Metody badań pedagogicznych

Metody badań pedagogicznych

Metody badań pedagogicznych

30.11.-0001

Metody badań pedagogicznych

Metody badań pedagogicznych to przedmiot, którego założeniem jest zapoznanie studentów Pedagogiki z metodami i technikami badawczymi stosowanymi w naukach społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem badań pedagogicznych. Jak wyglądają poszczególne etapy w strukturze takiego procesu badawczego? W jaki sposób skonstruować problem badawczy, hipotezę badawczą, dobrać wskaźniki? Tego wszystkiego dowiedzą się studenci podczas zajęć.

Dzięki zajęciom z przedmiotu Metody badań pedagogicznych studenci znają podstawową terminologię używaną w metodologii nauk społecznych, posiadają solidną wiedzę o miejscu pedagogiki w systemie nauk oraz o jej metodologicznych powiązaniach z innymi dyscyplinami naukowymi, a także posiadają wiedzę o projektowaniu i prowadzeniu badań w pedagogice, na którą składają się między innymi: znajomość zasad formułowania problemów badawczych, znajomość specyfiki poszczególnych metod, technik i narzędzi, a także kryteriów ich doboru.

Z zajęć płyną także jasno określone umiejętności. Przede wszystkim umiejętność identyfikowania podstawowych problemów współczesnych badań pedagogicznych, dokonywania analizy, założeń badawczych oraz toku postępowania badawczego, czy też przygotowywania koncepcji badań empirycznych.

idź do kierunku PEDAGOGIKA STUDIA KRAKÓW

Komentarze (0)