Bezpieczeństwo techniczne - Szczecin

Bezpieczeństwo techniczne - Szczecin

Studia na kierunku bezpieczeństwo techniczne w Szczecinie możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym).

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Bezpieczeństwo techniczne stopień: (I), czas trwania: 3,5 roku
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku bezpieczeństwo techniczne

31.03.2024

Bezpieczeństwo techniczne - studia Szczecin 2024 | woj. zachodniopomorskie

Studia na kierunku bezpieczeństwo techniczne to studia inżynierskie, których program kształcenia trwa 3,5 roku (studia inżynierskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu inżyniera. Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności/ ścieżki kształcenia. Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym.

Bezpieczeństwo techniczne - Szczecin
Studia na kierunku bezpieczeństwo techniczne w Szczecinie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku bezpieczeństwo techniczne w Szczecinie rozpocznie się 20 maja 2024 r. i potrwa do 14 lipca 2024 r. | Bezpieczeństwo techniczne Szczecin - terminy rekrutacji >

Opis kierunku

Bezpieczeństwo techniczne to studia, które mają interdyscyplinarny program kształcenia – obejmują nauki inżynierskie, informatykę, nauki o bezpieczeństwie, zarządzanie ryzykiem prawo, etykę i wiele innych. Studenci mają możliwość zdobycia wiedzy w zakresie podstawowych dziedzin inżynieryjnych – mechanika, elektronika, automatyka. Program obejmuje również dogłębną analizę zagadnień obejmujących bezpieczeństwo, identyfikację zagrożeń, ocenę ryzyka, zarządzanie kryzysowe czy techniki bezpieczeństwa fizycznego.

 

Praca po studiach

Absolwenci znajdą zatrudnienie w firmach produkcyjnych oraz usługowych, które związane są bezpośrednio z bezpieczeństwem technicznym procesów przemysłowych. Odnajdą się na stanowisku inspektora bezpieczeństwa oraz higieny pracy. Mogą również projektować, wdrażać i oceniać systemy bezpieczeństwa maszyn – w tym analizować ryzyko, dobierać odpowiednie zabezpieczenia i urządzenia bezpieczeństwa. Absolwent jest też przygotowany do tego, aby rozpocząć swoją działalność gospodarczą.

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Rekrutacja na studia w Szczecinie na ten kierunek prowadzona jest w formie konkursu świadectw maturalnych i uwzględnia takie przedmioty, jak np. matematyka, informatyka, język angielski, fizyka.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku bezpieczeństwo techniczne?

Techniczne kierunki studiów w Szczecinie zwykle powstają przy wsparciu praktyków zawodowych, aby zapewnić studentom możliwość profilowania ścieżki kształcenia i dopasować proponowane treści do wymagań rynku pracy. Nie inaczej jest w przypadku kierunku bezpieczeństwo techniczne. Kształcenie realizowane jest na dwóch specjalizacjach – bezpieczeństwo i higiena pracy oraz bezpieczeństwo systemów.

Program zajęć obejmuje dogłębną analizę zagadnień związanych z bezpieczeństwem, w tym identyfikowanie zagrożeń, ocenę ryzyka, zarządzanie kryzysowe, techniki bezpieczeństwa fizycznej, a także badanie wypadków i awarii. Przedmioty umieszczone w siatce dydaktycznej obejmują też techniki projektowania strategii związanych z zarządzaniem ryzykiem w kontekstach technicznych.

Studenci zdobywają także wiedzę na temat prawa obejmującego bezpieczeństwo techniczne – przepisy dotyczące ochrony danych osobowych, praw autorskich czy odpowiedzialności prawnej. Techniczne kierunki studiów w Szczecinie wychodzą naprzeciw potrzebom związanym z rosnącą robotyzacją – a tym samym wzrostem zapotrzebowania rynku pracy na specjalistów, którzy będą potrafili odpowiednio identyfikować i przeciwdziałać zagrożeniom ze strony technicznej.

 

Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku bezpieczeństwo techniczne możemy podzielić na:

1. Typ

  • studia inżynierskie.

2. Tryb:

  • studia stacjonarne.

 

Zdobywana wiedza i umiejętności

Absolwenci wyróżniają się obszerną wiedzą i umiejętnościami, dzięki którym potrafią skutecznie działać w obszarze zapewnienia bezpieczeństwa systemów technicznych. Znają zagrożenia techniczne, w tym fizyczne oraz cybernetyczne, a także oceniają ryzyko z nimi związane i identyfikują je.

Studenci w trakcie licznych zajęć zdobywają też wiedzę na temat obowiązujących przepisów prawa i norm branżowych dotyczących bezpieczeństwa technicznego. Pozwala im to projektować, wdrażać i utrzymywać systemy zgodne z wymaganiami regulacyjnymi.

Program kształcenia, jaki oferują studia w Szczecinie w ramach tego kierunku oraz liczne zajęcia praktyczne sprawiają również, że absolwenci potrafią przeprowadzać analizę ryzyka, diagnozować problemy bezpieczeństwa oraz proponować skuteczne rozwiązania w celu minimalizowania zagrożeń i zapewnienia bezpieczeństwa systemów technicznych.

Uczelnie w Szczecinie - kierunek bezpieczeństwo techniczne:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie (Wydział Techniki Morskiej i Transportu) stacjonarne I stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Ile trwają studia na kierunku bezpieczeństwo techniczne?

Studia na kierunku bezpieczeństwo techniczne trwają 3,5 roku (studia inżynierskie). 

Bezpieczeństwo techniczne w Szczecinie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3,5 roku inżynier

Jaka praca po studiach na kierunku bezpieczeństwo techniczne

Absolwenci mogą pracować jako analitycy bezpieczeństwa, których rolą jest monitorowanie, analizowanie i reagowanie na incydenty związane z bezpieczeństwem technicznym. Prowadzą też badania nad nowymi technologiami czy zagrożeniami.

Po ukończeniu studiów na tym kierunku odnajdą się także w roli inżynierów bezpieczeństwa systemów, którzy projektują, wdrażają i utrzymują bezpieczne systemy techniczne oraz infrastrukturę, dbając o integralność, dostępność czy poufność danych.

Specjaliści do spraw zarządzania ryzykiem mogą z kolei zajmować się identyfikowaniem i oceną ryzyka, opracowywać strategie minimalizujące ryzyko, a także wdrażać procedury zarządzania kryzysowego w różnych kontekstach technicznych.

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku bezpieczeństwo techniczne

  • firmy produkcyjne i usługowe,
  • administracja państwowa,
  • zakłady przemysłu,
  • specjalista do spraw zarządzania ryzykiem,
  • konsultant bezpieczeństwa technicznego,
  • specjalista do spraw zgodności z przepisami.

Uczelnie w Szczecinie przygotowały więc kierunek bezpieczeństwo techniczne, który przygotowuje specjalistów do pracy w wielu sektorach gospodarki – w tym w przemyśle, usługach, ochronie zdrowia czy sektorze publicznym.

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Bezpieczeństwo techniczne Szczecin studia i stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Bezpieczeństwo techniczne Szczecin studia stacjonarne

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku bezpieczeństwo techniczne w Szczecinie

Studia I stopnia

Bezpieczeństwo techniczne w Szczecinie

Popularne kierunki inżynierskie i techniczne niestacjonarne w Szczecinie

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia