Najważniejszą informacją dla osób, chcących podjąć naukę na studiach podyplomowych jest ta, kto może na takie studia się zapisać. Jak sama nazwa wskazuje, na studia podyplomowe mogą wybrać się osoby, które posiadają dyplom ukończenia studiów wyższych. Nie jest jednak ważne, jakie studia się ukończyło. Ponieważ na studia podyplomowe decydują się dwie grupy ludzi: Ci, którzy chcą pogłębiać swoją wiedzę w danej dziedzinie, uzupełniać wykształcenie i doskonalić czy też aktualizować swoje kwalifikacje w danej branży oraz ci, którzy z jakiegoś powodu chcą zdobyć wykształcenie w nowych kierunkach i specjalnościach oraz przekwalifikować się, by podjąć zatrudnienie w branży nie związanej z zawodem wyuczonym, bez potrzeby przechodzenia przez proces podstawowej nauki na studiach I lub II stopnia.
Kierunki podyplomowe
accounting and financial management
analiza finansowa i zarządzanie wynikami
analiza i sprawozdawczość finansowa
POKAŻ WIĘCEJ
Kierunki podyplomowe
administracja publiczna
analityka i diagnostyka chemiczna
archeologia sądowa
POKAŻ WIĘCEJ
Kierunki podyplomowe
administrowanie sieciami komputerowymi
analityka biznesowa i systemowa
android i ios - nowoczesne aplikacje mobilne
POKAŻ WIĘCEJ
Kierunki podyplomowe
bhp i systemy zarządzania bezpieczeństwem
business ethics &csr management
change management
POKAŻ WIĘCEJ
Kierunki podyplomowe
farmacja przemysłowa
logopedia kliniczna
menedżer opieki geriatrycznej
POKAŻ WIĘCEJ
Kierunki podyplomowe
instrumentalistyka
kameralistyka
muzykoterapia
POKAŻ WIĘCEJ
Kierunki podyplomowe
dyscypliny plastyczne w architekturze
interdisciplinary printmaking
malarstwo
POKAŻ WIĘCEJ
Na studia podyplomowe może pójść każdy, kto posiada wyższe wykształcenie. Organizowane są one w większości przypadków „w trybie niestacjonarnym” co oznacza, że zajęcia odbywają się wyłącznie w weekendy, czasami również w piątki, co tydzień lub co dwa tygodnie. Różnice wynikają głównie na poziomie konkretnych uczelni. Podobnie ma się sprawa z opłatami za naukę. Studia podyplomowe prawie zawsze są płatne (wyjątek stanowią studia współfinansowane z funduszy Unii Europejskiej), niezależnie od tego czy organizowane są przez uczelnie publiczne czy też prywatne. Opłaty uiszcza się za semestr nauki. Są to koszty oscylujące w granicy od 1200 do 3000 złotych za semestr - również w zależności od uczelni ale też konkretnego kierunku. Opłatę wnosi się zazwyczaj na konto uczelni. Można ją uiścić jednorazowo lub ratalnie, przy czym kwota końcowa może być rozbita tak na trzy jak i na sześć rat. Różny jest też czas trwania studiów podylomowych. Zwykle są to dwa semestry, jednak zdarzają się kierunki, gdzie studia podyplomowe trwają semestrów cztery.
Trudno określić jaką pracę można znaleźć po studiach podyplomowych, ponieważ cały sens istnienia studiów podyplomowych polega na ich uniwersalności. Studia podyplomowe służą przede wszystkim do pogłębiania wiedzy w znanej nam dziedzinie - wtedy praca, którą podejmiemy może być związana bezpośrednio z naszymi studiami licencjackimi czy magisterskimi, studia podyplomowe mogą jednak podjąć ludzie, którzy potrzebują szybko się przekwalifikować. Zmiana kwalifikacji zwykle związana jest z brakiem pracy w zawodzie wyuczonym i potrzebie odnalezienia się na rynku pracy w kompletnie innej branży. Dzięki temu geograf w ciągu roku może zyskać wiedzę i uprawnienia administratora nieruchomości, archeolog zostanie architektem ogrodów, a socjolog optometrystą. Ponieważ warto zdawać sobie sprawę, że studia podyplomowe służą do otwierania drzwi do kariery, niezależnie od wcześniejszego doświadczenia zawodowego i wykształcenia.
We Wrocławiu znajduje się kilka bardzo zróżnicowanych pod względem naukowym uczelni, na których można podjąć naukę na studiach podyplomowych.
jednostka prowadząca |
kierunki studiów podyplomowych |
Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu |
|
jednostka prowadząca |
kierunki studiów podyplomowych |
Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Analityki Medycznej | Kultura Uzdrowiskowa |
Wydział Lekarski Kształcenia Podyplomowego | |
Studium Kształcenia Podyplomowego Wydziału Nauk o Zdrowiu |
Dla osób, które kończyły studia licencjackie bądź magisterskie Uniwersytet Wrocławski proponuje 85 kierunków studiów podyplomowych. Prowadzone są one przez 8 wydziałów Uniwersytetu: Wydział Chemii, Wydział Filologiczny, Wydział Matematyki i Informatyki, Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych, Wydział Nauk Biologicznych, Wydział Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska, Wydział Nauk Społecznych, Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii, a także przez Centrum Edukacji Nauczycielskiej. Uniwersytet Wrocławski oferuje również studia podyplomowe międzywydziałowe. Dla ułatwienia dzielmy kierunki na ich tematykę: