Żywienie i dietetyka w sporcie - studia podyplomowe we Wrocławiu

Żywienie i dietetyka w sporcie - studia podyplomowe we Wrocławiu

Żywienie i dietetyka w sporcie - studia podyplomowe we Wrocławiu
Dodaj do ulubionych

Żywienie i dietetyka w sporcie - studia podyplomowe we Wrocławiu

Studia na kierunku żywienie i dietetyka w sporcie to studia podyplomowe, których program kształcenia trwa 1 rok. Studia możesz podjąć w formie online.

Żywienie i dietetyka w sporcie to studia skupione na specyficznych potrzebach żywieniowych osób aktywnych fizycznie, zarówno zawodowych sportowców, jak i amatorów. Program tych studiów łączy teorię i praktykę z zakresu dietetyki sportowej, metabolizmu, fizjologii wysiłku oraz nauki o żywieniu, co pozwala absolwentom skutecznie wspierać poprawę wyników sportowych, regenerację i ogólną kondycję fizyczną swoich podopiecznych. Kształcenie ma na celu przygotowanie specjalistów do pracy z osobami, które podejmują aktywność fizyczną na różnych poziomach zaawansowania. Program obejmuje zagadnienia związane z optymalnym odżywianiem w sporcie, odpowiednią suplementacją oraz planowaniem strategii żywieniowych, które wspierają procesy regeneracji.

Studia na tym kierunku przygotowują absolwentów do pracy w roli dietetyka sportowego w klubach sportowych i ośrodkach treningowych. Odnajdą się też jako doradcy do spraw żywieniowych i suplementacji dla sportowców indywidualnych czy drużyn. Jako konsultanci żywieniowi będą mogli natomiast prowadzić własną praktykę dietetyczną z naciskiem na sportowców i osoby aktywne fizycznie.

 

Zobacz, na jakich uczelniach w mieście Wrocławiu jest kierunek żywienie i dietetyka w sporcie - studia podyplomowe

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu

Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu

Jakie wymagania rekrutacyjne?

Studia podyplomowe we Wrocławiu na tym kierunku przeznaczone są dla absolwentów studiów wyższych – inżynierskich, licencjackich lub magisterskich.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

 

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku żywienie i dietetyka w sporcie?

Studia we Wrocławiu na tym kierunku obejmują podstawy naukowe związane z dietetyką sportową, fizjologią wysiłku fizycznego, metabolizmem oraz wpływem różnych składników odżywczych na organizm osób aktywnych. Studenci biorą udział w warsztatach, podczas których analizują przypadki sportowców, układają plany żywieniowe i dopasowują strategie dietetyczne do indywidualnych potrzeb podopiecznych.

Praktyczne zajęcia w laboratoriach umożliwiają analizowanie parametrów organizmu oraz opracowywanie odpowiednich zaleceń żywieniowych. Studenci mają też możliwość spotkania z dietetykami, trenerami sportowymi, psychologami, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami w pracy z zawodnikami.

Uczestnicy uczą się planowania diet dopasowanych do różnych sportów, cyklu treningowego, okresów startowych czy regeneracyjnych. Analizowane są rzeczywiste przypadki, w których studenci projektują indywidualne strategie dietetyczne dla sportowców w różnych dyscyplinach.

 

1. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku żywienie i dietetyka w sporcie, możemy podzielić na:

1. Typ

2. Tryb:

 

2. Zdobywana wiedza i umiejętności

Absolwenci potrafią projektować diety dopasowane do indywidualnych potrzeb i celów sportowców, uwzględniając rodzaj aktywności fizycznej, poziom zaawansowania, fazę treningową, wiek, płeć oraz specyficzne wymagania zdrowotne. Dobierają odpowiednie proporcje makroskładników w zależności od rodzaju uprawianej dyscypliny sportowej.

Planują strategie żywieniowe, które maksymalizują wydolność organizmu, wspierają regenerację oraz poprawiają wyniki sportowe. Dobierają posiłki i napoje izotoniczne dopasowane do różnych faz aktywności fizycznej.

Znają suplementy diety i ich wpływ na zdrowie oraz wydolność sportowców. Rekomendują też bezpieczną i skuteczną suplementację, uwzględniając aktualne normy, bezpieczeństwo oraz przepisy antydopingowe.

 

Ile trwają studia na kierunku żywienie i dietetyka w sporcie?

Studia na kierunku żywienie i dietetyka w sporcie trwają 1 rok (studia podyplomowe).

 

Jaka praca po studiach na kierunku żywienie i dietetyka w sporcie

Absolwenci mogą pracować w roli dietetyków sportowych w klubach sportowych i zespołach. Podejmą współpracę z zawodowymi klubami w celu optymalizacji diety. Będą świadczyć też wsparcie żywieniowe podczas treningów, zawodów oraz w okresach przygotowawczych.

Odnajdą się też w poradniach dietetycznych i gabinetach dietetycznych, gdzie poprowadzą indywidualne konsultacje dietetyczne dla osób aktywnych fizycznie, amatorów sportu oraz profesjonalnych sportowców.

Jako specjaliści do spraw żywienia w instytucjach zajmujących się zdrowiem i rekreacją mogą z kolei odpowiadać za odpowiednie żywienie wspierające rozwój kondycji fizycznej oraz regenerację.

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku żywienie i dietetyka w sporcie

  • dietetyk sportowy w klubach sportowych,
  • poradnie dietetyczne,
  • specjalista do spraw żywienia w instytucjach zajmujących się zdrowiem,
  • doradca do spraw suplementacji diety i żywności dla sportowców,
  • doradca żywieniowy dla zawodowych sportowców.

Kształcenie to daje wiele perspektyw zawodowych dla osób zainteresowanych wspieraniem sportowców oraz doradztwem żywieniowym dla ludzi aktywnych, zarówno na poziomie amatorskim, jak i profesjonalnym.

 

Komentarze (0)