Koszty utrzymania w Poznaniu

Koszty utrzymania w Poznaniu

koszty utrzymania w poznaniu

Koszty utrzymania w Poznaniu

Pod względem kosztów życia, Poznań nie należy do najtańszych miast w Polsce, ale nadal nie przewyższa Warszawy. Skromnie żyjąc i rozsądnie gospodarując funduszami, spokojnie można w nim przeżyć za około 1000 złotych miesięcznie.

Najtańszą, i chyba najbardziej atrakcyjną pod względem studenckiego życia, opcją na zamieszkanie w Poznaniu jest akademik. Ceny pokoi wahają się w granicach od 300 do 450 złotych i są uzależnione od liczby osób je zamieszkujących, ich standardu oraz tego, do której uczelni wyższej należą. Nieco droższą opcją jest stancja. Za pokój zapłacisz w granicach od 300 do 1000 złotych. Jeśli bardziej niż na niedrogim mieszkaniu, zależy Ci na ciszy, spokoju i prywatności, zdecyduj się na kawalerkę. Koszt wynajmu to 1000-1500 złotych.

Kolejnym wydatkiem, którego nie da się uniknąć jest wyżywienie. Najtaniej zjemy obiad w stołówce studenckiej (6,50-11 złotych), ale niewiele wydamy również w poznańskich pierogarniach, pizzeriach czy bistrach.

Doskonałą opcją na poruszanie się po Poznaniu jest wypożyczenie roweru miejskiego. Unikniesz w ten sposób stania w korkach, zadbasz o swoją kondycję fizyczną, a do tego nie zapłacisz wiele, bo już 2 złote za godzinną jazdę. Jeśli jednak nie jesteś zwolennikiem tego rozwiązania, zdecyduj się na komunikację miejską. Ceny biletów jednorazowych wahają się od 1,50 do 6,80 złotych w zależności od czasu trwania podróży. Dobrym pomysłem na zaoszczędzenie jest zakup biletu okresowego. Za semestralny zapłacimy od 155 do 380 złotych.

Rozrywki w Poznaniu zdecydowanie nie brakuje. Miłośnicy spektakli mogą wybierać spośród 13 teatrów. Bilety kosztują już od 20 złotych. Nieco tańszym rozwiązaniem będzie kino, bo film obejrzymy już za 10 złotych. Dobrą wiadomością jest to, że latem, jedni i drudzy, będą mogli oglądać swoje ulubione widowiska w plenerze - całkowicie bezpłatnie. Wielbiciele aktywnej formy spędzania wolnego czasu mogą skorzystać z ofert jednej z wielu poznańskich siłowni. Ceny karnetów zaczynają się już od 55 złotych miesięcznie.

 

Karolina Stępień

Komentarze (0)