Jak poruszać się po mieście?

Jak poruszać się po mieście?

studia w gdańsku i gdyni komunikacja

Studia w Gdańsku i Gdyni - Jak poruszać się po mieście?

Poruszając się po Gdańsku za pomocą komunikacji miejskiej masz do dyspozycji czternaście linii tramwajowych i ponad siedemdziesiąt linii autobusowych. Wielbiciele późnych (a może raczej wszesnych?) powrotów do domu mogą korzystać z dwunastu linii „N”, kursujących przez cały tydzień między 23 a 4. Na ternie miasta zainstalowano ponad czterdzieści pięć automatów, sprzedających bilety. Brakuje niestety mobilnych biletomatów w autobusach i tramwajach. Jest za to możliwość nabycia biletów za pomocą mobilnej aplikacji na smartfona. Kupowanie biletów u kierowcy lepiej traktować jako ostateczność. Istnienie również bardzo wygodna możliwość „załadowania” biletów okresowych bezpośrednio na legitymację studencką – skorzystać z niej mogą studenci praktycznie wszystkich publicznych uczelni wyższych w Gdańsku. Warto śledzić profil gdańskiego ZTM na Facebooku – pojawiają się tam informacje o zmianach tras czy utrudnieniach w ruchu. Na terenie aglomeracji gdańskiej (tworzą ją Gdańsk, Gdynia, Sopot oraz miejscowości od Tczewa do Wejherowa i Władysławowa) działa również SKM – Szybka Kolej Miejska.
Podróżowanie rowerem jest z pewnością najzdrowszą, najmodniejszą i najbardziej ekonomiczną metodą poruszania się po ulicach. Sieć tras rowerowych w Gdańsku należy do najbardziej rozbudowanych w kraju i łącznie liczy 545 km. Dokładną mapę znajdziesz na stronie http://www.rowerowygdansk.pl/
W 2010 roku w ramach akcji "Zamów stojak rowerowy" na gdańskich ulicach i przy obiektach użyteczności publicznych (szkoły, sklepy, kina, urzędy) postawiono około 1200 stojaków, umożliwiających wygodne i bezpieczne przypięcie dwukołowych pojazdów. Parkingi rowowe znajdują się też przy dworcach i wyjściach na plażę. W maj gdańscy rowerzyści zdobyli pierwsze miejsce w konkursie "European Cycling Challenge". O zwycięstwie decydowała suma kilometrów przejechanych przez mieszkańców danego miasta w ciągu miesiąca – oczywiście na rowerze. Gdańszczanie pokonali w ten sposób niebanalną odległość 451 tysięcy kilometrów. Co roku w stolicy województwa pomorskigo odbywa się również Wielki Przejazd Rowerowy – huczna parada cyklistów. Może warto się zmoblizować i wyjeżdżając na studia zabrać ze sobą własne dwa kółka?
 

Komentarze (0)