Bezpieczeństwo publiczne to obecnie jedna z popularniejszych propozycji kształcenia. Została ona w szczególności zaadresowana do osób, które chciałyby swoją karierę związać z tym prężnie rozwijającym się sektorem. Dziś bowiem dostrzegamy znaczny wzrost zainteresowania kwestiami związanymi z bezpieczeństwem, kryminologią i kryminalistyką. Państwa dążą bowiem do tego, by zapewnić swoim obywatelom jak najlepsze warunki rozwoju. A może on przebiegać w sposób zbilansowany tylko wtedy, jeśli towarzyszy mu wzmożone poczucie bezpieczeństwa.
Studenci, którzy wybiorą bezpieczeństwo publiczne, odnajdą w programie kształcenia między innymi przedmioty takie jak: taktyka i techniki czynności dochodzeniowo-śledczych, zwalczanie przestępczości, czy podstawy zwalczania terroryzmu. Warto podkreślić, że studenci powinni posiadać predyspozycje niezbędne do wykonywania tego zawodu.
Można zaliczyć do nich chociażby umiejętność działania pod presją czasu i radzenia sobie ze stresem. Osoby, które ukończą kształcenie, nie powinni martwić się o perspektywy zatrudnienia. Czekać na nich będą wszelkie służby mundurowe (Wojsko, Policja, Straż Graniczna itd.). Absolwenci mogą rozwijać swoją karierę na stanowiskach eksperckich w komórkach instytucji rządowych i samorządowych.
Studia na bezpieczeństwie publicznym skierowane są w szczególności do tych osób, które są zainteresowane np. problematyką przestępczości i bezpieczeństwa cywilnego. Uczestnicy zajęć zdobywają wiedzę oraz umiejętności z zakresu m.in.: kryminologii i kryminalistyki; ochrony danych osobowych; przygotowań obronnych w instytucjach bezpieczeństwa wewnętrznego,
Absolwenci tej ścieżki kształcenia m.in.: analizują, planują i organizują różnorodne działania w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego oraz porządku publicznego. W programie bezpieczeństwa publicznego znajdują się przedmioty poświęcone np.: zakresowi działania oraz organizacji podmiotów odpowiedzialnych za porządek publiczny; skutecznym metodom zapobiegania patologiom i przestępczości; przeciwdziałaniom przestępczości zorganizowanej i terroryzmowi.
W programie studiów na bezpieczeństwie publicznym znajdziesz takie przedmioty, jak np.:
Studia w Warszawie, które związane są z tą ścieżką kształcenia, przygotowują absolwentów do podjęcia pracy na stanowiskach wymagających znajomości m.in.: specyfiki działań prowadzonych w celu zapobiegania przestępczości i terroryzmowi; struktury i zakresu obowiązków służb specjalnych; technik dochodzeniowo-śledczych.
Studenci bezpieczeństwa publicznego wyróżniają się m.in. wiedzą z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego państwa oraz zdolnościami analitycznymi, niezbędnymi do prawidłowego określania diagnozy współczesnych zagrożeń oraz wyzwań wpływających na bezpieczeństwo wewnętrzne oraz porządek publiczny.
Absolwent bezpieczeństwa publicznego może szukać zatrudnienia m.in. w:
Bezpieczeństwo publiczne to ścieżka kształcenia, którą w Warszawie można studiować w ramach kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne.
Studia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne kompleksowo przygotowują studentów do pracy w obszarze związanym w szczególności m.in. z profesjonalnym przeciwdziałaniem zagrożeniom oraz procesem reagowania na sytuacje zagrożenia. Studenci bezpieczeństwa wewnętrznego poznają np. strukturę oraz sposób funkcjonowania instytucji państwowych i międzynarodowych, a także najskuteczniejsze strategie stosowane w zapewnianiu bezpieczeństwa zarówno w skali prywatnej, jak i terytorialnej czy globalnej.
Absolwenci bezpieczeństwa wewnętrznego mają rozwinięte zdolności niezbędne do wykonywania zawodów związanych z m.in. służbami mundurowymi i specjalnymi, administracją publiczną czy zarządzaniem kryzysowym. Osoby, które ukończyły ten kierunek studiów, mogą szukać zatrudnienia m.in. w Policji, urzędach, wydziałach bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego czy biurze detektywistycznym. Ponadto absolwenci bezpieczeństwa wewnętrznego kompleksowo są przygotowani do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Dowiedz się więcej: bezpieczeństwo wewnętrzne studia w Warszawie
Zobacz także: