Dieta śródziemnomorska, ketogeniczna, wegańska czy kopenhaska – ile osób, tyle diet. Każdy, kto choć raz był na diecie wie, że wiążą się one z wyrzeczeniami, utratą ulubionych produktów i liczeniem kalorii. Tylko czy zawsze tak jest? Jak zrobić, żeby dieta przynosiła efekty, a do tego smakowała i była pełna wartości odżywczych? Co zrobić, by dieta stała się stylem życia?
Z pomocą przychodzą nam dietetycy! Grono wyspecjalizowanych trenerów, może pomóc swoim podopiecznym w sposób mądry i rozważny. Smaczny i przynoszący efekty. Co zrobić, by zostać dietetykiem? W dzisiejszych czasach jest wielu dietetyków-samozwańców – influencerów, prowadzących blogi, vlogi lub kanały na popularnych mediach społecznościowych. Niestety, nie każdy z nich ma odpowiednią wiedzę i umiejętności, by w sposób zrównoważony i odpowiedzialny, pomagać swoim klientom.
Co więcej, takie osoby mogą wyrządzić ludziom więcej szkody niż pożytku – nieodpowiednim bilansem diety mogą pogorszyć ich wygląd i samopoczucie. Jak nauczyć się być dobrym dietetykiem-specjalistą? Naprzeciw dzisiejszym potrzebom wychodzą wrocławskie uczelnie. Studiując dietetykę, młody człowiek może dowiedzieć się, jak w sposób odpowiedzialny, pomagać osobom z zaburzeniami odżywiania.
Program studiów i przedmioty
Wrocławskie uczelnie wyższe tak opracowały swoje programy, by każdy absolwent tego kierunku mógł zostać profesjonalnym specjalistą w dziedzinie odżywiania i dietetyki. Po studiach, absolwenci nie powinni mieć problemu ze znalezieniem pracy w tej dziedzinie. Szczególnie, że kierunek ten jest coraz bardziej popularny, a zapotrzebowanie na dobrych dietetyków wciąż rośnie.
Przedmioty, których uczyć się będzie każdy student dietetyki są tak ułożone, by nabywana wiedza nie przerastała potencjalnego absolwenta, a raczej wynikała z poznanych już wykładów.
Poniżej znajduje się przykładowa lista przedmiotów:
-
Anatomia człowieka
-
Fizjologia człowieka
-
Podstawy żywienia człowieka
-
Historia medycyny
-
Podstawy psychologii
-
Mikrobiologia ogólna i żywności
-
Edukacja żywieniowa
-
Etyka
-
Etnodietetyka
-
Rola rodziny w żywieniu
Jaki widać, kierunek ten jest mocno związany ze studiami medycznymi, dlatego ważne jest, by przyszły kandydat na studenta lubił biologię oraz chemię. To na pewno pomoże w osiągnięciu celu – czyli ukończeniu studiów.
Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?
Wciąż rosnąca świadomość społeczna na temat zdrowego stylu życia, determinuje wśród młodych adeptów dietetyki pewne predyspozycje. Widoczny w ostatnich latach odwrót od żywności typu „fast food” ukazuje, że coraz częściej ludzie wybierają to co zdrowe i naturalne.
Przyszły student tego kierunku nie może być obojętny na wszechobecne trendy. Trzeba mieć świadomość, czym jest zbilansowana dieta oraz jakie zagrożenia może wywołać jej brak. Dobrze jest, by kandydat na te studia lubił gotować – poprzez własne doświadczenia kuchenne można poczuć, jak bardzo wpływają na człowieka różne diety – nie zawsze „skrojone na miarę” potrzeb pacjenta. Ważne, by przyszły dietetyk był empatyczny i otwarty – niektóre choroby i zaburzenia odżywiania są trudne w odbiorze dla większości społeczeństwa.
Nie od dziś wszak wiadomo, że otyłość jest chorobą cywilizacyjną, a anoreksja często łączy się z zaburzeniami psychicznymi. Lekarz tej profesji powinien więc być otwarty, musi lubić ludzi oraz potrafić ich słuchać. Co oprócz tego? Zainteresowania związane z biologią i chemią są bardzo wskazane.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Wiedza
Student dietetyki dowie się jaka jest budowa anatomiczna człowieka, jakie procesy zachodzą w organizmie oraz na jakie płaszczyzny oddziałuje dobrze zbilansowana dieta. Ponadto, pozna jak działa metabolizm, i z czego dokładnie się składa. Student będzie wiedział, jakie mogą być choroby związane z zaburzeniami odżywiania, oraz co może być tego podłożem.
W trakcie zdobywania wiedzy, młody człowiek dowie się jak w sposób rzetelny ocenić stan odżywienia organizmu człowieka, stosując odpowiednie testy i metody działania. Zbada także, jak na zaburzenia wynikające z nieodpowiedniego odżywiania wpływa otoczenie człowieka oraz miejsce, w którym się znajduje (w wymiarze fizycznym i psychicznym). Na zajęciach z dietetyki, student pozna też zasady udzielania medycznej pomocy przedlekarskiej.
Umiejętności
Czego można się nauczyć? Po pierwsze: jak zidentyfikować problem. Stosując wiedzę z zakresu dietetyki, student nauczy się stosować poznane dotąd narzędzia, w celu zlokalizowania problemu i udzielenia niezbędnej pomocy. Ponadto, studia te umożliwią mu poznanie komunikacji, ważnej dla określania potrzeb zdrowotnych pacjentów, oraz ich oczekiwań w stosunku do służby zdrowia.
Absolwent tego kierunku będzie wiedział, czym są zachowania antyzdrowotne, oraz zareaguje na nie, w imię dobra pacjenta. Dowie się, jakie podjąć działania w zakresie profilaktyki i opieki zdrowotnej, rozpozna także stany zagrożenia życia. Studia, przyniosą mu umiejętność oceny stanu odżywiania pacjenta, identyfikacji błędów i zaniedbań w zakresie zdrowego stylu życia. Student dietetyki nauczy się komunikować z pacjentem.
Kompetencje społeczne
Absolwent dietetyki, po zakończeniu studiów będzie rozumiał potrzebę doskonalenia i uczenia się przez całe życie, oraz będzie miał potrzebę rozwoju osobistego oraz naukowego. Wie, czym jest praca w grupie. Ma świadomość własnych mocnych stron oraz ograniczeń.
Student, będzie promował zdrowy styl życia oraz go propagował. Dowie się, czym jest praca w zespole oraz co zrobić, by w sposób najlepszy kierować zespołem specjalistów. By pomóc swoim podopiecznym, zdobędzie niezbędną wiedzę, by potrafić rozwiązywać problemy dotyczące odżywiania.