Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Jeżeli chciałbyś opanować wiedzę na temat projektowania, eksploatowania i wytwarzania maszyn, twoim marzeniem jest poznanie nowoczesnych metod obliczeniowych, a związanie przyszłości z przemysłem mechanicznym jest twoim głównym celem, to nie wahaj się dłużej i wybierz kształcenie na inżynierii mechanicznej. Ponadto, dzięki tej interdyscyplinarnej propozycji uzupełnisz kompletną wiedzę o kwestie termodynamiki technicznej, elektroniki, metrologii, czy elektrotechniki.
Po ukończeniu kształcenia na inżynierii mechanicznej będziesz mógł się postarać o pracę w przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego, firmach zajmujących się eksploatacją i wytwarzaniem maszyn i urządzeń elektronicznych, placówkach konstrukcyjnych i projektowych, związanych z organizowaniem procesu produkcji oraz automatyzowaniem procesów inżynierskich. Absolwenci mogą również założyć własną działalność gospodarczą.
Jak sam widzisz, wachlarz możliwości będzie na tyle szeroki, że absolwenci bez trudu znajdą odpowiadającą im propozycję zawodową, dzięki której poszerzą posiadane kwalifikacje i jednocześnie osiągną stabilność finansową.
Studenci inżynierii mechanicznej rozwijają swoje umiejętności oraz wiedzę, które związane są np. z rysunkiem technicznym, mechaniką techniczną, wytrzymałością materiałów, materiałoznawstwem, projektowaniem procesów technologicznych czy doborem maszyn i urządzeń. W trakcie zajęć praktycznych uczestnicy uczą się m.in.: projektowania linii technologicznych, wykonywania obliczeń inżynierskich, kształtowania ciągów technologicznych czy kierowania pracą zespołów konstrukcyjnych.
W programie tej ścieżki kształcenia znajdują się przedmioty poświęcone np.: elementom, podzespołom oraz tendencjom rozwojowym maszyn i urządzeń; technologii wytwarzania, w tym technologii mechanicznej; różnorodnym parametrom skrawania i specyfice zadań obróbkowych; zasadom konstruowania narzędzi specjalnych. Studenci inżynierii mechanicznej szkolą się w zakresie m.in.: doboru geometrii i materiału; weryfikacji założonych parametrów skrawania; określania warunków obróbki; proponowania koncepcji konstrukcji narzędzi specjalnych do zadań obróbkowych; stosowania systemy CAD w projektowaniu.
W programie studiów na inżynierii mechanicznej znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Studia w Poznaniu, które związane są z tą ścieżką kształcenia, przygotowują absolwentów do podjęcia pracy na stanowiskach wymagających znajomości m.in.: możliwości technologicznych różnych narzędzi skrawających; wpływu parametrów skrawania na efekty technologiczne obróbki materiałów; metod obliczeniowych stosowanych w inżynierii mechanicznej; zasad zarządzania praca zespołu projektowego.
Absolwenci inżynierii mechanicznej mogą liczyć na zatrudnienie m.in. w: biurach projektowych i konstrukcyjnych czy jednostkach odpowiedzialnych za rozwój nauk związanych z mechaniką i budową maszyn. Osoby, które ukończyły tę ścieżkę kształcenia, wyróżniają się także specjalistyczną wiedzą, która umożliwia im otworzenie własnej działalności gospodarczej.
Absolwent inżynierii mechanicznej może szukać zatrudnienia w takich miejscach jak np.:
Inżynieria mechaniczna to ścieżka kształcenia, którą w Poznaniu można studiować w ramach kierunku mechanika i budowa maszyn.
Uczelnie w Poznaniu zapewniają studentom mechaniki i budowy maszyn praktyczne przygotowanie m.in. do: projektowania, wytwarzania oraz eksploatowania maszyn i urządzeń, które odnajdują szerokie zastosowanie np. w produkcji, handlu lub logistyce. Studia na tym kierunku skierowane są do osób, które zainteresowane są m.in.: mechaniką i wytrzymałością materiałów, projektowaniem maszyn i ich elementów, współczesnymi metodami i narzędziami obliczeniowymi.
Osoby, które ukończyły mechanikę i budowę maszyn, mogą szukać zatrudnienia zarówno w kraju, jak i za granicą – kompetencje absolwentów tego kierunku studiów cenione są w szczególności m.in. w: przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego, jednostkach produkcyjnych, konstrukcyjnych i technologicznych czy w jednostkach naukowo-badawczych i konsultingowych. Ponadto studia te przygotowują absolwentów również do prowadzenia własnej działalności gospodarczej w zakresie np. organizacji produkcji czy automatyzacji procesów technologicznych.
Dowiedz się więcej: mechanika i budowa maszyn studia w Poznaniu
Zobacz także: