Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Osoby, które ukończyły psychoonkologię wyróżniają się wiedzą oraz umiejętnościami, które niezbędne są np. do prowadzenia skutecznych i profesjonalnych terapii w psychoonkologii; przeprowadzania rozmów z pacjentami onkologicznymi oraz z ich rodzinami; przewidywania oraz oceniania skutków ubocznych leczenia onkologicznego.
Studenci tej ścieżki kształcenia w trakcie nauki poznają m.in.: metody pracy psychoonkologa, specyfikę konsultacji indywidualnych i grupowych lub konsultacji z udziałem rodziny; sposoby leczenia chorób nowotworowych; znaczenie oraz zastosowanie chemioterapii, radioterapii i chirurgii onkologicznej.
W programie psychoonkologii znajdują się przedmioty poświęcone np.: zasadom i normom etycznym badań naukowych i praktyki klinicznej w zakresie pracy psychoonkologa; metody i formy terapii z pacjentem po leczeniu onkologicznym; techniki komunikacyjne stosowane w ramach udzielania pomocy w przejściu przez chorobę oraz powrocie do zdrowia. Studenci tej ścieżki kształcenia szkolą się w zakresie m.in.: opisywania metod oraz rozpoznawania skutków ubocznych leczenia onkologicznego; projektowania i proponowania terapii dostosowanej do stanu pacjenta oraz potrzeb i oczekiwań rodziny; określania głównych metod leczenia onkologicznego.
Studia na psychoonkologii pozwalają studentom poznać także np.: narzędzia oraz techniki stosowane w chemioterapii, radioterapii oraz chirurgii onkologicznej. Ta ścieżka kształcenia czerpie zarówno z nauk społecznych, szczególnie z psychologii, jak i z nauk medycznych. Uczestnicy zajęć kompleksowo poznają rolę aspektów psychologicznych w procesie leczenia chorób nowotworowych oraz powrotu do zdrowia. Ponadto absolwenci psychoonkologii są przygotowani do pracy profilaktycznej w zakresie szerzenia wiedzy na temat wczesnego wykrywania chorób nowotworowych.
W programie studiów na psychoonkologii znajdziesz takie przedmioty, jak np.:
Studia w Poznaniu, które związane są z tą ścieżką kształcenia, przygotowują absolwentów do podjęcia pracy na stanowiskach wymagających znajomości m.in.: roli psychologii w leczeniu chorób onkologicznych oraz w procesie powrotu do zdrowia pacjentów onkologicznych; specyfiki oraz metod leczenia chorób onkologicznych; rodzajów działań profilaktycznych w zakresie szerzenia wiedzy na temat chorób nowotworowych; technik komunikacyjnych stosowanych w pracy z osobami indywidualnymi, grupami oraz rodzinami chorych.
Absolwenci psychoonkologii mogą szukać zatrudnienia np. w szpitalach na oddziałach onkologicznych, w zespołach opieki paliatywnej i hospicyjnej czy w gabinetach psychologicznych, które odpowiedzialne są za udzielanie pomocy osobom chorym onkologicznie. Osoby, które ukończyły tę ścieżkę kształcenia, mogą również pełnić funkcje np. doradcze, analityczne, eksperckie lub związane z profilaktyką społeczną.
Absolwent psychoonkologii może szukać zatrudnienia w takich miejscach jak np.:
Psychoonkologia to ścieżka kształcenia, którą w Poznaniu można studiować w ramach kierunku psychologia.
Studia na kierunku psychologia pozwalają uczestnikom zajęć rozwijać np. kompetencje miękkie oraz analityczne, a także zdobywać interdyscyplinarną wiedzę z zakresu m.in. socjologii, pedagogiki, zarządzania czy kultury. W programie tego kierunku przewidywane są przedmioty poświęcone np.: zaburzeniom psychicznym, praktycznemu zastosowaniu psychologii czy etycznym i prawnym ograniczeniom zawodu psychologa. W trakcie nauki studenci poznają m.in. tajniki ludzkiego ciała i umysłu, a także podstawowe mechanizmy kierujące człowiekiem. Absolwenci mogą podjąć pracę np. w szpitalu, klinice, poradni, firmie doradczej, centrum szkoleniowym czy nowoczesnym przedsiębiorstwie.
Dowiedz się więcej: psychologia studia w Poznaniu
Zobacz także:
rekrutacja na studia w Poznaniu