Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Studia na kierunku terapia pedagogiczna (pedagogika korekcyjna) to studia podyplomowe, których program kształcenia trwa 1,5 roku. Studia możesz podjąć w formie online.
Terapia pedagogiczna (pedagogika korekcyjna) to studia podyplomowe we Wrocławiu, które skupiają się na przekazaniu uczestnikom umiejętności oraz wiedzy w zakresie diagnozy i terapii pedagogicznej.
Studia przygotowują absolwenta do podjęcia pracy w roli terapeuty wspierającego rozwój dzieci oraz młodzieży w instytucjach edukacyjnych.
Studia we Wrocławiu na kierunku terapia pedagogiczna (pedagogika korekcyjna) przeznaczone są dla kandydatów, którzy pracują lub przygotowują się do pracy na stanowisku wymagającym kwalifikacji do podjęcia współpracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną, potrzebującymi wsparcia w przekraczaniu trudności.
To więc idealny wybór dla nauczycieli, wychowawców, osób zatrudnionych w poradni psychologiczno-pedagogicznej, opiekunów czy pedagogów szkolnych. Kandydat musi mieć jednak przygotowanie pedagogiczne.
W przypadku osób, które go nie mają, uczelnia daje możliwość zapisania się na dwa kierunki jednocześnie. Wtedy słuchacz otrzymuje rabat na kierunek w zakresie przygotowania pedagogicznego.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Studia na kierunku terapia pedagogiczna (pedagogika korekcyjna) mają charakter kwalifikacyjny i nadają uczestnikom kwalifikacje, dzięki którym mogą podjąć pracę w roli nauczyciela w każdej placówce edukacyjnej oraz w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
Kształcenie łączy 450 godzin dydaktycznych teorii ze 180 godzinami praktyk zawodowych. W trakcie spotkań wykładowcy korzystają z nowoczesnych technik nauczania oraz materiałów multimedialnych. Omawiają treści, które bogato ilustrują przykładami z własnej praktyki pedagogicznej.
W programie uwzględniono przedmioty w zakresie wprowadzenia do logopedii, podstaw pedagogiki korekcyjnej, pedagogiki specjalnej czy organizacji procesu terapeutycznego. Praktyki zawodowe realizowane są z kolei w przedszkolach, szkołach lub placówkach systemu oświaty, a także w poradniach psychologiczno-pedagogicznych.
Studia na kierunku terapia pedagogiczna (pedagogika korekcyjna), możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Absolwenci studiów na kierunku terapia pedagogiczna (pedagogika korekcyjna) potrafią samodzielnie przeprowadzać diagnozę oraz terapię dzieci i młodzieży, która boryka się z trudnościami w uczeniu się, zaburzeniami rozwoju ruchowego, emocjonalnego lub społecznego.
Wiedzą, w jaki sposób organizować różne formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej, efektywnie wspierać rodziców i nauczycieli w rozwiązywaniu problemów wychowawczych. Dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom rozpoznają oraz zaspokajają specjalne potrzeby edukacyjne dzieci oraz młodzieży z trudnościami w rozwoju oraz uczeniu się, a także z niespecyficznymi trudnościami w rozwoju.
Konstruują diagnozę rozwojową i funkcjonalną podopiecznych, dobierając właściwe do zaburzenia dziecka techniki pracy korekcyjnej oraz kompensacyjnej. Prowadzą zajęcia specjalistyczne, korekcyjno-kompensacyjne i inne terapeutyczne aktywności dla dzieci i młodzieży mającej specyficzne i niespecyficzne trudności w rozwoju oraz uczeniu się.
Poza tym wyróżniają się umiejętnościami wykorzystywania przepisów prawa oświatowego w zakresie organizowania kształcenia, pomocy, wsparcia czy opieki dla tych dzieci w przedszkolu, szkole.
Studia na kierunku terapia pedagogiczna (pedagogika korekcyjna), trwają 1,5 roku (studia podyplomowe).
Kształcenie i zdobyte uprawnienia w zakresie terapii pedagogicznej umożliwiają absolwentom znalezienie zatrudnienia w szkole, placówce opiekuńczo-wychowawczej oraz w poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Absolwenci odnajdą się w placówkach prowadzących terapię pedagogiczną dzieci i młodzieży w formie indywidualnych oraz grupowych zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, wspomagających wychowawczą funkcję rodziny, warsztatowych, wczesnego wspomagania rozwoju.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku terapia pedagogiczna (pedagogika korekcyjna)
Studia na kierunku terapia pedagogiczna (pedagogika korekcyjna) umożliwiają absolwentom również prowadzenie samodzielnej i dopasowanej do potrzeb rynku działalności w zakresie diagnozy oraz terapii pedagogicznej. Uczestnicy po ukończeniu studiów na tym kierunku mogą więc prowadzić własny gabinet terapeutyczny.