami z najbliższego otoczenia to spory sukces, ponadto posiadanie własnego, prywatnego pokoju zapewnia ciszę i spokój, który jest niezbędny do nauki. Owszem,  zdarzają się hałasy czy pogawędki do późna w nocy, jednak można w prosty sposób znaleźć na to  rozwiązanie. „Szanujemy swój czas dlatego jeśli ktoś ma coś do zrobienia to o tym mówi. Staramy się, by była cisza,  gdy ktoś z nas musi się uczyć, więc wcześniej informujemy o tym.” – opowiada Ania z kierunku Studiów Regionalnych, która teraz mieszka z trzema współlokatorami i nie wyobraża sobie wynajmu mieszkania w pojedynkę.
Nie da się zaprzeczyć, że decydując się na życie w bloku otrzymamy spokój (szczególnie pod koniec każdego semestru), przestrzeń dla siebie oraz wygodę. Ponadto, „jeżeli chodzi o współlokatorów to nie przeszkadzają mi. Ich obecność jest nawet na rękę, ponieważ  niektóre rzeczy do mieszkania możemy kupować  wspólnie,  co zmniejsza koszty.„
A biorąc pod uwagę środki finansowe możemy spotkać się z różnymi opiniami. Powszechnie, wynajem mieszkania jest uważany za droższą inwestycję, niż pokój w akademiku. Wszystko jest oczywiście zależne od lokalizacji oraz własnych wymogów. Według doświadczeń studentki III roku  na UŁ  „..dzieląc średnie koszty wynajmu dwupokojowego mieszkania w Łodzi, dajmy na to na 4 współlokatorów, każdy płaci praktycznie tę samą cenę co za pokój dwuosobowy w akademiku (tylko z kuchni i łazienki nie korzysta całe piętro)”. 
Przeważnie jednak trudno o tak dobre oferty, biorąc pod uwagę na przykład mniejszą liczbę współlokatorów, dlatego koszty utrzymania w bloku mieszkalnym są uważane za wadę.
Ponadto, studenci muszą znosić wzajemnie swoje przyzwyczajenia i zachowania, które mogą objawiać się w przesadnym bałaganieniu lub zapominalstwie o stercie naczyń w zlewie. Niektórzy mogą mieć  tendencje do nocnych spacerów po mieszkaniu lub wracaniu z miasta o 4. rano, z chęcią podzielenia się  tym wyczynem z resztą współlokatorów. Tym samym zdarzają się sprzeczki, które w zasadzie są nieuniknione, na przykład gdy  kogoś odwiedzą znajomi  i przypadkiem zostaną na kilka dni. 

Co wybrać

Wybór  miejsca zamieszkania może sprawiać problemy i przez kilka tygodni spędzać sen z powiek. Po pierwsze,  zamiast kierować się zdaniem innych, lepiej zastanów się nad swoimi oczekiwaniami i potrzebami. Być może okażesz się duszą towarzystwa w akademiku lub, po podliczeniu finansów, stwierdzisz, że możesz pozwolić sobie na dopłatę  w ramach prywatnej przestrzeni.

Po drugie, decyzja ta nie musi obowiązywać przez cały tok studiów, ponieważ ma jednie pewien okres ważności. Równie dobrze, co roku możesz mieszkać w innym miejscu.  Każdy z nas dostrzeże inne wady i zalety  zarówno na temat akademika, jak i wynajmu domu.  Jeden student  w szczególności zwróci uwagę na niższe koszta, inny na komfort i możliwość zamieszkania z przyjaciółmi.  Jednak  w większości przypadków pomaga rozmowa, przestrzeganie regulaminu i wzajemny szacunek.
 
 
Zobacz także nasze prowówania kosztów mieszkania w akademikach i wynajmu mieszkania w artykułach:

1. Akademik czy mieszkanie w Łodzi?

2. Akademik czy mieszkanie w Warszawie?

3. Akademik czy mieszkanie we Wrocławiu?

4. Akademik czy mieszkanie w Krakowie?

5. Akademik czy mieszkanie w Poznaniu?

6. Akademik czy mieszkanie w Lublinie?

7. Akademik czy mieszkanie w Olsztynie?

8. Akademik czy mieszkanie  w Gdańsku?

9. Akademik czy mieszkanie w Szczecinie

10. Akademik czy mieszkanie Toruniu

11. Akademik czy mieszkanie w Bydgoszczy

12. Akademik czy mieszkanie w Gorzowie Wlkp.

13. Akademik czy mieszkanie w Katowicach

14. Akademik czy mieszkanie w Częstochowie

15. Akademik czy mieszkanie w Zielonej Górze

16. Akademik czy mieszkanie w Kielcach

17. Akademik czy mieszkanie w Opolu

18. Akademik czy mieszkanie w Olszynie

19. Akademik czy mieszkanie w Rzeszowie

 

 

Komentarze (4)

Jansen odpowiedz

Szukając mieszkania dla siebie warto zajrzeć na stronę portalenieruchomosci.pl, gdzie można znaleźć wiele ciekawych ofert.

Dagna odpowiedz pokaż odpowiedzi (1)

na wakacje rzeczy możecie zostawić w Less Mess Storage !

Klaudia W odpowiedzi do: Dagna odpowiedz

Skorzystałam i polecam, bardzo fajny pomysł z tym wynajmem. Nie muszę wynajmować ogromnej hali, wystarczyło mi pół metra i miałam problem z głowy.

redrose odpowiedz

Polecam nową inwestycję w Łodzi - Apartamenty Zdrowie! http://www.apartamentyzdrowie.pl/

wsaib

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

  • Drzwi otwarte Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
  • Dzień Otwarty Wydziału Prawa i Administracji UŁ https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJkzVRdi_LG0cRIMXhgRsDc2Q https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/45afd-uniwersytet-lodzki-kierunki.jpg Uniwersytet Łódzki
  • Drzwi Otwarte https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJiVhlHiMJqkcR3LRNnD9vans Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
  • ul. Okopowa 59,  , 01-043 Warszawa https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=ul.%20Okopowa%2059%20warszawa https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/5068d-aeh-vizja.jpg Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie
  • Dni otwarte https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/a4759-akademia-muzyczna-Lodz.jpg Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi
  • ul. św. Jadwigi 12, Wrocław https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJe5O2FNnpD0cRJYDVarV7L1g https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/05309-wyzsza-szkola-prawa-wroc.jpg Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu