Dietetyka - Wrocław

Dietetyka - Wrocław

Dietetyka - Wrocław

Studia we Wrocławiu

na kierunku dietetyka

Odkryj kierunek dietetyka we Wrocławiu i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dietetyka studia Wrocław | woj. dolnośląskie

Dla kogo ten kierunek
Dziś rośnie świadomość społeczna na temat tego, jak bardzo dużą rolę odgrywa odpowiednia dieta w życiu. To ona ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Coraz częściej zwracamy uwagę na to, czy produkty, które wybieramy, są przede wszystkim wartościowe. W ostatnich kilku latach możemy zauważyć odwrót od fast foodów na rzecz zdrowego i naturalnego jedzenia. Mówi się, że otyłość jest plagą XXI w., jednak oprócz niej do chorób cywilizacyjnych można zaliczyć anoreksję oraz bulimię. Stres, kult piękna, brak motywacji sprawiają, że nasza dieta wciąż może wyglądać nie tak, jak powinna.
Dlatego wciąż potrzebni są specjaliści, którzy dzięki swojej wiedzy i zaangażowaniu, wspierać będą nasze wybory żywieniowe. Dietetyka to obecnie jedna z tych dziedzin medycznych, przed którą stoi bardzo wiele wyzwań. Studia medyczne na tym kierunku są wyjątkowo popularne, ponieważ coraz więcej osób dostrzega wpływ tego, co jemy na jakość życia. Zatem jeżeli jesteś osobą, której tego typu zagadnienia nie są obce, nauka biologii i chemii nie sprawia ci problemu, a do tego kochasz gotować, to studia na kierunku dietetyka będą dla ciebie stworzone.

Program studiów i gdzie studiować
Uczelnie we Wrocławiu przygotowały bardzo bogatą ofertę kształcenia dla wszystkich tych, którzy zainteresowani są studiami na kierunku dietetyka. Zastanów się dobrze, który z ośrodków akademickich wybrać, tak, byś miał pewność, że otrzymasz wiedzę, odpowiadającą twoim potrzebom. Możesz wybierać spośród propozycji Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich, Uniwersytetu Przyrodniczego, Wyższej Szkoły Bankowej, czy Niepublicznej Wyższej Szkoły Medycznej. Programy kształcenia każdej z tych uczelni mogą się nieznacznie od siebie różnić, jednak ich naczelną ideą jest wykształcenie najwyższej klasy profesjonalistów.
Jako student dietetyki musisz mieć świadomość, że czeka cię wiele intensywnej nauki. Studia na kierunku dietetyka muszą obejmować wiele zagadnień medycznych, tak by wiedza przyszłych abiturientów była, jak najbardziej kompletna. Zatem przedmioty, z którymi będą się spotykać studenci, obejmują nie tylko zagadnienia związane z różnego rodzaju żywieniem klinicznym. Osoby kształcące się na tym kierunku muszą być przygotowane na naukę biochemii, chemii spożywczej, czy podstawy anatomii człowieka.

Praca po studiach
Współcześnie dietetycy mają ręce pełne roboty. Na choroby cywilizacyjne takie jak anoreksja, bulimia, czy otyłość zapada z roku na rok coraz więcej osób. W takich przypadkach jednym z wielu specjalistów, który uczestniczy w procesie leczenia chorego, jest właśnie dietetyk. Nie należy zapominać, że zawód ten opiera się przede wszystkim na naukach medycznych i dietetycy w swojej pracy muszą nieustannie na niej polegać. Podstawowymi miejscami zatrudnienia dietetyką są ośrodki podstawowej opieki zdrowotnej oraz szpitale. Abiturienci tego kierunku współpracują także z osobami, które dotknięte są innymi schorzeniami – cukrzycą, nowotworami itd.
Dziś dominuje holistyczne podejście do zdrowia, a odpowiednia terapia uwzględnia nie tylko przyjmowanie odpowiednich leków, lecz także dietę. Kierunki studiów takie jak dietetyka przygotowują do aktywności, w których współpracuje się z osobami o różnych potrzebach żywieniowych. Dietetycy mogą występować w roli edukatorów, którzy swoją postawą i podejściem do życia pokazują, że dieta stanowi obecnie bardzo ważny aspekt życia.

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W MIEŚCIE WROCŁAWIU JEST KIERUNEK DIETETYKA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
  typ studiów
   tryb studiów

    Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

    grupa kierunku

     Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

     Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Dietetyka we Wrocławiu?

     Osoby, które poważnie myślą o rozpoczęciu studiów na kierunku dietetyka, muszą bardzo dobrze przygotować się do egzaminu dojrzałości. To jeden z tych kierunków studiów, znajdujący się w kręgu zainteresowań wielu abiturientów szkół średnich, jednak szansę na dostanie się na dietetykę mają jedynie najlepsi. Z racji tego, że są to studia medyczne, to już na poziomie rekrutacji musisz zaprezentować wiedzę z przedmiotów takich jak: biologia, chemia, czy fizyka. Egzaminy z tych przedmiotów nigdy nie należą do najłatwiejszych, a by znaleźć się na liście osób przyjętych, musisz zdawać je na poziomie rozszerzonym, zatem swoje przygotowania do matury rozpocznij już dziś!

     szczegółowe wymagania na uczelniach

     Harmonogram rekrutacji +

     Harmonogram rekrutacji powinien stanowić punkt wyjścia dla każdej osoby, która chce rozpocząć studia. Obowiązuje on na każdej uczelni wyższej w Polsce. Konkretne terminy, związane z rozpoczęciem rejestracji, zakończeniem rekrutacji i czasem składania dokumentów, znajdują się na stronach internetowych poszczególnych ośrodków akademickich, ich trzon pozostaje jednak podobny. Przyszli studenci mogą rejestrować się na wybrane przez siebie kierunki już na przełomie maja i kwietnia.

     Warto mieć świadomość, że w Polsce nie obowiązuje kolejność zgłoszeń, lecz liczba punktów uzyskanych podczas egzaminów maturalnych. Studia w Wrocławiu na kierunku dietetyka zaliczane są do renomowanego grona studiów o profilu medycznym. Wyniki, kto znalazł się na listach osób przyjętych, ogłaszane są na ogół w połowie lipca, czyli niedługo po ogłoszeniu wyników maturalnych.

     Nie każda osoba ma szansę dostać się na wymarzone studia podczas pierwszego etapu rekrutacji. W harmonogramach uczelni uwzględnione są także dodatkowe etapy rekrutacji na te kierunki studiów, na które nie zostały wypełnione limity miejsc. Oznacza to, że maturzyści jeszcze w sierpniu, a nawet we wrześniu dostają szansę, by wziąć udział w dodatkowej rekrutacji.

     Dokumenty rekrutacyjne +

     Jeżeli dostałeś się na studia w Wrocławiu na kierunku dietetyka, pamiętaj że do dziekanatu musisz dostarczyć zestaw podstawowych dokumentów. To będzie stanowić swojego rodzaju potwierdzenie, że wciąż chcesz być studentem tego renomowanego kierunku. Każda uczelnia indywidualnie ustala, co konkretnie powinno znaleźć się w takim zestawie dokumentów, ich trzon jest jednak bardzo podobny. Pośród dostarczanych przez ciebie dokumentów powinny się zatem znaleźć:

     • świadectwo dojrzałości uzyskane w polskim systemie oświaty;

     • świadectwo lub inny dokument, które zostały wydane poza polskim systemem oświaty (jeśli takie posiadasz);

     • aktualna fotografia;

     • potwierdzenie wniesienia opłaty rekrutacyjnej;

     • różnego rodzaju podpisane umowy.

     Pamiętaj, żeby szczegółowych informacji szukać na stronach internetowych konkretnych ośrodków akademickich. Jeżeli dokumenty nie zostaną dostarczone przez ciebie terminowo, zostaniesz skreślony z list osób przyjętych na studia.

     Opłaty rekrutacyjne +

     Opłaty rekrutacyjne stanowią w Polsce obligatoryjną część rekrutacji i sprawiają, że twoja kandydatura zostanie w ogóle rozważona. W zależności od kierunku wahają się one od 85 do nawet 150 zł i mogą obejmować jeden lub pulę kierunków. Ważne jest to, byś taką opłatę wykonał odpowiednio wcześnie, ponieważ liczy się czas księgowania przelewu, a nie data uiszczenia tej opłaty. Opłatę rekrutacyjną możesz zrobić za pośrednictwem poczty polskiej lub przy pomocy przelewu oraz płatności elektronicznych (PayU). Pamiętaj, by potwierdzenie przelewu dostarczyć także do dziekanatu uczelni.

     Przedmioty kwalifikacyjne +

     By dostać się na studia dietetyczne w Wrocławiu, powinieneś odpowiednio wcześnie przygotować się do rekrutacji. To bardzo popularny kierunek kształcenia, więc bardzo często dzieje się tak, że liczba osób chętnych przewyższa liczbę otwartych miejsc. Do egzaminów maturalnych powinieneś doskonale przygotować się zatem z przedmiotów ścisłych, wśród których obowiązkowo znajdą się biologia oraz chemia. Dodatkowym atutem będą przedmioty takie jak matematyka, czy nawet fizyka.

     Przelicznik punktów kwalifikacyjnych +

     Przelicznik punktów kwalifikacyjnych to indywidualny system ustalany przez każdą uczelnię, według którego przeliczane są wyniki z egzaminów maturalnych. Informacje na jego temat znajdziesz zawsze w zakładkach rekrutacyjnych na stronach internetowych ośrodków akademickich. To, czy dany kandydat zakwalifikuje się na studia, zależy bowiem od tego, czy przedmioty, które zdawał na maturze są punktowane w procedurze rekrutacyjnej. Każdy kierunek studiów wiąże się ze zdawaniem innych przedmiotów. W przypadku kierunków medycznych będą to oczywiście przedmioty ścisłe. Przelicznik punktów kwalifikacyjnych uwzględnia także poziom, na jakim zdawany był dany przedmiot. Maturzyści zawsze mają do wybory dwa poziomy – podstawowy oraz rozszerzony.

     Olimpiady oraz konkursy +

     Prawdziwi pasjonaci zdrowego żywienia, którzy w przyszłości chcieli by rozpocząć studia w Wrocławiu na kierunku dietetyka, mogą pomyśleć o wzięciu udziału w prestiżowych olimpiadach oraz konkursach przedmiotowych. To propozycja jedynie dla najbardziej ambitnych uczniów o bardzo rozległej wiedzy. Warto podkreślić, że jest o co walczyć, ponieważ laureaci oraz finaliści olimpiad stopnia centralnego znajdą się na listach osób przyjętych poza kolejnością. W przypadku studiów dietetycznych rozważ olimpiady takie jak:

     • Olimpiada Biologiczna;
     • Olimpiada Chemiczna;
     • Olimpiada Matematyczna;
     • Olimpiada Wiedzy o Żywności i Żywieniu.

     Pamiętaj, że bycie finalistą olimpiady nie zwalnia cię z obowiązku przystąpienia do egzaminów maturalnych.

     Jak wyglądają studia na kierunku dietetyka we Wrocławiu?

     Studia medyczne na kierunku dietetyka możesz rozpocząć zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym. Pierwsza opcja cieszy się obecnie największą popularnością, ponieważ jeżeli zdecydujesz się na kształcenie na państwowej uczelni we Wrocławiu, to nie będziesz ponosić dodatkowych opłat za czesne. Zajęcia na studiach dziennych mają także charakter regularnych spotkań w trakcie trwania tygodnia, więc wiedza zdobywana jest w sposób systematyczny.

     Z kolei studia zaoczne zadedykowane są osobom, które chciałby się kształcić, ale z różnych przyczyn nie mogą regularnie uczestniczyć w zajęciach, ponieważ na przykład pracują. Studia niestacjonarne pozwalają na równoległe podejmowanie innych, czasochłonnych aktywności, ponieważ mają formę zjazdów naukowych, odbywających się na ogół w weekendy. Warto jedynie pamiętać, że aby zniwelować różnice programowe, studenci muszą część materiału opanowywać we własnym zakresie, a kształcenie zaoczne wiąże się z uiszczaniem opłat za czesne.

      

     Program studiów i przedmioty

     Program kształcenia na kierunku dietetyka obejmuje wiele skomplikowanych zagadnień. Dietetycy stanowią współcześnie tę grupę zawodową, która jest obdarzona ogromnym zaufaniem społecznym. Aby było ono na najwyższym poziomie, dietetycy muszą dysponować rozbudowaną wiedzą z zakresu nauk medycznych. Zatem studenci będą uczestniczyć w zajęciach, które można podzielić na kilka podstawowych grup kształcenia:

     • nauki podstawowe z zakresu ścisłego;
     • pogłębione nauki biologiczne;
     • nauki o budowie i funkcjonowaniu organizmu człowieka;
     • nauki z zakresu przetwórstwa żywności;
     • edukacja żywieniowa.

      

     Zatem jak zapewne się domyślasz – program kształcenia wyjątkową intensywność w przyswajaniu wiedzy. Dietetycy muszą doskonale znać zagadnienia związane z:

     • anatomią i fizjologią człowieka;
     • patofizjologią i -morfologią;
     • biochemią;
     • czy skutków błędów żywieniowych itd.

      

     Taka rozbudowana wiedza sprawi, że podejście do pacjenta będzie holistyczne. Oczywiście każde działanie dietetyka musi opierać się na profesjonalnej wiedzy. Tylko wtedy jest szansa, że zalecenia wydane przez niego będą przynosić zamierzony skutek. Dietetyk odpowiada niejednokrotnie za zdrowie i życie swoich pacjentów, ponieważ źle dobrany plan żywienia może przynieść bardzo złe efekty. Zatem jedynie osoby w pełni wykształcone mogą wykonywać ten zawód z sukcesami.

     Warto także pamiętać, jak ważne w zawodzie dietetyka są kompetencje miękkie. To osoba, którą powinna cechować empatia oraz tolerancja. W pracy dietetyka istotna jest także umiejętność dobrej komunikacji z pacjentami. Profesjonalista będzie podchodzić do układania planu żywienia z uwzględnieniem wszystkich aspektów, które towarzyszą danej osobie. To niezwykle ważne, by pacjenci czuli się słuchani, wspierani i motywowani do działań, które znacznie poprawią jakość ich życia. Zatem studia na kierunku dietetyka również uwzględniają takie formy kształcenia, które będą rozwijać wszystkie te kompetencje.

      

     Sprawdź na w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

     DIETETYKA WROCŁAW STUDIA STACJONARNE

     DIETETYKA WROCŁAW STUDIA ZAOCZNE

      

     dietetyka studia Wrocław


     Ile trwają studia na kierunku dietetyka we Wrocławiu?

     W Polsce obecnie najbardziej popularną formą podziału kształcenia jest rozróżnienie na studia pierwszego oraz drugiego stopnia. Zalicza się do nich także dietetyka. Studenci swoją przygodę z tym kierunkiem rozpoczynają od trzyletniego cyklu nauki. W jego trakcie poznają oni wszystkie podstawowe zagadnienia, które związane są z wykonywaniem zawodu dietetyka. Zakończenie nauki na tym stopniu wiąże się z obroną pracy dyplomowej, a studenci otrzymują tytuł licencjata.

     Rozpoczęcie studiów drugiego stopnia jest gwarantem pełnego wykształcenia, które daje wszystkie niezbędne uprawnienia, umożliwiające pracę w zawodzie. Podczas kolejnych dwóch lat nauki studenci znacznie poszerzają swoją wiedzę. Oprócz tego przygotowują się oni do jednego z ważniejszych egzaminów w życiu – do obrony pracy magisterskiej, nad którą pracują podczas całego toku kształcenia na tym stopniu. Jeżeli wszystko powiedzie się pomyślnie, mogą oni z powodzeniem rozwijać swoją karierę zawodową.

      

     Sprawdź gdzie znajdziesz studia I i II stopnia na poszczególnych uczelniach:

     DIETETYKA WROCŁAW STUDIA I STOPNIA

     DIETETYKA WROCŁAW STUDIA II STOPNIA

      

     Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek dietetyka we Wrocławiu?

     Studia we Wrocławiu przyciągają co roku bardzo wielu chętnych. To jedno z popularniejszych miast akademickich o długiej tradycji kształcenia. Z kolei studia na kierunku dietetyka zaliczają się do grona prestiżowych kierunków medycznych. Czy może istnieć bardziej zachęcające połączenie? Oczywiście, że nie. Jednak, by stać się studentem dietetyki, musisz mieć świadomość, że nie są to studia stworzone dla każdego. Zastanów się, czy dostrzegasz siebie w takiej ogólnej charakterystyce:

     • fascynuje cię nauka biologii i chemii;
     • masz świadomość, jak ważna jest zbilansowana dieta;
     • uwielbiasz gotować;
     • jesteś otwarty i empatyczny.

      

     Proces rekrutacji i przedmioty

     Jeżeli dostrzegasz siebie w tej sylwetce, to możesz poważnie pomyśleć o wzięciu udziału w rekrutacji na studia na kierunku dietetyka. Pamiętaj, że to, że lubisz smacznie i zdrowo gotować, to jeszcze trochę za mało, by stać się studentem tego prestiżowego kierunku. Fascynaci dietetyki muszą zaprezentować wiedzę z zakresu nauk ścisłych już na poziomie rekrutacji. Przedmioty, które mogą otworzyć drzwi do kształcenia na tym kierunku, muszą być zdawane na poziomie rozszerzonym. A zalicza się do nich oczywiście: biologia, chemia, a niejednokrotnie także matematyka oraz fizyka. Zatem przed Tobą bardzo intensywny czas nauki. Pamiętaj, że twoje dobre przygotowanie do matury to także inwestycja na przyszłość.

     Być może jesteś osobą, która nie ogranicza swojej wiedzy do niezbędnego minimum. Jeżeli jesteś osobą ambitną, to zastanów się nad wzięciem udziału w olimpiadzie przedmiotowej. Jej laureaci oraz finaliści dostają się na listy osób przyjętych poza kolejnością. Pamiętaj jedynie, że musisz posiadać wtedy naprawdę rozbudowaną wiedzę, która znacznie wykracza poza poziom szkoły średniej. W przypadku studiów na kierunku dietetyka rozważ olimpiady takie jak:

     • Olimpiada Wiedzy o Żywności i Żywieniu;
     • Olimpiada Biologiczna;
     • Olimpiada Chemiczna itd.

      

     Jeżeli zdecydujesz się aplikować na studia medyczne we Wrocławiu na kierunku dietetyka, to nie zapomnij o terminowym uiszczeniu wszystkich opłat rekrutacyjnych. To niezwykle ważny krok, a jego pominięcie uniemożliwi ci udział w rekrutacji. Zorientuj się także, jakie dokumenty musisz dostarczyć w pierwszej kolejności do dziekanatu. Na ogół jest to świadectwo maturalne, zdjęcia do legitymacji, skany dowodu osobistego oraz różnego rodzaju podania. Wszystkie szczegółowe wytyczne znajdziesz na stronach internetowych poszczególnych wrocławskich uczelni.

     zasady rekrutacji na studia

      

     dietetyka Wrocław studia


     Jaka praca po studiach na kierunku dietetyka we Wrocławiu?

     Uczelnie we Wrocławiu kształcą najlepszych profesjonalistów, którzy w przyszłości nie muszą się martwić o perspektywy zatrudnienia. Studia na kierunku dietetyka zarezerwowane są jedynie dla najlepszych abiturientów szkół średnich, a ich ukończenie daje gwarant stabilnej pracy. Podstawowymi miejscami zatrudnienia dla dietetyków są:

     • ośrodki podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej;
     • publiczne i niepubliczne placówki szpitalne;
     • instytucje prowadzące żywienie zbiorowe: szkoły, przedszkola, sanatoria itd.;
     • placówki nadzorujące prawidłowe żywienie.

      

     We wszystkich tych miejscach absolwenci dietetyki będą mogli układać plany żywienia oraz podejmować indywidualną współpracę z pacjentami i dostosowywać ich diety do schorzeń, czy potrzeb, na który wpływ ma wiele czynników takich jak płeć, wiek, czy nawet rodzaj wykonywanego zawodu. Abiturienci dietetyki mogą również występować w roli edukatorów, którzy prowadzą działalność informacyjną z zakresu zdrowego żywienia i jego wpływu na samopoczucie oraz zdrowie.
     Ukończenie tego typu studiów medycznych to także idealna okazja do tego, by rozpocząć własną działalność gospodarczą. Dietetycy mogą w jej ramach prowadzić różnego rodzaju warsztaty i sesje terapeutyczne, podczas których będą układać jadłospisy i analizować efekty, jakie niesie ze sobą ich przestrzeganie.


     Jakie opinie mają studia na kierunku dietetyka we Wrocławiu?

     Studia na kierunku dietetyka muszą się wiązać przede wszystkim z pasją. To ona zapewnia poczucie satysfakcji.

     Michalina, studentka dietetyki we Wrocławiu, mówi:

     Od zawsze uwielbiałam gotować i zaskakiwać rodzinę oraz przyjaciół słodkimi wypiekami, które oprócz tego, że pyszne są przede wszystkim zdrowe i wartościowe. Pomyślałam, że mogłabym swoją pasję przekuć w zawód. Studia na kierunku dietetyka były świetnym wyborem, spełniają wszystkie moje oczekiwania!

     KIERUNKI MEDYCZNE W MIEŚCIE WROCŁAWIU

     Rozwiń

     POZOSTAŁE UCZELNIE W MIEŚCIE WROCŁAWIU NA KTÓRYCH JEST KIERUNEK DIETETYKA

     25 Uczelni we Wrocławiu

     Wrocław jest jednym z największych ośrodków akademickich. Na 10 uczelniach publicznych i kilkunastu niepublicznych studiuje blisko 100 tysięcy studentów. Według rankingów oceniających blisko 200 szkół wyższych, uczelnie we Wrocławiu są jednymi z najlepszych w kraju.

     Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują wrocławskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

     Sprawdź uczelnie i kierunki studiów we Wrocławiu

      


     #MUSISZ TO WIEDZIEĆ

      

      

     Komentarze (0)